Najlepsi pisarze fantastyki. Ci twórcy przeszli do historii!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Literatura fantastyczna od lat cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jakie nazwiska na dobre wpisały się w jej historię? 

Niebanalne historie, alternatywne światy, miejsca magiczne i postacie z supermocami – książki fantastyczne przenoszą czytelników w rozległy świat wyobraźni i są w stanie bez reszty wciągnąć w lekturę. Nic dziwnego, że od kilku dekad cieszą się stale rosnącą rzeszą fanów. Jakich autorów miłośnicy fantastyki cenią najbardziej i którzy z nich na dobre wpisali się na karty historii tego gatunku? 

1. J.R.R. Tolkien

Któż inny mógłby się znaleźć na pierwszym miejscu tej listy? John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za najlepszego twórcę fantasy wszech czasów. Jego trylogia „Władca Pierścieni” to od 50 lat jedna z najchętniej czytanych pozycji na świecie. Przetłumaczono ją na niemal 50 języków, a w Anglii uznano za najważniejszą powieść XX wieku.

2. George R.R. Martin

George Raymond Richard Martin zasłynął serią książek „Pieśń lodu i ognia”, która początkowo miała być trylogią. Czytelnicy jednak na tyle pokochali opowieść Martina, że pisarz zdecydował się ją kontynuować. Światową sławę powieściom Martina przyniosła serialowa adaptacja „Gra o tron”. Fani cenią jego twórczość szczególnie za nieprzewidziane zwroty akcji i porywającą fabułę.

3. C.S. Lewis

Zasłynął serią „Opowieści z Narnii”, która podbiła serca nie tylko najmłodszych czytelników. Cykl siedmiu powieści fantasy Lewisa przetłumaczono na 41 języków i wydaje się go nieprzerwanie od 1954 roku. Jak dotąd „Opowieści z Narnii” sprzedano w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy.

4. Trudi Canavan

Wśród nazwisk najwybitniejszych twórców fantastyki nie może zabraknąć Trudi Canavan, autorki „Trylogii Czarnego Maga”. Ta trzyczęściowa seria stała się światowym bestsellerem i na dobre wpisała się na listę klasyków gatunku. Polska premiera pierwszej części odbyła się w 2007 roku, zaś kolejne dwie wydano rok później.

5. J.K. Rowling

Autorka jednej z najpopularniejszych serii książek fantasy dla dzieci i młodzieży. Joanne Kathleen Rowling zaczęła tworzyć uniwersum Harry’ego Pottera w 1990 roku. Od tego czasu przez kolejne 5 lat powstawały plany siedmioczęściowej opowieści o młodym czarodzieju. Do 2022 roku sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy na całym świecie, co czyni „Harry’ego Pottera” najlepiej sprzedającą się serią książek w historii.

6. Andrzej Sapkowski

Na liście najsłynniejszych pisarzy fantasy znalazł się i polski twórca. Autor „Wiedźmina” cieszy się popularnością wśród fanów fantastyki nie tylko w naszym kraju. Serialowa adaptacja powieści wypuszczona przez platformę Netflix stała się jedną z najchętniej oglądanych produkcji na całym świecie. Podobnie gry komputerowe stworzone na podstawie powieści Sapkowskiego zyskały rzesze fanów.

7. Frank Herbert

Twórczość Herberta oscyluje wokół fantasy i science fiction, prezentując również wątki związane z filozofią, teologią czy ekologią. Frank Herbert najlepiej znany jest z cyklu powieści „Diuna”, której filmowa adaptacja zgarnęła w tym roku najwięcej nagród Akademii Filmowej. Ciekawostką nieobecną w filmie, która może pomóc lepiej zrozumieć niektóre wątki „Diuny”, jest to, że tworząc swoją powieść, Herbert inspirował się historią islamu.

Zdj. główne: Dollar Gill/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*