Nudna praca nie dająca satysfakcji, nieprzyjazne środowisko, niskie zarobki czy zwykłe wypalenie zawodowe mogą być czynnikami, które przyczynią się do chęci zmiany pracy. Jak skutecznie zmienić swoją branżę i zacząć swoją karierę od początku?
Pierwszym krokiem, o którym koniecznie należy pamiętać podczas planowania zmiany pracy, to nie rezygnowanie z poprzedniej. Choć szybkie odejście z dotychczasowego miejsca pracy jest bardzo kuszące i chce się wykonać ten znaczący krok jak najprędzej, to brak perspektywy na nowe zatrudnienie, kończące się oszczędności i brak codziennych obowiązków może przyczynić się do przyjęcia pierwszej lepszej oferty, która ostatecznie i tak nie będzie spełniać oczekiwań. Warto wytrzymać w dotychczasowej pracy jak najdłużej, jednocześnie przygotowując sobie możliwości do szybkiego przebranżowienia i zmiany stanowiska.
Kolejnym istotnym aspektem jest jasna ocena dotychczasowej kariery, sprecyzowanie swoich oczekiwań, które ma spełniać nowa praca i wybranie kilku ścieżek zawodowych, które pomogą w realizacji tego planu. Jasne określenie swoich potrzeb, wymagań finansowych, charakteru pracy, miejsca, godzin i przywilejów z nią związanych pomoże znaleźć kilka zawodów i rodzajów zajęć, które będą przynosiły satysfakcję. Nie warto zamykać się na jeden konkretny pomysł na siebie, a poszukać kilku branż, które realizują podobne cele i mogą stać się równie satysfakcjonującą drogą zawodową.
Do zmiany branży należy podejść jak do kolejnego zadania, jakie stawia przed nami praca zawodowa. Warto się do niego solidnie przygotować. Pierwszym elementem będzie przejrzenie dostępnych ofert pracy. Warto szybko skonfrontować swoje oczekiwania i wyobrażenia z brutalnym rynkiem pracy. Jakość i liczba nowych ofert to również element, który powinien mieć wpływ na podejmowane działania prowadzące do zmiany zawodu.
Kolejnym elementem jest odszukanie i poczytanie o największych, najlepiej prosperujących firmach w branży oraz odnalezienie siebie w ich strukturach. Gdy uda nam się poszukać dobrego planu na dane stanowisko, warto porozmawiać z kimś, kto objął taką samą lub podobną posadę w tej branży. Jego doświadczenie, wiedza i cenne porady mogą okazać się bardzo pomocne w szukaniu pracy, a także podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zaj: Jak przygotować się do zmiany branży? Sprawdź!
Tagi: przebranżowienie, zmiana pracy, zmiana zawodu
Przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną warto przetestować swoją nową pracę, na przykład korzystając z wolontariatu, stażu czy praktyk w firmie o podobnym charakterze. Skonfrontowanie swoich wyobrażeń z rzeczywistością to dobry sposób na sprawdzenie samego siebie i upewnienie się, że droga, którą chcemy podążać jest właściwa. Co więcej, tego typu aktywności zawodowo dobrze wyglądają w CV i mogą się okazać kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dodatkowe zajęcia mogą kolidować z codziennymi obowiązkami w pracy, dlatego warto zadbać o odpowiednią organizację czasu.
Zdj. główne: Brooke Cagle/unsplash.com