Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Trądzik jest to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Postaje wskutek nadmiernej produkcji łoju, niewłaściwego rogowacenia ujść mieszków włosowych, nacieku zapalnego i namnażania bakterii. Znaczącą rolę odgrywają również geny. Jego objawami są powstające i widoczne na skórze wykwity, takie jak zaskórniki, a także zapalne guzki, grudki, torbiele. Objawia się najczęściej na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach.
Pojawienie się trądziku może być związane z wieloma różnymi czynnikami. Należą do nich zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków, używanie kosmetyków, zapychających gruczoły potowe i łojowe, a także kontakt z substancjami chemicznymi.
Objawy może również nasilać nieodpowiedni styl życia. Niewłaściwa, zbyt uboga dieta, za mała ilość snu, czy też zła pielęgnacja mogą być przyczyną powstawania nowych wykwitów.
Podczas trądziku bardzo ważna jest odpowiednia dbałość o higienę, ponieważ zachwianie flory bakteryjnej może prowadzić do poważnego przebiegu choroby.
Ciężki przebieg choroby może skutkować tym, że na twarzy i innych częściach ciała pojawią się przebarwienia po trądziku. Najczęstszą przyczyną ich pojawienia się jest rozdrapywanie i wyciskanie pryszczy, niewłaściwa pielęgnacja, długi okres trwania choroby, niewłaściwe leczenie, a także zbyt długie bezpośrednie wystawianie zmian na działanie promieni słonecznych.
Przebarwienia po trądziku częściej pojawiają się u osób o ciemniejszym kolorze skóry. Ich obecność wynika z nadmiernej produkcji lub gromadzenia melaniny, co spowodowane jest toczącym się skórze stanem zapalnym. Są one także efektem uszkodzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – tworzeniem się plam pigmentacyjnych.
Choć czasami zdarza się, że przebarwienia znikają samoistnie, warto wcześniej podjąć odpowiednie działania, które doprowadzą do zmniejszenia ich widoczności.
Pozbycie się przebarwień po trądziku na pewno wiąże się z dużymi pokładami cierpliwości i świadomością, że nie stanie się to w kilka dni. Oprócz poprawy stylu życia i wypracowaniu zdrowych nawyków, kluczową rolę będzie odgrywała odpowiednia pielęgnacja.
Przede wszystkim należy zrezygnować z kosmetyków o silnym działaniu złuszczającym. Choć początkowo wydaje się, że będą one bardzo pomocne, tak naprawdę mogą tylko pogorszyć sprawę. Stosowanie ich może doprowadzić do nasilenia stanu zapalnego skóry, wskutek naruszenia warstwy hydrolipidowej, co może być przyczyną powstawania kolejnych przebarwień.
Podczas walki z przebarwieniami po trądziku trzeba skupić się na składnikach aktywnych, pomagających zregenerować i odbudować naskórek. Należą do nich przede wszystkim kwas glikolowy, salicylowy jego pochodna LHA. Przełomowym odkryciem w walce z przebarwieniami okazała się nowa cząsteczka, stworzona prze firmę L’Oréal, – Melasyl.
Wyżej wspomnianych składników należy szukać w dobrej jakości kosmetykach, najlepiej pochodzących z jednej linii. Regularne i systematyczne stosowanie żelu oczyszczającego, serum oraz kremu z pewnością przyniesie pożądane efekty.
Potrądzikowe plamy na skórze na pewno spędzają sen z powiek niejednej osobie. Powodując ból, wpływają na samopoczucie, a także obniżają samoocenę. Na szczęście można się ich skutecznie pozbyć. Warto jak najszybciej podjąć działania, by odzyskać pewność siebie i przeciwdziałać pojawianiu się nowych zmian.