Przed Tobą pierwszy lot samolotem? O tych zasadach trzeba pamiętać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy lot samolotem potrafi mocno zestresować. Nieznane procedury, zasady i sam fakt oderwania od ziemi to sporo nowości i niewiadomych. Podpowiadamy, jak się przygotować do pierwszej podniebnej podróży.

Pierwszy lot samolotem – w co się zapakować?

Samolotowe podróże kojarzą nam się najczęściej z walizkami na kółkach. Wynika to z wygody i komfortu przemieszczania się z bagażem, którego nie musimy dźwigać w rękach. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby do samolotu spakować się w plecak lub torbę. To, o czym musimy pamiętać, to wymiary i waga bagażu.

Każda linia lotnicza ma swoje reguły odnośnie wymiarów bagażu podręcznego, czyli tego, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Duże bagaże transportowane w luku bagażowym samolotu to tzw. bagaż rejestrowany. Podczas kupowania biletów lotniczych decydujemy się na wielkość i rodzaj bagażu, który zabierzemy w podróż. Jeżeli wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży, w szczegółach umowy na pewno znajdziemy informację dotyczącą maksymalnego bagażu.

Pierwszy lot samolotem – co można przewozić?

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od rodzaju bagażu: inne rzeczy możemy przewozić w bagażu podręcznym, inne w rejestrowanym. Wiele zależy także od celu podróży. W ramach granic UE obowiązują inne zasady niż w przypadku lotów do USA czy Azji. Przed wyjazdem powinniśmy więc szczegółowo sprawdzić, jakie obostrzenia występują w naszym konkretnym przypadku.

  • Bagaż podręczny – przed pierwszym lotem samolotem powinniśmy zapoznać się z zasadami obowiązującymi w przypadku pakowania bagażu pokładowego. Restrykcje dotyczą w szczególności płynów. Możemy zabrać ze sobą w sumie 1 litr płynów, ale zapakowany w buteleczki 100-mililitrowe. Poprzez płyny mamy tu na myśli wszystkie ciekłe substancje – także kosmetyki. W bagażu podręcznym nie możemy mieć broni i ostrych narzędzi. Jeżeli chodzi o leki – możemy zabrać ze sobą tylko tyle, ile potrzebne jest nam na podróż.
  • Bagaż rejestrowany – tutaj możemy zabrać w zasadzie wszystko. W szczególności takie rzeczy, których nie możemy zapakować do podręcznej walizki. Kosmetyki w oryginalnych, dużych opakowaniach, nożyczki, leki, maszynki do golenia. Szczegółowe restrykcje, zwłaszcza w kontekście przewozu żywności, należy sprawdzić przed podróżą do konkretnego kraju.

Lot samolotem – kiedy przyjechać na lotnisko i jak się odprawić

Szczegółowe regulacje każdorazowo otrzymamy od przewoźnika, u którego wykupiliśmy usługę. Najczęściej jednak, jeśli mamy tylko bagaż podręczny, odprawę możemy wykonać wcześniej z domu – przez Internet. Na lotnisku powinniśmy być ok. godziny przed wylotem. W przypadku podróży z bagażem rejestrowanym odprawę przejdziemy na lotnisku. Na terminalu powinniśmy się pojawić ok. 2 godzin przed planowanym odlotem. Pamiętajmy o wielkości lotniska, z którego podróżujemy. Jeżeli lot odbywa się z małego lotniska, to zapas czasowy nie jest konieczny. Pamiętajmy jednak, że terminale dużych lotnisk to prawdziwe miasta. Przejście między nimi może zająć sporo czasu.

Pierwszy lot samolotem

W samym samolocie przejdziemy krótką instrukcję BHP, którą przeprowadzi personel pokładowy. Na czas startu i lądowania będziemy proszeni o zapięcie pasów bezpieczeństwa. W samolocie zajmujemy miejsca zgodnie z opisem na bilecie. Po wylądowaniu czekamy spokojnie aż samolot zaparkuje i wychodzimy, pamiętając o zabraniu bagażu podręcznego. Bagaż rejestrowany pobieramy z hali bagażowej. Nad taśmami, po których wyjadą walizki, szukamy danych naszego lotu.

Zdjęcie główne: Suhyeon Choi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*