Autocasco – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mając na uwadze nieprzewidywalność sytuacji na drodze, lepiej zaopatrzyć się w stosowne ubezpieczenie, które pomoże nam zniwelować ich ewentualne skutki. Jedną z takich opcji, jest zakup odpowiedniego pakietu AC. Jednak dokonanie wyboru w tej kwestii może być dość ciężkie, dlatego z poniższego tekstu można dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze ubezpieczenia autocasco.

Po co nam w ogóle AC? W jakich sytuacjach się przydaje?

Po ubezpieczenia sięgamy zwykle wtedy, gdy dana rzecz, osoba lub przedmiot mają dla nas specjalną, lub sporą wartość. Podobnie jest w przypadku AC. Ubezpieczenie to posiadane jest zwykle przy nowszych pojazdach, ponieważ im starszy jest nasz samochód, tym mniej mamy ochotę inwestować w jego ochronę. Należy pamiętać jednak, że nawet bardzo doświadczonym kierowcom może zdarzyć się jakaś chwila nieuwagi, a koszty naprawy naszego pojazdu mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.. 

Dodatkowo nie można zapominać o wydarzeniach, które nie dzieją się z winy kierowcy, jak niespodziewane wyskoczenie zwierzęcia na drogę, czy nawet działanie złodzieja. Co prawda, współczynnik występowania kradzieży w naszym kraju znacząco zmalał w ciągu ostatnich lat, jednak problem nadal istnieje. Wciąż określone rodzaje czy marki samochodów są narażone na padnięcie łupem przestępców. AC jest więc najchętniej kierowane do osób, które posiadają właśnie taki zagrożony kradzieżą pojazd, lub jest to jeden z nowszych modeli danej firmy motoryzacyjnej. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia autocasco? 

Warto zaznaczyć, że wysokość naszego ubezpieczenia zależy często od wartości naszego pojazdu. Dużo firm pozwala podać nam taką cenę, jednak większość i tak stosuje średnią wartość rynkową danego auta. Możemy oczywiście z podaną wyceną się nie zgodzić, wtedy musimy sami wykonać potrzebne obliczenia, opierając się na określonych danych, lub poprosić o pomoc rzeczoznawcę. Należy jednak pamiętać, aby podana kwota nie była za niska, ponieważ może się wtedy okazać, iż w razie wypadku, dostaniemy mniejszą wypłatę ubezpieczenia, niż powinniśmy. To zaś może skutkować niewystarczającymi środkami na naprawę pojazdu. Kwota nie powinna być też za wysoka, ponieważ firma często i tak przy wyrządzonej szkodzie ponownie sprawdza wartość pojazdu, co może skutkować tym, że przepłacimy. 

Następną rzeczą, nad którą warto się zastanowić, to sens kupowania pełnego ubezpieczenia AC. Może być tak, że posiadamy już dość wiekowy samochód i pewne naprawy jesteśmy w stanie opłacić z własnej kieszeni.  Dodatkowo pewne sytuacje mogą brzmieć dla nas nieprawdopodobnie, wtedy możemy zastanowić się nad nabyciem mniejszej wersji ubezpieczenia, czyli mini – AC. Przydatnym narzędziem może okazać się kalkulator ubezpieczenia na rankomat.pl.

Kolejne dwie kwestie są poniekąd trochę powiązane ze sobą. Po pierwsze, czy części użyte w momencie napraw będą oryginalne, czy też będą to odpowiedniki o podobnej jakości? Po drugie, czy w razie dokonania wymaganej naprawy, nasze odszkodowanie uzyskamy w sposób serwisowy, czyli oparty na wycenie napraw z warsztatu, czy może kosztorysowy, na zasadzie obliczeń od ubezpieczyciela?

Ważną sprawą będzie również to, czy w ubezpieczeniu będziemy musieli wnieść jakikolwiek wkład własny. Zwykle jest to kwota, o którą ubezpieczyciel pomniejszy nasze odszkodowanie. Powinniśmy również się dowiedzieć, kiedy pieniądze zostaną nam wypłacone, a kiedy zdobędziemy całość ubezpieczenia. Najlepsze oferty można znaleźć na https://rankomat.pl.

Fot.: Scott Graham/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*