Artykuł sponsorowany
Zaburzenia snu dotykają wielu z nas. Przewlekły stres, nieregularny tryb życia… przyczyn może być naprawdę wiele. Dowiedz się, jakie rodzaje tego zaburzenia są najczęstsze oraz jakie są ich przyczyny.
Na zaburzenia snu cierpi ponad połowa Polaków, z czego aż 10% boryka się z ciężką przewlekłą bezsennością. Problem jest więc naprawdę poważny, ponieważ nieprawidłowa ilość snu oraz jego kiepska jakość znacząco odbijają się na komforcie życia. Dowiedz się więcej o rodzajach zaburzeń snu oraz ich różnych przyczynach.
Zaburzenia snu możemy podzielić na organiczne zaburzenia snu, czyli takie będące jednym z objawów innego schorzenia psychicznego lub somatycznego, oraz nieorganiczne zaburzenia snu, czyli odrębne schorzenie wywołane czynnikami emocjonalnymi. Jest to klasyfikacja według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych opracowywanej przez WHO. Coraz częściej stosowanym podziałem tego typu zaburzeń jest to opracowane przez Międzynarodową Klasyfikację Zaburzeń Snu. W tej klasyfikacji zaburzenia snu podzielone są na pierwotne i wtórne. Najwięcej zaburzeń to jednak zaburzenia pierwotne.
Najczęściej występującym zaburzeniem snu jest bezsenność. Polega ona na problemach z zaśnięciem oraz utrzymaniem snu. Diagnozowana jest w momencie, gdy takie objawy utrzymują się przez dłużej niż 3 noce z rzędu. Kiedy sytuacja taka trwa dłużej niż miesiąc, mamy do czynienia z bezsennością przewlekłą. Najczęstszą przyczyną bezsenności jest depresja oraz utrzymujące się stany lękowe. Może być ona spowodowana także zespołem RLS.
Innym dość często spotykanym zaburzeniem snu jest także hipersomnia. Jest to zbyt długi sen (powyżej 9 godzin) lub nadmierna senność, która pojawia się w ciągu dnia mimo przespanej nocy. Również może być ona spowodowana przez depresję, ale jej częstą przyczyną jest także zażywania zbyt dużych dawek leków psychotropowych lub alkoholu.
Poważną chorobą klasyfikowaną jako zaburzenie snu jest narkolepsja. Do jej objawów zaliczamy napady senności niemożliwe do powstrzymania, na przykład natychmiastowe zaśnięcie podczas rozmowy, katapleksja, czyli nagły spadek napięcia mięśniowego, skutkiem czego chory bezwładnie osuwa się na ziemię, bardzo realistyczne omamy senne oraz paraliż senny.
Zaburzeniem snu, dopadającym głównie mężczyzn z nadwagą, jest bezdech senny. Polega on na cyklicznym przerwaniu oddechu w czasie snu, a nawet mocnym uczuciu dławienie oraz braku możliwości złapania powietrza po nagłym przebudzeniu. W leczeniu tego typu zaburzeń pomagają specjalistyczne maski, na przykład te dostępne na stronie https://autocpap.pl/kategoria-produktu/maski-cpap/ oraz specjalistyczne materace. Szukając rozwiązań, które pomogą uporać się z zaburzeniami, koniecznie odwiedź sklep medyczny Almach.
Innymi zaburzeniami snu dotykającymi sporą liczbę pacjentów są także lunatyzm, upojenie przysenne, lęki nocne oraz koszmary senne.
Oprócz przywołanej wcześniej depresji, stanów lękowych oraz częstego zażywania substancji psychoaktywnych i alkoholu, wyróżniamy wiele innych przyczyn zaburzeń snu. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. W tym przypadku pacjent ma problemy ze snem już we wczesnych latach życia i nasilają się one ze względu na niehigieniczny tryb życia oraz naturalne mechanizmy starzenia – wtedy objawy przybierają na sile i przyjmują postać przewlekłą. Przyczyną występowania zaburzeń snu może być także nieregularny tryb życia oraz nawyki takie jak czytanie, oglądanie telewizji, czy jedzenie w łóżku, spędzanie dużej ilości czasu w sztucznym oświetleniu oraz brak aktywności fizycznej.
Zdjęcie główne: We-Vibe Toys/unsplash.com