Rodzaje kredytów – jakich kredytów udzielają banki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nieprzewidziany wydatek może zrujnować nawet starannie zaplanowany budżet domowy. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się wzięcie kredytu na sfinansowanie niezaplanowanej inwestycji. Banki oferują szeroki wybór produktów, które różnią się od siebie parametrami i przeznaczeniem. Jakie rodzaje kredytów znajdziesz na rynku i z którego rozwiązania warto skorzystać? Wyjaśniamy!

Kredyt bankowy – co to jest?

Konieczność sfinansowania większej inwestycji lub nieoczekiwany wydatek nieuwzględniony w budżecie domowym to sytuacje, które wiążą się z koniecznością pozyskania dodatkowych środków. Zamiast wydawać wszystkie oszczędności i zapożyczać się u rodziny, korzystniejszym rozwiązaniem jest kredyt bankowy. To rodzaj umowy, zgodnie z którą bank przekazuje Ci określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje Cię do spłaty należności według ustalonego harmonogramu. Wysokość dofinansowania oraz miesięcznych rat jest ustalana indywidualnie na podstawie zdolności kredytowej. Na rynku są dostępne różne rodzaje kredytów, a każdy z nich wymaga spełnienia innych warunków i precyzuje, na jaki cel może zostać przeznaczone dofinansowanie. 

Kredyty bankowe – na co można je przeznaczyć?

Banki starają się elastycznie podchodzić do swoich klientów, proponując produkty dostosowane do indywidualnej sytuacji i możliwości finansowych. Wśród nich znajdziesz kredyty celowe oraz konsumpcyjne, które możesz przeznaczyć na dowolne wydatki. Klienci indywidualni mają do wyboru m.in.:

  • kredyty konsumpcyjne – do tej grupy zaliczają się kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, a także karta kredytowa i limit odnawialny na koncie,
  • kredyty hipoteczne – są przeznaczone na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub budowę domu,
  • kredyty konsolidacyjne – polegają na połączeniu zobowiązań zaciągniętych w innych instytucjach i ustalenie dla nich jednego harmonogramu spłaty, 
  • kredyty inwestycyjne – zaciąga się go w celu sfinansowania zakupu akcji papierów wartościowych i innych produktów inwestycyjnych do pomnażania kapitału.

Odrębną grupę produktów tworzą kredyty bankowe dla firm, które można przeznaczyć na rozwój działalności, wdrożenie nowych technologii i realizację planów inwestycyjnych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytów:

  • na start,
  • technologicznych,
  • pomostowych,
  • inwestycyjnych,
  • obrotowych,
  • z gwarancją de minimis.

Poszczególne rodzaje kredytów można podzielić na długo i krótkoterminowe w zależności od okresu obowiązywania umowy. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy, gdyż możesz go przeznaczyć na co chcesz. Pozostałe produkty służą do sfinansowania konkretnego celu, a sposób wykorzystania udostępnionych środków musi być udokumentowany.

Kredyt bankowy – jak wybrać najlepszy?

Na rynku funkcjonuje wiele banków, które oferują produkty finansowe na różnych warunkach. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych środków na dowolny cel, możesz skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego w finanse.rankomat.pl. Po wypełnieniu krótkiego formularza narzędzie wygeneruje listę aktualnych ofert pochodzących od 17 banków. Dzięki temu będziesz mógł porównać parametry poszczególnych kredytów i zdecydować, które rozwiązanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*