Festiwal Dwa Brzegi w wersji hybrydowej. Za nami pierwsze projekcje

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

„Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowych rozwiązań” – kierując się tą uniwersalną maksymą organizatorzy Festiwalu Dwa Brzegi zdecydowali, że tegoroczna edycja odbędzie się w nowatorskiej formule łączącej pokazy stacjonarne z projekcjami online. W miniony weekend zaprezentowane zostały pierwsze obrazy.

Festiwal Dwa Brzegi od kilkunastu lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu miłośników sztuki filmowej. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia w sferze publicznej, wielu kinomanów nie będzie mogło tym razem przyjechać do Kazimierza Dolnego oraz Janowca nad Wisłą, aby delektować się polskimi i zagranicznymi premierami, a przy tym spotkać aktorów czy reżyserów topowych produkcji. Nie oznacza to jednak, że nie będą mogli skorzystać z tegorocznej, bogatej oferty projekcji filmowych, jaką przygotowali organizatorzy Festiwalu.

„Przy wielu niedogodnościach pandemia pokazała, że nie wykorzystywaliśmy w pełni potencjału komunikacji online w dyskusji o kulturze i sztuce. To nie tylko znakomita płaszczyzna do wymiany myśli i doświadczeń. Proszę zauważyć, że coś w tym roku tracimy, ale mamy szansę dotrzeć do szerszej publiczności.”
 
Grażyna Torbicka – Dyrektor Artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”

Na wielbicieli sztuki filmowej, którzy będą mieli okazję odwiedzić w tym tygodniu Kino Plenerowe — Zamek w Kazimierzu Dolnym, czekają codzienne projekcje od godz. 21:00, przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa (maksymalnie do 150 osób rozlokowanych w dwumetrowych odstępach). Pozostali uczestnicy Festiwalu mogą natomiast rezerwować miejsca w wirtualnym kinie. Pokazy odbywają się w utworzonych specjalnie do oglądania filmów online salach Bursztyn i Rubin (dostępne sekcje: Świat pod namiotem, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Muzyka — moja miłość, I Bóg stworzył aktorkę — Gabriela Muskała, Retrospektywa reżyserska — Elio Petri, Federico Fellini — 100lat!, Ekoświadomość, Pokazy specjalne). Liczba biletów jest jednak ograniczona i w zależności od limitu ustalonego przez dystrybutora wynosi od 300 do 900 wejściówek.

Hybrydowa formuła Dwóch Brzegów nie wpłynęła na jakość Festiwalu, bowiem w programie znalazło się wiele interesujących pozycji. Wirtualne projekcje zainaugurował w sobotę 1 sierpnia australijski komediodramat „Babyteeth” w reżyserii Shannon Murphy, który zebrał wiele pochlebnych opinii ze strony krytyków na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. W kolejnych dniach na widzów czekają liczne premiery i przedpremiery (m.in. „Pojedynek na głosy”, „Nowy Orlean – ulicami miasta jazzu”, „Moja kochana Vivian”, Spacer z wilkami”, „Kołysanka Maxa Richtera”, czy „Wielka zielona ściana”), a zwieńczeniem festiwalowych pokazów będzie mocny obraz Mohammada Rasoulofa pt. „Zło nie istnieje”, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.


https://www.facebook.com/FestiwalDwaBrzegi/posts/10158778199358699

Szczegółowy program 14. edycji Festiwalu Dwa Brzegi, uwzględniający także rozmowy i spotkania z twórcami (m.in. z reżyserem filmu „Pojedynek na głosy” Peterem Cattaneo, czy też twórcą obrazu „Spacer z wilkami”, Jeanem Michelem Bertrandem), wystawy fotograficzne (warta uwagi ekspozycja zdjęć Tomasza Sikory), mini-koncerty oraz filmowe debaty, znajduje się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu w zakładce KINO.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*