Od czego rozpocząć poszukiwania odpowiedniego szkolenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dla wielu ludzi rozwój zawodowy to najlepsza motywacja do działania. Świadomość tego, że jesteśmy w stanie opanować nowe umiejętności, zdobyć wiedzę na dotąd nieznane nam tematy, a na koniec wykorzystać to wszystko w praktyce – sprawia, że stajemy się znacznie bardziej zaangażowani w to, co robimy. Nic nie cieszy bardziej niż poczucie własnej wartości i tego, że z dnia na dzień stajemy się coraz lepsi. Może wydawać się, że specjalistów na rynku pracy jest sporo, jednak biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowanie, ich ilość wciąż jest niewystarczająca. W jaki sposób można to zmienić? Nie ma lepszego sposobu na wzbogacenie swojego CV niż zapisanie się na szkolenia i kursy. Od czego zatem powinniśmy rozpocząć poszukiwania “tego odpowiedniego”? Z pewnością przyda Ci się kilka praktycznych wskazówek.

Określenie mocnych i słabych stron, a także potrzeb

Zanim zaczniesz przeglądać oferty firm, musisz zastanowić się, czego tak właściwie oczekujesz – jakie umiejętności chcesz udoskonalić i czy interesują Cię zupełnie nowe dla Ciebie zagadnienia, czy doskonale wiesz, z której dziedziny potrzebujesz nieco uzupełnić swoją wiedzę. Najprościej będzie do tego dojść poprzez stworzenie tabelki, w której wypiszesz swoje mocne i słabe strony. W efekcie może okazać się, że Twoje dotychczasowe przekonania na swój własny temat były nie do końca prawidłowe. Warto co jakiś czas zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad samym sobą.

Kolejną sprawą jest zdefiniowanie potrzeb, a więc tego czego wymagasz zarówno od firmy szkoleniowej, jak i siebie. Przykładowo jeśli chcesz ubiegać się o awans w dotychczasowej firmie, może okazać się, że np. szkolenie scrum master będzie świetnym wyborem, które pozytywnie wpłynie na Twoją pracę. Natomiast wcale nie oznacza to, że podczas starania się o stanowisko w innym przedsiębiorstwie lub branży ten sam wybór okaże się równie trafiony. Może akurat w tych przypadkach warto zapisać się na kurs product owner? My z pewnością nie powiemy Ci, którą drogą powinieneś pójść, ponieważ ważne jest, aby ta decyzja była pokierowana Twoimi oczekiwaniami, chęciami i możliwościami.

Kurs – pierwszy krok do przebranżowienia się

Często zdarza się, że ludzie zaczynają myśleć o szkoleniach i kursach dopiero w momencie, w którym czują, że to, co robią, nie sprawia im przyjemności. Zaczynają się wtedy rozważania zmiany nie tylko pracy, ale także branży. Zwięźle mówiąc – chodzi o nowy etap przebranżowienia się. Rynek daje nam szerokie możliwości, a tym samym drzwi do dokonania zmian nigdy nie są zamknięte. Jednak to, co wiele osób w pewien sposób ogranicza przed tak ważnym dla nich krokiem, jest ryzyko, że nie odnajdą się w czymś nowym lub po prostu ciężko będzie im znaleźć w tym zakresie nową pracę – na szczęście jest na to rada. 
Sytuacje na rynku są dość niestabilne dlatego, zamiast od razu dawać szefowi do podpisania wypowiedzenie, znacznie lepiej jest zdecydować się na kurs. Podczas jego trwania jesteśmy w stanie zweryfikować czy to, czego się uczymy, rzeczywiście jest strzałem w dziesiątkę, czy całkowicie odbiega od naszych wyobrażeń. Nie bój się eksperymentować z kursami i szkoleniami, znacznie mniej się zawiedziesz gdy Ci się nie spodobają, niż w momencie niemożności znalezienia nowej posady. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*