Znamy longlistę tegorocznego Bookera! Które pozycje koniecznie musisz przeczytać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na długą listę nominowanych do Booker Prize 2022 weszli zarówno najmłodsi, jak i najstarsi pisarze, jacy kiedykolwiek zostali nominowani. Nazwisko zwycięzcy i zdobywcy nagrody poznamy dopiero 17 października, tymczasem gorąco zachęcamy do zapoznania się z najlepszymi książkowymi pozycjami longlisty!

Audrey Magee, „The Colony”

Irlandzka pisarka i dziennikarka Audrey Magee przez 12 lat pracowała w mediach. Miejscem jej pracy były m.in. czasopisma Times Observer i Guardian. Jej pierwsza powieść „The Undertaking” została przetłumaczona na 10 języków. „The Colony” jest drugą dużą pracą autorki. Książka opowiada o dwóch wędrowcach, którzy trafiają na niedużą wyspę u zachodnich wybrzeży Irlandii. Anglik Mr Lloyd i Francuz Mr Masson pragną uwiecznić to miejsce w swojej twórczości – na papierze i na płótnie. Tymczasem miejscowi uważają, że coś im się za to należy – nie tylko pieniądze.

Selby Wynn Schwartz, „After Sappho”

Debiutancki utwór Selby Wynn Schwartz opowiada o grupie feministek, kontynuatorek dzieła Safony, malarek i pisarek minionych lat walczących o wolność, sprawiedliwość i możliwość stanowienia o swoim życiu. Książka, będąca gloryfikacją kobiet, składa się z serii opowiadań, w których główną rolę odgrywają eminentne przedstawicielki minionych stuleci: Sarah Bernhardt, Colette, Eleonora Duse, Lina Poletti, Josephine Baker, Virginia Woolf.

NoViolet Bulawayo, „Glory”

Zimbabweńska pisarka była już nominowana do Nagrody Bookera w 2013 roku za powieść „We Need New Names” i znowu trafiła na longlistę nominowanych z wyjątkowym utworem. „Glory” to dynamiczna i wzruszająca historia o zwierzętach, które postanowiły zbuntować się przeciwko człowiekowi. Kiedyś żyły beztrosko i szczęśliwie, dopóki na ich terytorium nie wkroczyli kolonizatorzy. Po prawie stu latach wyzwoleńcza walka przyniosła nową nadzieję – charyzmatycznego konia, który ma poprowadzić zwierzęta ku szczęściu.

Claire Keegan, „Small Things Like These”

Irlandzka pisarka Claire Keegan ma już na swoim koncie wiele krótkich opowiadań wyróżnionych licznymi nagrodami i przetłumaczonych na ponad 20 języków. „Small Things Like These” to subtelna historia o nadziei i cichym bohaterstwie, triumfie empatii i potępieńczym stosunku do grzechów popełnionych w imię religii. Akcja toczy się w niedużym irlandzkim miasteczku w latach 80. ubiegłego wieku. Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem handlarz węglem i drewnem Bill Furlong zderza się z problemami z przeszłości i potępiającym milczeniem niedużej wspólnoty kościelnej.

Maddie Mortimer, „Maps of Our Spectacular Bodies”

26-letnia mieszkanka Londynu Maddie Mortimer poszła w ślady matki i dziadka – została pisarką i funduje swoim czytelnikom wyjątkowe treści. Nie inna jest jej najnowsza powieść „Maps of Our Spectacular Bodies”, w której na pierwszy plan wysuwa się ciało ze wszystkimi jego zawiłościami oraz wydobywający się zeń zagadkowy głos. Bohaterka powieści Lia dryfuje między przeszłością a teraźniejszością, próbując odnaleźć sens w swoim życiu. 

Zdjęcie główne: Tom Hermans/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*