Ostatnie lata upływają nam pod hasłem „zarazki”. Pandemia tylko pobudziła dyskusję na ich temat. Prawda jest taka, że zarazki są wszędzie i na wszystkim, a gdzie jest ich najwięcej? Koniecznie czytaj dalej, odpowiedź może Cię nieźle zaskoczyć.
Zarazki, czyli inaczej patogeny, to mikroorganizmy, które wywołują choroby oraz infekcje. Najpopularniejsze zarazki to: bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty.
Zarazki roznosimy my sami, naszymi rękami. Na każdej rzeczy, która jest w naszym otoczeniu, są bowiem zarazki. Dotykając ich, zabieramy ze sobą te mikroorganizmy i zanosimy je dalej. Zarazki mogą się także roznosić drogą powietrzną oraz drogą kropelkową – na przykład podczas mówienia czy kaszlu.
Odpowiedź jest bardzo prosta – tak. Zarazki dostają się do naszych organizmów w bardzo prosty sposób – przede wszystkim drogą powietrzną. Inną łatwą metodą jest skażona żywność. Zarazki mogą także trafić do naszego układu krwionośnego, na przykład przez zastrzyki lub zabiegi chirurgiczne. Także nieodkażone, otwarte rany na naszym ciele mogą być źródłem zarazków.
Jak widzisz, źródeł zarazków jest milion. Poniżej przedstawiamy przedmioty, na których jest ich najwięcej.
Tak. Dobrze widzisz. Telefon komórkowy to ogromne siedlisko zarazków i bakterii. Wydawałoby się, że jest to przedmiot niemalże tak bezpieczny jak szczoteczka do zębów. Nic bardziej mylnego. Używamy go przecież w wielu mało sterylnych miejscach – łazience, autobusie, szpitalu. Najpierw dotykamy klamki w toalecie, potem poręczy w autobusie, a później łapiemy za telefon. Bardzo mało uwagi poświęcamy odkażaniu go. Naukowcy alarmują, że na naszych telefonach jest aż pięć razy więcej zarazków niż na desce klozetowej!
I nagle wyrażenie brudne pieniądze nabiera zupełnie nowego znaczenia. Ale tak, okazuje się, że pieniądze także są domem dla wielu zarazków. Jak się pomyśli, przez ile rąk każdego dnia przechodzą, to staje się to w sumie logiczne. Płatności bezdotykowe zaczynają mieć teraz sens!
Ta pozycja może być zaskoczeniem. Przecież łańcuszek mamy blisko siebie. Podobnie zegarek. Najwięcej zarazków znajduje się jednak na pierścionkach – mają one styczność na przykład z klamkami, poręczami, pieniędzmi itd. Należy więc od czasu do czasu czyścić biżuterię. Warto także zdejmować zegarki czy pierścionki po powrocie do domu, zwłaszcza podczas wciąż trwającej pandemii.
To także przedmioty, których dotykamy najczęściej w ciągu dnia, choć nie wszyscy. Ci z nas, którzy jednak pracują z komputerem na co dzień, powinni raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić i odkazić swoje sprzęty.
A dokładniej umieszczone w niej przyciski. Tysiące ludzi tysiące razy dotyka ich w ciągu dnia. Podobnie jest z przyciskami do zmian świateł. Warto korzystać z nich z rozwagą i zawsze mieć przy sobie żel odkażający.
Te przedmioty mogą być zaskoczeniem – okazuje się jednak, że kosmetyki codziennego użycia naprawdę mogą być kopalnią zanieczyszczeń. Bakterie, które znajdują się na pomadkach i tuszach do rzęs używanych codziennie, mogą powodować stany zapalne oczu i ust. Dlatego tak ważne jest niepożyczanie tego typu kosmetyków oraz wymienianie ich co jakiś czas, przeterminowane mogą bowiem narobić nam jeszcze większych krzywd.
Przeczytaj też: https://funokay.pl/lifestyle/plakaty-na-sciane-jak-je-dobrac-do-swojego-mieszkania/
Zdjęcie główne: Connor Lucock/pexels.com