Wróżby andrzejkowe – poznaj najbardziej popularne

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

29/30 listopada w Polsce obchodzony jest dzień pełen tajemniczych wróżb i zabaw ze świecami. Andrzejki (lub inaczej Dzień Świętego Andrzeja) to święto obchodzone w ramach dawnych polskich tradycji i zwyczajów. Tradycja koncentruje się na przesądach i przepowiadaniu przyszłości. 

Według starych prawd, wróżby andrzejkowe przeznaczone są w większości dla niezamężnych młodych kobiet. Niegdyś poszukiwanie męża było ważnym zadaniem dla kobiety, więc niektóre święta i rytuały pomagały dziewczętom przewidzieć, kiedy wyjdą za mąż lub jak wyglądać będzie mężczyzna, którego poślubią. Chcesz dowiedzieć się, jak ciekawie spędzić andrzejki i jakie wróżby są najlepszym pomysłem na udaną zabawę? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Wlewanie gorącego wosku przez klucz do strumienia zimnej wody 

Istnieją setki powodów, aby dowiedzieć się, co czeka nas w przyszłości. Każdy przecież chciałby znać swój los, prawda? Wróżby andrzejkowe ujawniają sprawy związane z miłością, małżeństwem, a także mogą zwiastować niektóre wydarzenia. Najbardziej spektakularną wróżbą jest wlewanie płynnego wosku do wody. Wosk musi przejść przez otwór w kluczu. Kształt, który uformuje się po scaleniu wosku, należy podświetlić, aby rzucić cień na ścianę. 

Najlepiej patrzeć na cień woskowej “figurki” przy wyłączonych światłach, jedynie z pozostawionym blaskiem świecy. Kształt cienia obserwuj pod różnymi kątami. W przeszłości do tego rytuału nie używano zwykłego klucza, a klucza otwierającego drzwi kościoła.

Możliwości interpretacji tej wróżby są niemal nieograniczone, co sprawi frajdę wszystkim uczestnikom imprezy andrzejkowej.

Paranormalia – Jak SŁOWIANIE Obchodzili ANDRZEJKI? – WRÓŻBY SŁOWIAŃSKIE

Karteczki z imionami

Przygotuj miskę z wodą. Będą Ci także potrzebne kartki z imionami wszystkich uczestników zabawy. Każdy na swojej kartce musi napisać imię i swoje marzenie. Następnie wszyscy wrzucają kartki do miski z wodą. Marzenie, które jako pierwsze ukaże się na powierzchni, spełni się! Do miski można również włożyć pływającą, zapaloną świeczkę. Wtedy zabawa nie polega tylko na tym, która kartka jako pierwsza wypłynie, lecz która jako pierwsza zostanie podpalona przez świeczkę. Jest to ciekawsza i bardziej intrygująca wersja wróżby andrzejkowej, ponieważ blask płomienia podkreśla magiczną, jesienną i tajemniczą atmosferę całego wydarzenia. 

Zabawa w trzy kubki 

Do tej wróżby należy przygotować trzy kubki, a także symbol krzyża, liść rośliny oraz dowolny pierścionek. Symbole przykryte zostają kubkami, a osoby uczestniczące w zabawie wybierają jeden z nich. Jeśli pod ich kubkiem znajdzie się pierścień – jest to oznaka życia w szczęśliwym małżeństwie. Jeśli wybór padnie na liść – wróżba ta przepowiada życie w stanie wolnym. 

Krzyż – życie w klasztorze. W przeszłości pod kubki umieszczano także małą lalkę – symbol nieślubnego dziecka.

Zabawa z wędrującymi butami

Buty wszystkich dziewcząt układane są jeden przy drugim wzdłuż ściany i przesuwane stopniowo w tej samej kolejności do drzwi. Dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg, będzie pierwsza zamężna.

Wróżenie ze snów

Sny od wieków odgrywały ważną rolę w życiu wielu osób. Stan śnienia uważany jest za niezwykły, tajemniczy i magiczny, a podczas ważnych świąt, pełni księżyca, czy odpowiedniego ustawienia planet sny mogą być wyraziste, a nawet prorocze! W noc św. Andrzeja spróbuj przypomnieć sobie swój sen. Może w nim ukazać się Twój przyszły ukochany lub ukochana lub inne ważne wydarzenie, które będzie miało znaczący wpływ na Twoje życie. 

Jeśli nie możesz sięgnąć pamięcią do tego, co Ci się śniło, o północy spójrz na odbicie wody w studni lub w lustrze, a być może zobaczysz twarz swojego wybranka.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas pomysły na wróżby andrzejkowe pomogą Ci zorganizować niezapomniane wydarzenie dla bliskich Ci osób. Tego rodzaju zabawy należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka, jednak w pogańskich tradycjach zawsze tkwi tajemnicza, pociągająca i magiczna siła. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*