Z biurem podróży czy samodzielnie – jak zorganizować zagraniczną podróż w pandemii?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć najtrudniejszy czas pandemii oraz restrykcji sanitarnych zdaje się być już za nami, to wciąż pozostaje niepewność dotycząca organizacji zagranicznych wakacji. Z jakich rozwiązań warto skorzystać i na co zwrócić szczególną uwagę?  

Panujące restrykcje sanitarne 

Dynamicznie rozwijająca się na całym świecie sytuacja pandemiczna skłoniła wiele osób do niewyjeżdżania za granicę przez ostatnie dwa lata. Stabilizacja zagrożenia epidemiologicznego oraz szczepienia pozwoliły na wznowienie podróży po całym świecie.

Warto jednak pamiętać, że w wielu krajach przepisy nieustannie ulegają zmianom i mogą znacznie odbiegać od europejskich standardów, dlatego przed planowaniem wakacji warto się dokładnie zapoznać z aktualnymi wymaganiami panującymi w danym kraju. Własne środki bezpieczeństwa wprowadziły też popularne linie lotnicze, między innymi Wizzair czy Ryanair, które bez względu na cel podróży wymagają od swoich pasażer paszportu covidowego lub aktualnego negatywnego testu na obecność koronawirusa. 

Koszty oraz ubezpieczenie podróży

Przy planowaniu tegorocznego urlopu warto się zastanowić, jaki budżet można przeznaczyć na wakacje. Skutki pandemii oraz wzrastającej w wielu krajach inflacji dotknęły w dużym stopniu branży turystycznej, dlatego znacznie wzrosły ceny żywności, transportu, noclegu czy atrakcji. Ustalenie budżetu to podstawowa kwestia, która pozwoli na podjęcie decyzji, czy wakacje zaplanujemy samodzielnie, czy skorzystamy z usług biura podróży. Standardowo wycieczki organizowane przez tego typu placówki są znacznie droższe, jednak odejmują wiele stresu i wysiłku włożonego w planowanie urlopu. Oprócz ustalenia budżetu warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Przydatne mogą się okazać zarówno polisa na życie, dzięki której otrzymamy pomoc medyczną za granicą, jak i ubezpieczenie na podróż. Tego typu polisa pomaga uzyskać zwrot kosztów w przypadku odwołanego lotu lub niespełnionych warunków umowy podpisanej z biurem podróży. 

Samodzielna organizacja czy pomoc biura podróży? 

Ostatecznie wszystkie elementy, które składają się na planowanie urlopu, prowadzą do najważniejszego pytania: czy lepiej organizować wakacje samemu, czy z biurem podróży? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tę kwestię, ponieważ niektórym dodatkową radość z wakacji sprawia samo ich planowanie. Jednak zwracając uwagę na aktualną sytuację pandemiczną, ceny oraz ryzyko związane z możliwością odwołania lotu  bezpieczniej jest skorzystać z wiedzy ekspertów i zgłosić się biura podróży. Co prawda cena dwutygodniowego wyjazdu za granicę może być o kilkaset złotych wyższa, jednak organizator pozostaje do pełnej dyspozycji urlopowiczów, gwarantuje pewniejsze loty czarterowe i ubezpiecza cały wyjazd oraz jego uczestników. W ramach oszczędności można samodzielnie zaplanować atrakcje na miejscu, korzystać z lokalnej komunikacji i tańszych wejściówek bez oprowadzania z przewodnikiem.

Zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*