Wakacje last minute – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz urlop lub wakacyjny wyjazd? To będzie wymagać dobrego przygotowania zarówno czasowego, jak i finansowego. I właśnie o finansach tu mowa, bo każdy życzyłby sobie zaoszczędzić podczas podróży. Taka okazja zdarza się, kiedy wybieramy opcję last minute. 

Okazja do zaoszczędzenia nawet 50% pierwotnej wartości oferty może się zdarzyć. Trzeba tylko trzymać rękę na pulsie, obserwować dane biuro podróży i doskonale wstrzelić się w ostatnie dni przed realizacją oferty podróżniczej. Wakacje last minute to wariant często wybierany przez tych, którzy planują wyjazdy wakacyjne. Są również tacy amatorzy podróży, którzy wybierają jedynie takie okazje, stając się tym samym wytrawnymi obserwatorami rynku biur podróży. Jednakże warto pamiętać, czym się kierować i czego przestrzegać podczas wyboru tego typu wariantu. Okazja last minute ma swoje ciemne strony i warto się ich strzec, aby mieć udaną podróż.

Odpowiedni budżet i cierpliwość 

Wakacje last minute wymagają od nas przede wszystkim elastyczności i cierpliwości. Stalowe nerwy przydadzą się w przypadku obserwowania i wyczekiwania na moment, kiedy dane biuro podróży ogłosi możliwość wyjazdu w ostatniej chwili. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko my wyczekujemy tej okazji. Dlatego, jeśli zniknie nam sprzed oczu, warto być elastycznym i mieć przygotowany wariant awaryjny. Czyli alternatywny kierunek i cel podróży. Mimo iż sam wyjazd w trybie last minute jest czasem nawet bardzo tani, nie zapominajmy jednak o tym, aby przygotować odpowiedni budżet na ten wyjazd. Jeżeli na przykład myślimy o podróży do bardzo egzotycznego miejsca, wtedy warto zacząć odkładać pieniądze na wyjazd na długo przed nim. Rozkładając cenę podróży na kilka miesięcy, możemy odkładać na niego mniejsze kwoty, nie obciążając znacząco budżetu domowego. fot

Fot. sebra/Adobe Stock

Bezpiecznie, oszczędnie i na czas

Planowanie podróży w trybie last minute wymaga również dostosowania się do panujących zasad. Na przykład co do miesięcy, kiedy najlepiej jest planować wyjazd do wymarzonego państwa. Dla przykładu last minute do Grecji nie będzie możliwe w szczycie sezonu, czyli w drugiej połowie czerwca, lipca, sierpnia, a często nawet i września. Z kolei okazja może pojawić się w kwietniu, maju, a nawet w październiku. W przypadku Grecji niebagatelną rolę gra również miejsce odlotu. Najtańsze okazje są możliwe podczas planowania wylotu z Warszawy i Katowic. Natomiast rzadko udaje się to w przypadku Gdańska czy Poznania. Ale i w tym wypadku warto cierpliwie obserwować zmieniającą się z roku na rok sytuację. W niektórych przypadkach warto pamiętać o posiadaniu dodatkowych dokumentów. Przykład stanowi last minute do Turcji, gdzie wymagana jest wiza. Na szczęście ubieganie się o nią nie jest czasochłonne ani trudne. Również w przypadku Turcji ważny jest miesiąc naszego wylotu. 

W lipcu i sierpniu panują tam największe upały, ale przecież nie każdy musi lubić skwar z nieba i wysokie temperatury. Decydując się na wylot last minute we wrześniu, możemy liczyć na mniejsze temperatury i zdecydowanie mniej turystów. 

Podróż last minute do Chorwacji będzie dobrym pomysłem na czerwiec i wrzesień. Wtedy temperatura jest znośna, a ceny są wyraźnie niższe. W przypadku wymienionych państw wymagane są obecnie testy na COVID-19 lub paszporty covidowe. Warto również przygotować się na inne niespodzianki związane z pandemią, jak na przykład kwarantanna. Podróż w trybie last minute od początku stawia na oszczędzanie i warto kierować się tym, również będąc już w wybranym przez siebie miejscu. Dlatego warto pamiętać, aby nie dawać się nagabywać lokalnym naganiaczom do restauracji, straganów bądź klubów. Pamiętajmy o samodzielnym sprawdzeniu cen w różnych miejscach, aby wybrać jak najlepszą dla nas opcję. Oszczędność i bezpieczeństwo przede wszystkim! 

Zdjęcie główne: Valerii/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*