Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Spójrzmy prawdzie w oczy: budżet to nudna, ale często niezbędną część procesu planowania podróży. Nikt z nas nie chce znaleźć się w sytuacji, w której w ostatnich dniach wyjazdu brakuje pieniędzy na pamiątki, obiad w restauracji, czy bilet powrotny do domu.
Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na oszacowanie kosztów wyprawy – od zakwaterowania, przez ubezpieczenie turystyczne, aż po wydatki na rozrywkę. Pomagamy w przygotowaniu budżetu na wakacje za granicą.
Wydatki przygotowawcze obejmują wszystkie pieniądze, które musisz wydać przed wyruszeniem w podróż. Oto kilka przykładów tego, co zostanie uwzględnione w kosztach przygotowania. Ta lista wydaje się dość obszerna, ale dobrą wiadomością jest to, że prawdopodobnie masz już wiele przedmiotów, takich jak paszport, bagaż czy aparat fotograficzny. Nawet jeśli nie, można je również uznać je za inwestycję w przyszłe podróże.
Paszport i wiza – koszty te będą się znacznie różnić, w zależności od tego, gdzie mieszkasz i dokąd podróżujesz, ale nie da się ich obejść, więc upewnij się, że masz na nie miejsce w swoim budżecie.
Ubezpieczenie turystyczne – to koszt, który tak naprawdę może być oszczędnością. W sytuacji, w której będziesz potrzebować opieki medycznej za granicą, polisa pokryje wszystkie wydatki z tego tytułu. Może również objąć zakresem ochrony inne zdarzenia, takie jak np. zgubienie bagażu.
Bagaż i sprzęt podróżny – jest to bardzo szeroka kategoria i będzie zależeć całkowicie od tego, co już masz oraz co uważasz za niezbędne podczas podróży. Walizki, plecaki, aparaty fotograficzne, buty trekkingowe, śpiwory, poduszki na szyję – w tej kategorii mieści się wszystko, czego potrzebujesz, aby ułatwić i uprzyjemnić sobie życie podczas wakacji.
Transport – tutaj uwzględnisz koszt biletów na samolot lub pociąg, a także wszelkie wydatki na paliwo, jeśli planujesz na pewnym etapie podróżować samochodem, by dostać się tam, gdzie chcesz.
Druga z głównych kategorii obejmuje wszystkie koszty, które ponosisz już w trakcie wakacji, choć część z nich (np. zakwaterowanie, kupowane wcześniej w biurze podróży) można uznać również za wydatki na przygotowanie do wyjazdu.
Noclegi – gdzie będziesz spać? Prawdopodobnie będzie to jeden z Twoich największych wydatków. Podczas planowania sprawdź rzeczywiste stawki dla dat oraz miejsc docelowych, które Cię interesują, ponieważ mogą się one znacznie różnić w zależności od pory roku i innych czynników.
Jedzenie i picie – w sieci znajdziesz wiele informacji na temat tego, ile należy przeznaczyć na wyżywienie, w zależności od miejsca docelowego. Zastanów się, czy przypadkiem Twoje zakwaterowanie nie obejmuje np. bezpłatnych śniadań.
Wycieczki i inne zajęcia – sporządź wcześniej listę tego, co chcesz robić podczas wyjazdu i sprawdź w internecie, ile kosztują poszczególne aktywności. Na miejscu nie bój się targować – w wielu krajach możesz wynegocjować niższe ceny. Pamiętaj również o kosztach pamiątek oraz zapoznaj się z przepisami dotyczącymi cła, aby nie było niespodzianek po powrocie do kraju.
Fot.: materiał prasowy Klienta