Z cyklu Gwiazdy POP: Beyonce – poznajcie bliżej ikonę popkultury

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Amerykańska wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna, aktorka, tancerka… Beyoncé to wszechstronnie wykształcona i wielokrotnie nagradzana artystka, znana ze swoich porywających występów wokalnych. Poznaj fakty z jej bogatej biografii!

Beyoncé – dzieciństwo

Beyoncé przyszła na świat 4 września 1981 roku jako dziecko kreolskiej projektantki mody Tiny Knowles i Afroamerykanina Mathew Knowlesa, sprzedawcy sprzętu medycznego. W dzieciństwie Beyoncé brała udział w różnych konkursach wokalnych i tanecznych. Swój pierwszy szkolny pokaz talentów Beyoncé wygrała z interpretacją utworu „Imagine” Johna Lennona.

W 1990 roku, w wieku zaledwie 9 lat Beyoncé razem z przyjaciółkami założyła zespół Girl’s Tyme. W 1992 roku grupa poniosła porażkę w znanym programie telewizyjnym Star Search, a trzy lata później wytwórnia muzyczna zerwała z nią kontrakt. 

Mimo tych początkowych niepowodzeń w 1997 roku zespół, znany odtąd jako Destiny’s Child, podpisał umowę z nową wytwórnią i wypuścił swój pierwszy album. Do 2001 roku nagrania Destiny’s Child pięły się na szczyty list przebojów, aż w końcu wokalistki zechciały rozpocząć karierę solową. Dla Beyonсé tym samodzielnym krokiem stał się album Dangerously in Love, wydany w 2003 roku.

Kariera

Beyoncé rozpoczęła karierę jako główna wokalistka grupy Destiny’s Child. Śpiewać zaczęła jednak dużo wcześniej. Jako dziecko brała udział w wielu lokalnych pokazach talentów i z niemal wszystkich wychodziła zwycięsko, imponując swoimi umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi.

Amerykańska wokalistka wydała sześć albumów studyjnych, cztery albumy koncertowe, trzy kompilacje, trzy minialbumy, jeden album ze ścieżką filmową, dwa albumy karaoke i 62 single. W trakcie całej swojej kariery Beyoncé sprzedała ponad 100 milionów płyt na całym świecie, stając się jednym z najlepiej sprzedających się wykonawców muzycznych. Gwiazda popkultury zdobyła 28 nagród Grammy i pozostaje wokalistką z największą ilością nominacji.

Jej piąty album wydany w 2013 roku uzyskał wysoką ocenę dzięki eksperymentalnemu brzmieniu i odejściu od swoich poprzednich dokonań. W 2014 roku Beyoncé zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej wpływów celebrytów czasopisma „Forbes”.

Nie tylko muzyka

Beyoncé otwiera też przed sobą nowe horyzonty w kinematografii, choć w ostatnich latach jej rola sprowadza się do użyczania głosu bohaterom filmów. Niemniej artystka zagrała w kilku filmach, m.in. komedii „Austin Powers i Złoty Członek”, musicalu „Wojna Pokus”, a także komedii sensacyjnej z cyklu „Różowa Pantera”.

Poza tym wokalistce nie jest też obcy świat mody. Razem z matką Beyoncé założyła dom mody House of Deréon. Jej nazwiskiem sygnowane są również perfumy Heat wydane w 2010 roku. W trakcie swojej kariery Beyoncé występowała w sesjach zdjęciowych dla kilku wiodących marek kosmetycznych i odzieżowych, w tym L’Oréala i Tommy’ego Hilfigera.

Życie osobiste Beyoncé

W 2008 roku Beyoncé wyszła za mąż za rapera JAY-Z. Artyści tworzą jedną z najbardziej popularnych par w przemyśle rozrywkowym.

7 stycznia 2012 roku w życiu Beyoncé i JAY-Z pojawiło się pierwsze dziecko – 9-letnia dziś dziewczynka Blue Ivy Carter. Para nie pożałowała pieniędzy, żeby strzec intymności Beyoncé w tym szczególnym okresie, i wynajęła całe piętro w nowojorskim prestiżowym szpitalu Lenox Hill. W 2017 roku parze urodziły się bliźniaki, syn i córka.

Zdj. główne: Anthony DELANOIX/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*