Z cyklu „Gwiazdy POP”: Madonna – ciekawostki z życia królowej pop

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W latach 80. była gwiazdą, w 90. królową muzyki pop, a na początku XXI wieku – głośną legendą. Można odnieść wrażenie, jakby 62-letnia dziś Madonna towarzyszyła nam od zawsze. Poznaj najciekawsze fakty z życia legendarnej piosenkarki.

Madonna – dzieciństwo i dorastanie

Louise Ciccone urodziła się w Michigan w licznej, katolickiej rodzinie i odebrała surowe wychowanie. Matka Louisy zmarła, gdy dziewczynka miała pięć lat. Nie przeszkodziło jej to w byciu wzorową uczennicą i kapitanem zespołu cheerleaderek. Poza tym uczęszczała na zajęcia koła teatralnego i do szkoły baletowej, lecz do ideału przyszłej piosenkarce było daleko. Buntowniczy charakter, który przyniósł Madonnie światową sławę, już wtedy dawał o sobie znać. Po tym, jak na szkolnym koncercie wystąpiła w topie i szortach umazanych farbą, na dobre przylgnęło do niej przezwisko Madonna – „dziwka”.

Kiedy w wieku 19 lat dziewczyna postanowiła opuścić domowe pielesze i wyruszyć na podbój Nowego Jorku, jej ojciec odetchnął z ulgą. Madonna była młoda i pewna, że u jej stóp leży cały świat, tymczasem w kieszeni miała tylko 35 dolarów. Kapitał startowy szybko się wyczerpał i Louisa jawnie głodowała, dzieląc często swe wieczerze z ulicznymi kloszardami. Jedyny mniej więcej stały dochód przynosiła jej wówczas dorywcza praca w charakterze modelki. Młodzi malarze chętnie zgłębiali na przykładzie jej wychudłego ciała anatomię szkieletu.

Madonna – pierwszy singiel i rosnąca sława

Ale przebojowy charakter i łatwość w nawiązywaniu kontaktów zrobiły swoje. Madonna zaczęła się obracać w środowisku cyganerii, zdobyła umiejętność gry na bębnie i paru innych instrumentach muzycznych, dzięki czemu już w 1983 roku wypuściła swój debiutancki album, nazwany po prostu Madonna. Utwory, które weszły w skład tego singla, wykonano w stylu R’n’B. Żeby nie prowokować potencjalnego nabywcy, podjęto decyzję o tym, aby nie eksponować na okładce białej twarzy dziewczyny.

Pierwszy album przyniósł piosenkarce dochód w wysokości sześciu milionów dolarów. Jednemu taka suma wystarczyłaby na całe życie, ale Madonnę taki obrót sprawy tylko rozochocił. Już po roku wyszedł jej kolejny album Like a Virgin, który poszybował na szczyty list przebojów. Odtąd piosenkarka stała się jedną z najlepiej zarabiających gwiazd show-biznesu. Jej coroczny dochód nie spada poniżej 20 milionów dolarów. Przy czym w odróżnieniu od większości piosenkarzy, uzyskujących lwią część pieniędzy ze sprzedaży albumów, Madonna aktywnie i z powodzeniem koncertuje. Na przykład trasa koncertowa Madonny z 2008/2009 roku przyniosła piosenkarce dochód w wysokości 407 milionów dolarów. Ostatnie tournée z 2019/2020 roku wypadło bardziej skromnie, przynosząc jej 51 milionów dolarów. Majątek piosenkarki szacowany jest ponad pół miliarda dolarów.

Madonna – życie uczuciowe

Małżeństwo Madonny z Seanem Pennem trwało cztery lata i nie było udane. Sam aktor swój związek z artystką pamięta dość mgliście, bo jak sam przyznaje, w tamtym okresie chodził prawie ciągle pijany. Drugie małżeństwo było nieco bardziej udane. Z brytyjskim reżyserem Guyem Ritchiem Madonna spędziła osiem lat życia. W ciekawy sposób piosenkarka umotywowała swój związek z Brytyjczykiem: „najgłupsi Anglicy są stokroć mądrzejsi niż najmądrzejsi Amerykanie”. Z IQ na poziomie 140 piosenkarka może sobie pozwolić na takie rozważania. Drugie małżeństwo przyniosło jej dwójkę dzieci i brytyjskie obywatelstwo. Rozwód był dość uciążliwy i kosztował parę prawie 100 milionów dolarów.

Trzecie wesele miało się odbyć w 2010 roku w Pałacu Konstantynowskim w Petersburgu, ale plany się nie udały. Obecnie gwiazda jest w związku z 25-letnim tancerzem Ahlamalikiem Williamsem. Co ciekawe, córka Madonny, 23-letnia Lourdes Leon, ma partnera w tym samym wieku.

Madonna jako aktorka

Pomimo dwóch „Złotych Globów” role filmowe Madonny trudno nazwać szczytowym osiągnięciem kinematografii. Szerokiej publiczności najlepiej znane są „Cztery pokoje”, „Evita”, „Dick Tracy” i „Sidła miłości”. Musimy jednak przyznać, że talent aktorski nie jest najmocniejszą stroną piosenkarki. Nieprzypadkowo obydwa „Złote Globy” piosenkarka otrzymała na muzycznej niwie: za najlepszą piosenkę do filmu „W. E. Królewski romans” (2012) i za główną rolę w musicalu „Evita” z 1996 roku.

Madonna – Don’t Cry For Me Argentina [Official Music Video]

Madonna w roli pisarki

Wszechstronna Madonna dała się też poznać jako pisarka. Pierwsza jej książka zatytułowana „Sex” ujrzała światło dziennie w 1992 roku i została błyskawicznie wykupiona. W sumie drukiem ukazało się 16 utworów Madonny, z czego 5 to książki dla dzieci.

Madonna – kreatorka mody

Swoich sił piosenkarka spróbowała też jako projektantka mody. Jej kolekcja odzieży dla nastolatek Material Girl pojawiła się na półkach sklepowych latem 2010 roku. W wykreowaniu linii ciuchów pomagała jej córka Lourdes. Kolekcja Madonny została przyjęta dość chłodno. Nawet buntowniczym nastolatkom ubrania sygnowane jej nazwiskiem wydawały się zbyt śmiałe.

Madonna – pracoholik

Kluczem do sukcesu piosenkarki jest nieopanowany pracoholizm. Nie potrafi odpoczywać. Każdy dzień Madonna rozpoczyna od ćwiczeń na siłowni. Sylwetkę modeluje już od 4 rano. O 6 planuje nadchodzący dzień. Od rana ze słuchawką przy uchu prowadzi rozmowy biznesowe. Po obiedzie śpiewa i nagrywa albumy.

Fot. Dave J Hogan/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*