Z cyklu „Miasto, jakiego nie znacie”: Co warto zobaczyć w Berlinie?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie miejsca kojarzą Ci się z Berlinem? Brama Brandenburska, Reichstag, Mur Berliński… Nie poczujesz jednak ducha miasta, ograniczając się do samych tylko powszechnie znanych zabytków. Dowiedz się, jakie jeszcze miejsca warto zwiedzić w tej europejskiej stolicy!

Sztandarowe zabytki Berlina

Jeśli wybierasz się do stolicy Niemiec po raz pierwszy, z pewnością musisz zobaczyć te najbardziej słynne zabytki miasta. Polecamy Twojej uwadze listę najpopularniejszych miejsc w Berlinie. Jeśli będziesz pilnować poniższej kolejności, możesz je wszystkie zobaczyć w czasie niespiesznego 4-godzinnego spaceru.

Alexanderplatz

główny plac byłego Berlina Wschodniego, który być może kojarzysz z filmów szpiegowskich. Plac Aleksandra dosłownie roi się od turystów i bezdomnych. Jest też jednym z ulubionych miejsc spotkań Berlińczyków. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest Berlińska Wieża Telewizyjna (Fernsehturm), zbudowana w NRD, żeby pokazać potęgę komunizmu. Obiekt pozostaje jednym z symboli Berlina. Mierzy ponad 369 metrów, co plasuje go na drugim miejscu listy najwyższych budowli w Europie, zaraz za Ryską wieżą telewizyjno-radiową. Berlińska wieża jest doskonałym punktem widokowym na miasto.

Fot. Michael Bußmann/Pixabay

Czerwony ratusz (Rotes Rathaus)

Czerwony ratusz (Rotes Rathaus), Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche)i otaczająca go dzielnica to jedyna w pełni zachowana sprzed II wojny światowej część Berlina, o dziwo, znacznie mniej popularna od pozostałych typowych atrakcji miasta, a na pewno warta zwiedzenia.

Wyspa Muzeów

Jak sama nazwa wskazuje, to miejsce skupiające wiele ciekawych muzeów. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przyciąga każdego dnia rzesze turystów. Poza muzeami niekwestionowaną atrakcją wyspy jest Katedra Berlińska w stylu późnego włoskiego renesansu.

Uniwersytet Humboldtów

Jest jedną z najbardziej znanych i najstarszych uczelni Berlina, imponujący też swoimi monumentalnymi rozmiarami

Unter den Linden i Brama Brandenburska

Unter den Linder jest prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalną i najpiękniejszą ulicą w Berlinie. Znajduje się przy niej kilka ambasad, butiki znanych światowych marek i sklepy z pamiątkami. Aleja prowadzi do samej Bramy Brandenburskiej – kolejnego znamienitego symbolu Berlina.

Fot. Raja Sen/Unsplash

Reichstag

Niedaleko słynnej bramy mieści się – gmach niemieckiego parlamentu. Jego przeszklona kopuła jest otwarta dla zwiedzających pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie zarezerwuje się wizytę.

Muzeum Żydowskie

Kolejnym przystankiem na twojej trasie może być Muzeum Żydowskie wraz z pomnikiem upamiętniającym zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Miejsce pamięci przedstawia sobą pole 3000 betonowych bloków i jest usytuowane między Bramą Brandenburską i miejscem siedziby Gestapo.

Plac Poczdamski

Jedna z wizytówek współczesnego Berlina. Wszystkie budynki stojące przy placu są nowe, gdyż zostały zbudowane na miejscu Muru Berlińskiego, zniszczonego w 1989 roku. Mieszczą się tu wysokie budynki biurowe, dwa centra handlowe i centrum rozrywki Sony.

Fot. Massimo Virgillo/Unsplash

Nietuzinkowe miejsca w Berlinie

Po zapoznaniu się ze sztandarowymi berlińskimi zabytkami czas na te mniej oczywiste, a przy tym wyjątkowe berlińskie atrakcje.

Charlottenburg

To bardzo przyjemna dzielnica oddalona od zgiełku miasta. Wcześniej była sercem Berlina Zachodniego, ale dziś jest doskonałym miejscem dla spokojnego bytowania. Jedną z mniej znanych w tej części miasta atrakcji jest siedemnastowieczny pałac Charlottenburg i okoliczne parki.

Części Muru Berlińskiego

Słynny Mur Berliński, oddzielający Berlin Wschodni od Zachodniego, został zniszczony w 1989 roku, ale wciąż można oglądać niektóre jego fragmenty. Oto one:

  • East Side Gallery to najdłuższy zachowany odcinek dawnego Muru Berlińskiego pokryty dzisiaj oryginalnymi graffiti. Z pewnością kojarzysz całujących się Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Słynne graffiti jest właśnie częścią tej największej na świecie galerii na świeżym powietrzu. Znajdziesz tu też Muzeum Muru Berlińskiego i piękny most Oberbaumbrücke.
  • Checkpoint Charlie i jego okolice. Ta część muru jest jednocześnie szczególnym miejscem pamięci. W tym miejscu znajdowało się przejście graniczne pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim.
  • Bernauer Straße. Obecnie jest to jedyne miejsce, w którym można zobaczyć fragment prawdziwego muru berlińskiego, bez jakichkolwiek malowideł. Przy ulicy znajduje się też kilka miejsc pamięci i centrum turystyczne, z którego można oglądać pas martwej strefy leżący pomiędzy obydwoma murami.
Fot. diaan11/Pixabay

Stołeczne parki

Berlin leży na bardzo rozległym terytorium, choć liczba jego mieszkańców nie jest aż tak duża. Na terytorium miasta znajdują się jeziora, dość duże, by można było na nich żeglować, a także parki wielkości lasów. Oto trzy z nich, które warto zobaczyć:

  • Mauerpark. To względnie niewielki park, ale dzięki temu, że jest usytuowany niedaleko centrum miasta, cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży.
  • Tiergarten. Drugi pod względem wielkości park w Berlinie, leżący w samym centrum miasta tuż za Bramą Brandenburską.
  • Treptower Park. Kolejne doskonałe miejsce wypoczynkowe w samym sercu miasta. Z parku otwiera się przyjemny widok na Sprewę. Jest on też mniej oblegany niż dwa poprzednie tereny zieleni.

Niezwykłe dzielnice Berlina

Berlin to bardzo otwarte miasto, wyróżniające się na tle reszty Niemiec. Warto udać się do niektórych hipsterskich dzielnic pełnych wyjątkowych barów i restauracji. Oto dwa niezwykłe i ciekawe miejsca w Berlinie, które trzeba zobaczyć:

  • Jedno z nich to dzielnica wokół dworca kolejowego Schlesisches Tor. Znajdziesz tam mnóstwo kawiarni i barów, kilka klubów z muzyką elektroniczną i scen, na których dają swe występy mniej znane grupy.
  • Niedaleko znajduje się inna dzielnica, którą również polecamy zobaczyć. Mieści się niedaleko Revaler Straße i Centrum Sztuki Urban Spree. Tutaj także znajdziesz wiele hipsterskich miejsc, niezwykłe bary i kluby techno.

Zdjęcie główne: Raja Sen/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*