Jako jedno z najstarszych miast na świecie i klasyk romantycznych, wakacyjnych wypadów Rzym od wieków był centrum kultury, sztuki i religii, a bogata historia tego miasta sprawiła, że współcześnie jest jednym z topowych celów turystycznych. Czym zachwyca najbardziej?
Decydując się na podróż do Rzymu, na pewno nie musimy obawiać się jednego – nudy, rzeczy do zrobienia i zobaczenia nam nie zabraknie. Nie ma znaczenia, którą okolicę zdecydujemy się zwiedzać, ponieważ wszędzie znajdą się niesamowite rzeczy warte zobaczenia lub zrobienia. Aby jak najlepiej zaplanować i wykorzystać podróż po stolicy Włoch, przygotowałam listę najbardziej urokliwych zakątków tego miasta.
Zobacz też: Top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Barcelonie.
Po wejściu do ogromnego stanowiska archeologicznego Forum Romanum i w trakcie spaceru po ruinach prawie można sobie wyobrazić mieszkańców starożytnego Rzymu spacerujących brukowanymi uliczkami w togach i składających ofiary w świątyniach. Miejsce pochodzi z około 500 r. p.n.e., ale zostało znacznie powiększone przez Juliusza Cezara, Augusta Cezara, Domicjana i Trajana. W rzeczywistości zobaczymy więc pozostałości cesarskiego Rzymu rozciągające się poza granice Forum, w tym Kolumnę Trajana, Łuk Tytusa i Circus Maximus. W tego typu miejscach dobrze jest mieć przewodnika, który jak nikt pomoże ożywić historię i zorientować się w szczególnie istotnych zabytkach.
Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny na świecie symbol Rzymu posiadający długą i krwawą historię. Został oficjalnie otwarty w 80 roku n.e. stoma dniami rozgrywek, w tym walk gladiatorów i walk zwierząt. Był to największy amfiteatr w imperium rzymskim i uważa się, że mieścił do 50 000 osób. Pomimo wieków zaniedbania i wykorzystania w formie kamieniołomu Colosseum zachowało się w niemal nienaruszonej formie do dzisiaj. Należy jednak pamiętać, że nie jest to dobry kierunek zwiedzania, jeśli pragniemy uniknąć tłumów – rocznie Colosseum jest bowiem odwiedzane przez ponad 4 miliony ludzi.
Chociaż nazwa odnosi się do świątyni wszystkich bogów, Panteon jest w rzeczywistości miejscem pochówku królów Rzymu i innych wybitnych postaci, w tym np. Rafaela. Świątynia została zbudowana między 118 a 128 rokiem n.e. na miejscu innego, starszego sanktuarium. To prawdziwy wyczyn architektonicznej pomysłowości – do czasów nowożytnych była największą kopułą na świecie, została nazwana jedynym na świecie doskonałym architektonicznie budynkiem i jest najlepiej zachowanym zabytkiem imperium rzymskiego. Wystarczy wejść do środka i spojrzeć w górę – oculus w kopule jest otwarty na niebo i przepuszcza światło słoneczne do wnętrza. Widok zapiera dech w piersiach.
Rzym to jednak nie tylko relikt starożytności i odnaleźć w nim możemy niezwykłe zabytki także z innych epok. Jedna z najpopularniejszych przestrzeni publicznych w Rzymie to wspaniały, owalny Piazza Navona. Jest otoczony restauracjami, galeriami, sklepami z pamiątkami i Museo di Roma w renesansowym Palazzo Braschi. Tutaj w pełni możemy podziwiać barokową sztukę miasta. Fontana dei Quattro Fiumi Berniniego przedstawia przepięknie rzeźbione figury symbolizujące cztery wielkie rzeki świata, a legenda głosi, że postać z wyciągniętymi rękami cofa się z przerażeniem od kościoła Sant’Agnese in Agone autorstwa Borrominiego, rywala Berniniego.
Zdjęcie główne: Chait Goli/pexels.com