W krajach Europy Wschodniej można zobaczyć nie tylko standardowe, popularne atrakcje, ale również odkryć miejsca z niezwykłą historią, jak i te czysto rozrywkowe. Piszemy o kilku z nich.
Słońce, wysoka temperatura, urlop – na ten czas w roku czekamy z utęsknieniem. Jedni decydują się na podróż nad morze, inni wybierają lokalne wycieczki, jeszcze zaś inni chcą odwiedzić ciekawe miejsca i podróżować w nietypowy sposób.
Europa Wschodnia nie należy do najpopularniejszych kierunków letnich wojaży. Warto jednak to zmienić, gdyż oprócz wielu tradycyjnych atrakcji turystycznych, które każdy powinien chociaż raz zobaczyć, znajduje się też wiele niekonwencjonalnych miejsc, praktycznie na wyciągnięcie ręki. Tutaj nie ma potrzeby wielogodzinnego lotu samolotem czy kilkudniowej jazdy samochodem.
Wśród naszych sąsiadów dość często odwiedzanym krajem jest Litwa. Duży wpływ na to mają historyczne uwarunkowania oraz stosunkowo niskie ceny. Obowiązkowo trzeba tu zwiedzić Zamek w Trokach, Górę Krzyży, Basztę Giedymina, Ostrą Bramę czy Zamek w Kownie.
Osoby szukające innych wrażeń bądź mający te atrakcje już dawno za sobą, mogą wybrać położone zaledwie 40 km od naszej granicy Druskienniki, będące jednym z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie, które odwiedził między innymi Józef Piłsudski.
Są tutaj nie tylko sanatoria i centrum balneologiczne, ale również ogromny park wodny o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych, w którym doskonale będą bawić się różne grupy wiekowe – pary, rodziny czy grupy zorganizowane.
W aquaparku panuje iście tropikalny klimat:
Z pewnością atrakcji tutaj nie brakuje. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Na Litwie, w pobliżu miejscowości Juodkrantė, na Mierzei Kurońskiej, kryje się Wzgórze Czarownic, czyli nietypowy park leśny powstały w 1979 roku. To doskonałe miejsce na oderwanie się od rzeczywistości. Ustawiono tutaj już około 70 drewnianych rzeźb inspirowanych różnymi litewskimi historiami, baśniami, legendami i podaniami. Niektóre robią ogromne wrażenie.
Dodatkowo Wzgórze Czarownic podzielono na:
Warto pojechać też kawałek dalej, do Estonii, a dokładniej na największą wyspę Seremę. Tam, wśród drzew, znajduje się jedyne, idealnie okrągłe jezioro na świecie – Kaali.
Jego historia jest niezwykła. Ponad 7 tysięcy lat temu dużych rozmiarów meteoryt uderzył w ziemię z siłą bomby jądrowej, czego pamiątką jest kilka kraterów, w tym Kaali, który jest największy (ma ponad 100 metrów średnicy i około 22 metrów głębokości) i jako jedyny z czasem wypełnił się wodą.
Wielkość samego okrągłego jeziora jest zależna od pory roku oraz opadów – średnica waha się od 30 do 60 metrów, a głębokość od 6 do 1 metra. Całość otacza wał ziemny. Dodatkowo archeolodzy odkryli ślady wskazujące na odbywanie się tu rytuału składania ofiar.
To doskonałe miejsce do zwiedzania i przekonania się na własne oczy, jak niezwykłe rzeczy potrafi stworzyć natura.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyprawy kamperem. Taki rodzaj podróżowania jest bezpieczny i daje niezależność – nie ma potrzeby rezerwacji noclegów, szukania restauracji czy konieczności przebywania w danym miejscu.
Kamper jest samowystarczalny – można tu spać, gotować, a jeśli coś się nie podoba, po prostu pojechać dalej. Pomieści on wiele kilogramów bagażu, nie ma problemu z zapakowaniem rowerów czy wózka dziecięcego.
Taki wyjazd daje ponadto możliwość integracji z innymi osobami na kempingach, jest też doskonały dla rodzin z dziećmi. Pozwala zwiedzać różne miejsca, poczuć ducha danego miasta czy kraju. W tym przypadku samodzielnie decyduje się, gdzie iść i co zobaczyć. Można spacerować bocznymi uliczkami, dostrzec to, co jest niewidoczne podczas standardowych wycieczek.