4 miejsca, które warto odwiedzić w Łodzi

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Łódź jest miastem kontrastów – jest pełne fabryk, ale jednocześnie to miasto bardzo zielone, a zarazem awangardowe. Łódź zachwyca artystycznymi instalacjami, wyjątkowymi miejscami i ich różnorodnością. Zobacz nasze propozycje miejsc, które warto odwiedzić w Łodzi.

Dlaczego Łódź?

Historia miasta sięga sześciu wieków wstecz, jednak najbardziej dynamiczny okres w Łodzi miał miejsce 200 lat temu. W przestrzeni miasta znajdziemy jego robotniczą, historyczną część, jednak na świecie Łódź znana jest współcześnie jako miejsce kreatywne. To miasto festiwali, miasto filmowe. Wszystkie miejsca, które warto odwiedzić, zebrane są na stronie lodz.travel. My proponujemy wybrane z nich.

Muzea

Muzeum Miasta Łodzi

W Łodzi znajduje się kilka wyjątkowych muzeów, do których powinien zajrzeć każdy turysta. Jedno z najciekawszych z nich to Muzeum Miasta Łodzi. Sąsiaduje z Manufakturą, a w zabytkowych wnętrzach odbywają się liczne koncerty, wernisaże, bale i bankiety.

Muzeum znajduje się w rezydencji wybudowanej przez jednego z najbardziej zamożnych fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi, czyli Izraela K. Poznańskiego. Odwiedzający mogą zobaczyć wnętrza fabrykanckie z przełomu XIX i XX wieku, wystawę prezentującą dzieje przemysłowej Łodzi, a także ekspozycje poświęcone artystom związanym z Łodzią.

Muzeum Sztuki

To miejsce koncentrujące się głównie na sztuce XX i XXI wieku. Zbiór, który mogą oglądać odwiedzający, tworzyli sami artyści, przekazując dzieła na poczet przyszłego muzeum. Łódzkie Muzeum Sztuki jest jednym z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Można zobaczyć w nim dzieła przedstawicieli kubizmu, surrealizmu czy formizmu.

Coś dla każdego

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić także Muzeum Kinematografii. To jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce. Szkoła filmowa w Łodzi jest znana z wysokiego poziomu, a więc powstanie w mieście takiego muzeum jest nieprzypadkowe. Organizowane są tu wystawy i spotkania. Można obejrzeć ponad 50 tysięcy eksponatów, które gromadzone są w czterech głównych działach: historia kina, technika filmowa, plakat i scenografia oraz animacja.

Łódzkie muzea to miejsca, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Warto wspomnieć o Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Fabryki, Kuźni Romów czy Muzeum Przyrodniczym. To jednak nie wszystkie obiekty muzealne w mieście. Przed wyjazdem do Łodzi z pewnością należy zapoznać się z ofertą tych miejsc.

Ulica Piotrkowska

To jedna z najbardziej znanych ulic w kraju, która stanowi jednocześnie wizytówkę Łodzi. Na Piotrkowskiej mieszczą się liczne sklepy, restauracje, kawiarnie, puby i kluby muzyczne. Ta ulica tętni życiem przez cały rok, a uroku dodają jej odbywające się przy niej festiwale, między innymi Festiwal Sztuk Ulicznych i Magii „Hokus Pokus” czy Light Move Festival.

Będąc na ulicy Piotrkowskiej warto zajrzeć także na podwórze mieszczące OFF Piotrkowska. To miejsce skupiające przedstawicieli przemysłów kreatywnych. Można tam znaleźć pracownie projektantów mody, designu, architektów, a także kluby, restauracje czy klubokawiarnie. To wyjątkowe miejsce, które jest aktualnie najmodniejszym punktem na kulturalnej mapie Łodzi.

Na Piotrkowskiej znajduje się także Aleja Gwiazd, która liczy już ponad 65 gwiazd, a ich liczba stale rośnie.

Manufaktura

To kolejne z miejsc, które jest wizytówką Łodzi. Aktualnie ten obiekt pełni funkcje centrum rozrywki, sztuki i kultury. W Manufakturze można znaleźć atrakcje dla osób w każdym wieku. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy dobrej kuchni, fani nocnej rozrywki czy kina. Wyjątkowości miejscu nadaje otoczenie architektury przemysłowej, która na terenie całego obiektu przeplata się z różnymi formami nowoczesności.

Zdjęcie główne: PrzemekBe/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*