5 jezior na Mazurach, które warto przepłynąć łodzią

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich dużą rolę odgrywa turystyka i sporty wodne. Sprawdź, na jakie wodne szlaki warto się wybrać. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze jeziora na łódkę. 

Jezioro Śniardwy 

Jest to największe jezioro w Polsce. Jest też najbardziej znane i często licznie odwiedzane przez turystów. Jest potocznie nazywane “mazurskim morzem” ze względu na swoją wielkość. Z jeziora Śniardwy można wybrać się na przykład na trasę liczącą 25 km. Prowadzi ona od Wioski Żeglarskiej w Mikołajkach do portu w Piszu. Przechodzi przez Kanał Jegliński. Taka wyprawa powinna być przeprowadzona przez osoby doświadczone, ponieważ na terenie tego jeziora zdarzają się silne wiatry. Są tam jednak wyznaczone specjalne tory wodne, po których można się bezpiecznie poruszać. Nad brzegami Śniardwy znajdują się atrakcyjne miejsca i roztaczają wspaniałe widoki. 

Jezioro Mamry

Jest drugie co do wielkości w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Również jest bardzo popularne. Przez jezioro Mamry prowadzi specjalna trasa żeglugowa. Przechodzi ona przez następujące miejscowości: Węgorzewo, Giżycko, Mikołajki, Pisz oraz Ruciane-Nida. To pierwsze miasto jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Warto się tam zatrzymać zaczynając swoją podróż. Jest to bardzo malownicze i spokojne miejsce. Posiada wiele szlaków rowerowych. Jest to doskonała miejscowość dla miłośników wszelkich sportów wodnych oraz dla żeglarzy.  Brzegi jeziora w dużej mierze porośnięte są lasami. 

Fot. whitewolfik/Pixabay

Jezioro Mikołajskie

Znajduje się ono przy miejscowości Mikołajki, które jest typowo turystycznym miasteczkiem. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na Mazurach. To także miejsce, w którym znajdziesz wiele noclegów i atrakcji turystycznych. To doskonała miejscowość na odpoczynek. Jezioro Mikołajskie ma połączenie z innymi zbiornikami wodnymi. Jest również częścią trasy Żeglugi Mazurskiej. Jeśli wybierasz się na rejs, warto zaopatrzyć się w specjalne sprzęty i odzież. Hurtownia żeglarska to miejsce, w którym znajdziesz takie akcesoria. 

Jezioro Niegocin 

Jest trzecim co do wielkości akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Można oglądać z niego na przykład panoramę Giżycka. Łączy się z jeziorem Kisajno. Wokół niego znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i atrakcje. Wiele osób uprawia na nim żeglugę turystyczną. Przechodzi tam również szlak kajakowy. Drogą wodną można dotrzeć na przykład do Mikołajek i Pisza. Na jeziorze Niegocin jest też szlak rejsów statków wycieczkowych. 

W pobliżu jest także plaża oraz port Żeglugi Mazurskiej z siedzibą w Giżycku. Na tym jeziorze często organizowane są regaty żeglarskie. Decydując się na przeprawę przez Niegocin, można zatrzymać się w licznych miejscowościach turystycznych, które znajdują się w niedalekiej odległości od tego zbiornika. 

Jezioro Bełdany 

Jest uważane za jedno z najpiękniejszych jezior na Mazurach. Jest głębokim zbiornikiem wodnym. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Łączy się z jeziorem Mikołajskim i ma niezwykle malownicze zatoki. Również jest częścią trasy Żeglugi Mazurskiej. Przez jezioro Bełdany kursuje specjalny prom, który pozwala się przedostać na drugi brzeg. Znajdują się na nim trzy wyspy. W sezonie jezioro to odwiedza wielu turystów i niestety bywa nieco zatłoczone. 

Pamiętaj, żeby po wszystkich jeziorach poruszać się bezpiecznie. Warto zapoznać się z konkretnymi trasami i dobrze się przygotować. Niezwykle ważne jest, żeby łódka, którą płyniesz, była w dobrym stanie technicznym. Przydatne będą specjalistyczne akcesoria do łodzi, takie jak sprawne wyciągarki ręczne

Zdjęcie główne: Milosz_Karski/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*