Samodzielne dekorowanie domu to nie tylko sposób na oszczędność. Coraz więcej osób zaczyna patrzeć na nie jako na świetną formę autoekspresji, a przede wszystkim dobrą, kreatywną zabawę, dającą ulgę od cyfrowego, zabieganego świata. Od czego warto zacząć?
Dekorowanie domu od deski do deski jest niezwykle kosztowne, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę sumę cen za meble, farby, drobne usługi remontowe i akcenty dekoracyjne. Na niektórych elementach tej mieszkaniowej układanki trudno oszczędzać, na innych nie warto, ale w przypadku dekoracji z powodzeniem możemy zastąpić sklepowe twory odrobiną własnej inwencji. W sieci aż roi się od kompletnych projektów podzielonych na niezbędne kroki. Niektóre z nich są w stanie całkowicie odmienić charakter pomieszczenia, podczas gdy inne stanowią po prostu gustowny, ręcznie robiony element wystroju, godny Pinteresta.
Ozdoba do łazienki lub sypialni, która dodaje przestrzeni niebanalnego charakteru. Do jej wykonania potrzebne będą zaledwie 4 elementy: szpula sznurka jutowego, okrągłe lustro, taśma malarska i gwoździe. W zależności od tego, jaki konkretnie kształt chcemy osiągnąć, musimy podzielić obwód lustra na symetrycznie ułożone punkty, od których następnie będziemy wyznaczać linie sznurkiem jutowym. Efekt jest powalający.
Wystarczą jedynie stary wazon i kawał sznura jutowego, żeby w naszym mieszkaniu znalazła się naprawdę ciekawa dekoracja. To dokładnie takie proste, jak się wydaje: musimy jedynie przykleić linę jutową na gorąco wokół wazonu – dzieło gotowe.
Od czasu do czasu każdy z nas łapie się na tym, że dotychczasowe meble już nieco się nam przejadły i dobrze byłoby coś zmienić. Nie zawsze jednak wiąże się to z chęcią przeznaczenia oszczędności na kompletnie nowy zestaw. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest odświeżenie wystroju z pomocą farby i tapet. Po nałożeniu ich na niektóre elementy lub całość nagle otrzymujemy świeży, ciekawy efekt.
Zamiast zadowalać się gotowymi podkładkami, które nie zawsze idealnie pasują do naszego wystroju, możemy stworzyć je samodzielnie, z wybranego przez nas materiału. W tym celu należy pociąć materiał na prostokąty i wyprasować. Na każdą matę należy także wyciąć dwa prostokąty tego samego rozmiaru z arkusza winylu. Na końcu wystarczy sprasować kawałek winylu z każdej strony podkładki i przyciąć krawędzie nożycami.
Ten prosty sposób zamienia wszystkie postrzępione kardigany i skurczone swetry w podstawki pod kubki, których możemy używać raz za razem. Zaczynamy od wyprania swetra z 100% wełny w gorącej wodzie, a następnie wysuszenia mieszadłem. Po trzech rundach swetry powinny być napięte i filcowe. W końcowej fazie za pomocą ołówka i szklanki z dużym otworem rysujemy kółka na tkaninie, a następnie wycinamy cały, piękny zestaw.
Wełniane swetry lub inne tkaniny z powodzeniem możemy wykorzystać, by dodać trochę pazura w kwestii oświetlenia. Przyklejając je na klosz lampy, uzyskujemy nie tylko ciekawą, przytulną teksturę, ale także zmieniamy nudny, jednolity kolor światła na bardziej klimatyczny.
W ostatnim czasie makramy i makatki podbijają serca gospodyń i domowników. Te tradycyjne, piękne ozdoby najlepiej wykonać z użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno i sznurki, a samo zajęcie to prawdziwy relaks dla ciała i ducha.
Zdj. główne: Joanna Kosinska/unsplash.com