Bali w twoim domu? Sprawdź, jak urządzić wnętrze w tym stylu!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy lubisz odpoczywać na Bali, czy po prostu podoba Ci się wyspiarski styl, sprawdź, jak stworzyć tropikalny raj w swoim domu. To wyjątkowa i magiczna mieszanka kolorów, naturalnych materiałów i wysokiej jakości akcesoriów.

Czym wyróżnia się architektura balijska? 

Architektura balijska jest jednym z najpopularniejszych azjatyckich stylów tropikalnych. Wyraźnie dąży do harmonii z naturą. Styl wywodzi się ze słynnej indonezyjskiej wyspy Bali, często odwiedzanej przez zagranicznych turystów. Przyciąga niesamowitą kulturą, wyluzowanym stylem życia i bogatymi zasobami naturalnymi. Bali reklamowane jest jako “wyspa bogów”, ze względu na silną praktykę religijną i setki, jeśli nie tysiące świątyń, które się na niej znajdują. 

Dom balijski składa się z oddzielnych pawilonów, spełniających różne funkcje. W jednym pawilonie znajduje się kuchnia, w drugim główna sypialnia, w innym świątynia rodzinna i tak dalej. Wszystkie te konstrukcje połączone są szeregiem bram. Architektura balijska zapewnia spokojną i relaksującą atmosferę, która skłania do refleksji i poczucia jedności z ziemią. Dzięki roślinom, kwiatom, naturalnym materiałom budowlanym i dużym, otwartym przestrzeniom, możesz się tutaj wspaniale zrelaksować, medytować i cieszyć przyrodą.

Czerp inspiracje z pięknych widoków na Bali i kunsztu rzemieślników, aby stworzyć tropikalny raj w swoim domu. 

Meble trzcinowe i tkane artykuły gospodarstwa domowego

Ze stylem balijskim nieodłącznie kojarzą się trzcinowe meble, dywaniki z juty lub sizalu i tkane lampiony. Wprowadzają do wnętrza wyjątkową atmosferę i podkreślają Twoje zamiłowanie do podróży.

W koszach z trawy morskiej możesz postawić rośliny tropikalne. Zdecyduj się na bambusa, palmę lub sansewierię, zwaną również językami teściowej.

Lniane zasłony, bawełniane prześcieradła i przyjemne w dotyku poduszki pasują idealnie do egzotycznego wystroju wnętrza. 

Oryginalne dekoracje

Pamiętaj, by postawić  na stoliku kawowym lub stole w jadalni drewniane miski wypełnione pamiątkami z podróży na Bali. 

Nie zapomnij ozdobić stołów i regałów talerzami, filiżankami, kubkami, garnkami, naczyniami i wazonami wykonanymi z surowej ceramiki.

Podkreśl tropikalny styl wnętrza, decydując się na egzotyczne naczynia i nakrycia stołowe. Drewniane miski, plecione bieżniki na stół i bambusowe podkładki pozwalają w pełni cieszyć się pysznym posiłkiem.  Urządzając wnętrze w stylu balijskim, zdecyduj się na kolory ziemi. Pomyśl o szarości, brązie, zieleni, bieli i beżu. 

Czym wyróżnia się styl balijski?

Styl balijski, jak żaden inny trend wnętrzarski, łączy się z naturą. W przeciwieństwie do skandynawskiego, angielskiego, czy nawet francuskiego wystroju, Bali kojarzy się z dziką zielenią, tropikalnymi liśćmi i bogatą florą. Ta żywiołowość jest równoważona uspokajającymi, eleganckimi naturalnymi materiałami (drewno bambusowe) i surową ceramiką.

Jeśli marzysz o duchowej wyprawie, koniecznie wybierz się na Bali. Na tropikalnej wyspie panuje wyjątkowa atmosfera. W tutejszej kulturze mocno zakorzeniona jest duchowość. W każdym domu znajdziesz złote, mosiężne, ceramiczne lub drewniane figurki Buddy.

Jak urządzić dom w stylu balijskim?

Urządzając dom we wspomnianym stylu, myśl całościowo. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu miejsca na spontaniczność. Niech kolor pojawi się wraz z dodatkami: zdjęciami, obrazami, poduszkami i pięknymi dywanikami z miękkiej wełny lub bujnej bawełny.

Zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze w stylu balijskim? Postaw na naturalne elementy, takie jak duże rośliny liściaste i tropikalne kwiaty. Zdecyduj się na złote lub mosiężne wazy i rzeźby. 

Jak wybrać drewniane elementy do tropikalnego wnętrza?

Lite drewno, takie jak tek i niektóre gumy, doskonale nadają się do baskijskich mebli i rzeźb –  od kanapy i stolika kawowego po efektowne taborety. Wspomniane elementy są piękne i funkcjonalne. Możesz je postawić na tarasie lub w kącie pokoju wypełnionym słońcem. 

Jeśli chcesz urządzić tropikalne wnętrze, zdecyduj się na styl balijski. Wspomniana przestrzeń pozwala wspaniale odpocząć po ciężkim dniu. Odwołuje się również do Twojej duchowości. Kluczową rolę odgrywa tutaj naturalne drewno, trzcina, bambus i kamień. Pomyśl też o stylowym lustrze, lampie z tkanym abażurem, wiklinowym koszu i makramach.

Fot. Content Pixie/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Ogrodolandia 12.05.2021

    Styl balijski jest obecnie niezwykle modny. Można go znaleźć we wnętrzach, jak i przydomowych, zewnętrznych aranżacjach. Bardzo przyjemny artykuł w odbiorze. 🙂 Piękne zdjęcia, pozdrawiamy!