Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Bushcraft ma w sobie wiele elementów, które występują również w survivalu. Mowa jednak o dwóch rodzajach aktywności, odmiennych umiejętnościach i wykorzystywanym ekwipunku. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w survivalu kluczowe jest przetrwanie w trudnych warunkach, co następuje w kryzysowych sytuacjach. Bushcraft natomiast wiąże się z długotrwałym obcowaniem z naturą i umiejętnością życia przez dłuższy czas w rejonach położonych z dala od cywilizacji. Co jeszcze warto wiedzieć o bushcrafcie?
Jeszcze raz przyjrzyjmy się survivalowi. Jest to umiejętność przetrwania i poradzenia sobie np. w dziczy, lecz wynikającego ze zgubienia się w terenie, zaistnienia wypadku czy związanego z wystąpieniem katastrofy.
Survivalowcy liczą na przetrwanie i szybkie wydostanie się z trudnej sytuacji. Korzystają zatem zarówno z tego, co oferuje natura, ale i z rozmaitych akcesoriów, sprzętów czy narzędzi, które dają im szansę na przeżycie. Takie produkty można znaleźć np. na stronie https://karaluch.com.pl/.
W bushcrafcie w grę wchodzi umiejętność spędzenia czasu w dłuższej w perspektywie właśnie w dziczy, w otoczeniu natury. Dla niektórych osób to przygoda, sposób na rekreację czy nawet życie. W takich warunkach liczy się korzystanie z naturalnych zasobów natury, ale z jej poszanowaniem.
Miłośnicy bushcraftu muszą nabyć wiedzę i umiejętności, jak pozyskiwać jedzenie, wodę, w jaki sposób budować schronienie czy rozpalać ognisko. Do tego celu przydają się również rozmaite narzędzia i akcesoria, a także wspomniane umiejętności, takie jak polowanie, łowienie, robienie węzłów, tworzenie schorzenia, obróbka drewna i wiele innych.
Zarówno survivalowcom, jak i osobom podejmującym się przygody w formie bushcraftu niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Podstawowy ekwipunek obejmuje plecak, w którym można pomieścić zapasową odzież czy namiot. Nie obejdzie się także bez noża, scyzoryka lub multitoola.
Warto postawić na produkty, które pomogą w rozpaleniu ogniska, np. krzesiwo. Oczywiście nie wszędzie i nie zawsze uda się skorzystać z posiadanych narzędzi czy ekwipunku, stąd tak ważne są zdobyte umiejętności. Połączenie zarówno wiedzy, jak i dobrze dopasowanego wyposażenia do rodzaju wyprawy, pozwala przyjemnie spędzić czas na łonie natury, obcować z nią i korzystać z jej zasobów, ale bez niszczenia.
Bushcraft oznacza życie w dziczy przez dłuższy czas. Warto zatem mieć na uwadze, że może to być przygoda, sposób na spędzenie urlopu, a nie jedynie nauka przetrwania. Ta forma aktywności i korzystania z zasobów natury interesuje coraz więcej osób. To, czy jednak będzie odpowiednia dla danej osoby, zależy od indywidualnych oczekiwań.
Jeśli interesuje nas jedynie nabycie umiejętności przetrwania w kryzysowych sytuacjach, zainteresujemy się survivalem. Gdy jednak planujemy zamienić życie w cywilizacji na czasowe obcowanie tylko z dziką naturą, docenimy walory bushcraftu.