Artykuł sponsorowany
Wśród chorób powiek można wymienić między innymi jęczmień, gradówkę, zakażenie nużeńcem ludzkim czy zapalenia brzegów powiek. Wiele osób zmaga się również z ektopionem lub entropionem, czyli wywinięciem lub podwinięciem powieki, a także wrastającymi rzęsami. Jeśli obserwujesz u siebie atypowe objawy i zmiany w obszarze oczu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym i poproś o skierowanie do okulisty.
Powieki są niezwykle ważnym elementem ciała, ponieważ odpowiadają za ochronę oczu – jednego z najbardziej wrażliwych narządów ludzkiego organizmu. Wiele osób boi się utraty wzroku i uważa, że jest to najważniejszy i najpotrzebniejszy zmysł. Z pewnością wiele razy instynktownie próbowałeś ochronić swoje oczy przed zagrożeniem, zamykając je pod wpływem ostrego światła, pyłu lub dymu unoszącego się w powietrzu czy zbliżającego się insekta. Ten odruch często gwarantuje oczom bezpieczeństwo, a Tobie – możliwość dalszego cieszenia się wzrokiem. Bez powiek niemożliwa byłaby nie tylko błyskawiczna, mechaniczna ochrona oczu, ale również ich nawilżanie. Powieki zbudowane są z warstw – najbardziej zewnętrznej, skóry, mięśni, tarczki i, najbardziej wewnętrznej, spojówki. To właśnie ta ostatnia, przechodząc na powierzchnię gałki ocznej, odpowiada za stałe nawilżanie oka. Dodatkowo, powieki są miejscem, w którym znajdują się gruczoły tarczkowe, gruczoły potowe i woreczek łzowy. Wszystkie te struktury są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania oka.
Wszelkie atypowe objawy związane z okolicą oczu powinny być przez Ciebie niezwłocznie skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Zwrócenie się do specjalisty pomoże Ci zatrzymać proces chorobowy i zredukować szkodliwe zmiany, do których mogło podczas niego dojść. W dzisiejszych czasach szczególnie warte uwagi może być zakażenie się pasożytem, jakim jest nużeniec ludzki – przyczyny tego stanu bywają prozaiczne i należą do nich zarówno zanieczyszczenia środowiskowe (pochodzące z pościeli czy odzieży), jak i zabiegi pielęgnacyjne, w szczególności te wykonywane przy użyciu akcesoriów służących kilku osobom. Zakażenie nużeńcem objawia się pieczeniem, łzawieniem lub suchością oczu, nawracającymi zmianami skórnymi w obrębie oczu, zaczerwienieniem i uczuciem piasku pod powiekami, a także zmianami łojotokowymi skóry, czy nawet trądzikiem. Żeby uniknąć najgorszych konsekwencji, należy podjąć leczenie jak najszybciej.
Chorobami powiek, który występują niezwykle często (i równie często są ignorowane) są jęczmień i gradówka. Oba te schorzenia powoduje zapalenie gruczołów tarczkowych wywoływane przez bakterie skórne. Objawami jęczmienia najczęściej są ból, obrzęk powieki, piasek pod powiekami, pieczenie lub swędzenia, a także łzawienie. Gradówka jest następstwem nieleczonego jęczmienia – po przerodzeniu się jednego w drugie następuje powiększenie się zmiany i nasilenie dolegliwości. Jęczmień jest w stanie ulec samoograniczeniu (zniknąć bez stosowania leczenia), ale po przerodzeniu się w gradówkę może wymagać nacięcia chirurgicznego.
Fot.: Kalea Jerielle/unsplash.com