Jak pielęgnować sierść konia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Konie to piękne i bardzo szlachetne zwierzęta. Jeździectwo to jeden z najwdzięczniejszych sportów i najbardziej wciągających hobby. Każdy miłośnik zwierząt marzy o tym, by dosiąść konia i wejść z nim w bezpośrednią relację podczas jazdy.

Posiadanie rumaka wiąże się jednak nie tylko z przyjemnością jazdy na nim, lecz także z odpowiednią opieką i pielęgnacją. Zobacz, jak możesz dbać o sierść swojego konia.   

Zadbana skóra – zadbana sierść  

Stan skóry konia, tak jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, ma bezpośrednie przełożenie na wygląd jego sierści. Mycie skóry i sierści konia odpowiednimi szamponami oraz pielęgnowanie ich olejkami bardzo pozytywnie wpływa na kondycję i wygląd zwierzęcia.

Prawidłowe oczyszczanie skóry z potu, łoju oraz osadu z kurzu wpływa także na porost nowych włosów, ponieważ odblokowuje mieszki włosowe i umożliwia zagęszczanie się sierści. Olejki dodatkowo nawilżają skórę i nabłyszczają sierść oraz chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstawać na porządku dziennym. 

Czyszczenie sierści i wyczesywanie  

Codzienną praktyką każdego koniarza powinno być wyczesywanie swojego zwierzaka. Specjalne szczotki do tego celu oferuje sklep rolniczy. Są one zazwyczaj wykonane z plastiku, a ich igiełki są krótkie i sztywne, ale niezbyt ostre, tak, by nie drapały skóry.

Regularne czyszczenie sierści z kurzu, pyłu, siana i ciał obcych pozwala uniknąć wielu problemów skórnych, na przykład łupieżu. Pielęgnuje także sierść, nadając jej określony kierunek wzrostu. Co więcej, szczotkowanie to także masaż dla skóry, dzięki czemu sierść rośnie bardziej gęsta i bujna. Poza plastikową szczotką, do pielęgnacji konia przyda się także szczotka z włosia, która jest w stanie delikatnej, ale dokładniej oczyścić sierść z ukrytych głębiej zanieczyszczeń. 

Odpowiednia dieta  

Tak, jak u ludzi, dieta konia ma bezpośredni wpływ na jego wygląd, czyli między innymi na skórę i sierść. Gęsta, błyszcząca sierść i zdrowa skóra mają swoją podstawę właśnie w tym, co je koń. Podstawą końskiej diety powinno być naturalne, świeże siano ze sprawdzonego źródła. Ususzona trawa nie może zawierać nawozów czy metali ciężkich. Najzdrowsze i najbardziej odżywcze jest siano z wysoką zawartością lucerny, z kolei bardziej kwaśne trawy nie są tak dobroczynne dla zdrowia. Koń ważący ok. 450 kg powinien dziennie zjadać około 8 kg siana.

Poza sianem zwierzę musi także dostawać odpowiednią paszę. Karma pełnoporcjowa dla konia ma za zadanie uzupełnić ewentualne niedobory w organizmie, dostarczyć potrzebnych witamin i minerałów. Dla koni sportowych warto wybierać paszę wysokoenergetyczną, która pomoże uzupełnić spalone podczas treningu kalorie. 

Pozytywnie na zdrowie i wygląd sierści konia wpływa także spożywanie świeżych produktów, jednak warto uważać z popularnymi warzywami i owocami. Zbyt duże ilości marchewki czy jabłka mogą powodować skoki cukru oraz wzrost wagi, a także wzdęcia.

Konie nie pogardzą również świeżą trawą i ziołami, jednak nie można wypasać ich na łąkach i polach w pobliżu ruchliwych ulic czy pól uprawnych, z uwagi na wysoką zawartość metali ciężkich ze spalin oraz resztek nawozów z pól, które są szkodliwe. Zupełnie naturalnym jest też, że konie lubią skubnąć sobie listki z krzewów wraz z gałązkami, a nawet korę z drzew. Należy jednak kontrolować, czy w miejscu wypasania nie ma roślin szkodliwych i trujących dla koni lub krzewów kolczastych, które mogą poranić zwierzęciu pysk. 

Zdj. główne: Sarah Olive/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*