Jak praktycznie urządzić kuchnię w bloku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kuchnie w mieszkaniach zazwyczaj mają dość mały metraż lub są połączone z innymi pomieszczeniami. Z tego powodu bywają sytuacje, kiedy może być trudno zaaranżować tę przestrzeń w sposób odpowiadający estetycznym i praktycznym potrzebom domowników. Wystarczy jednak odpowiednio przemyśleć sytuację i stworzyć projekt, by osiągnąć zadowalający efekt.

Wykorzystaj potencjał pomieszczenia

W przypadku niewielkich kuchni (z którymi zazwyczaj ma się do czynienia w mieszkaniach), kluczową sprawą jest wykorzystanie przestrzeni w najlepszy możliwy sposób. Chodzi nie tylko o mądre rozplanowanie pięciu kuchennych stref, ale również zaplanowanie jak największej ilości miejsca do przechowywania. Ważną kwestią jest przy tym odpowiednie wybranie mebli – najlepszy byłyby oczywiście zestawy kuchenne wykonane przez stolarza, tak zwane „meble na wymiar”. Takie produkty nie tylko są oryginalne i mogą doskonale wpasować się w Twoje oczekiwania dotyczące stylu mieszkania czy pomieszczenia, jak również wypełniają całą dostępną przestrzeń i zapewniają maksimum miejsca do przechowywania.

W kuchni jest to szczególnie istotna kwestia, ponieważ to właśnie tam będziesz przechowywać wszystkie garnki, naczynia, suchą żywność i inne przedmioty, które zajmują przestrzeń. Z czasem upychanie tych rzeczy w szafkach może stać się niepraktyczne, a stawianie ich na blacie zacznie zaburzać Twoje poczucie estetyki. Właśnie dlatego zaplanuj przestrzeń w kuchni tak, by zorganizować sobie kilka dodatkowych szafek (nawet, jeśli miałyby być położone wysoko). 

Jeśli w kuchni musi się znaleźć również miejsce na zjedzenie posiłku…

Czasami kuchnia jest trochę większa, ale jednocześnie stanowi jedyne miejsce w mieszkaniu, gdzie można zorganizować miejsce na zjedzenie posiłku. W takich sytuacjach niektórzy decydują się na zrezygnowanie z klasyczne stołu na rzecz kuchennej wyspy lub podniesienia blatów tak, by mogły służyć jednocześnie za miejsce do przygotowywania, jak i spożywania posiłków. Krzesła do kuchni, którymi uzupełnisz taką przestrzeń, powinny być nieco wyższe, by wygodnie było Ci na nich siedzieć przy jedzeniu posiłków.

Dobrym pomysłem jest również zastanowienie się, ile miejsc siedzących tak naprawdę potrzebujesz. Z jednej strony krzesła zajmują wolną przestrzeń, z drugiej – bardzo niewygodna jest sytuacja, w której nie wszyscy domownicy mogą usiąść razem do śniadania czy obiadu. Najoptymalniej jest również zapewnienie sobie przynajmniej jednego dodatkowego miejsca – ale jeśli sytuacja Ci na to nie pozwala, nie przejmuj się. Możesz postawić na zakup jednego lub dwóch krzesełek składanych, które w razie potrzeby zapewniają dodatkowe miejsce przy blacie lub wyspie.

Zadbaj o strefę zmywania

Kuchnia z pewnością kojarzy Ci się z gotowaniem i jedzeniem, ale czy myślisz także o zmywaniu? To niezbyt przyjemne zajęcie to nieodłączny element życia każdego dorosłego człowieka. Zadbaj, by zorganizowana w kuchni strefa zmywania była wyposażona w głeboki zlew i pamiętaj, że w okolicy powinna znaleźć się odpowiednio duża suszarka na naczynia. Ostatnim krzykiem mody w tej kwestii są suszarki z ruchomymi elementami, które pozwalają na dostosowanie przegródek i stojaczków na głębokie naczynia do Twoich potrzeb. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, dobrze jest również zainstalować w kuchni zmywarkę. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędzi Ci pracy, ale również pomoże Ci chronić środowisko przez zmniejszenie zużycia wody. Wiele ciekawych frontów do zmywarek znajdziesz na: 24naszemeble.pl, więc koniecznie sprawdź ich ofertę!

Fot.: Point3D Commercial Imaging Ltd./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*