Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie każdy z nas ma rozległą wiedzę w kwestiach przepisów prawa, szczególnie że regularnie się one zmieniają. W związku z tym pomoc prawna może okazać się niezastąpiona w wielu ważnych sytuacjach. 

Pomoc prawna 

Pomoc prawna to usługa świadczona przez osoby, które ukończyły studia prawnicze z tytułem magistra, a idealnie, jeśli dana osoba zdobyła aplikację – np. radcowską, notarialną lub adwokacką. Prawnicy to osoby zaufania publicznego.

Do pomocy prawnej można zaliczyć działania obejmujące udzielanie ustnych porad prawnych, sporządzanie dokumentów, reprezentowanie klientów w różnych urzędach i przed sądami. 

Porada prawna to konsultacja udzielana przez adwokata lub radcę prawnego. Podczas konsultacji prawnik informuje nas o obowiązujących przepisach, z dziedziny która nas w danym momencie interesuje. Podczas porady prawnej dowiadujemy się o obejmujących nas obowiązkach i przysługujących nam prawach. Prawnik udzieli nam także informacji o wszystkich terminach, które musimy zachować – np. datę złożenia dokumentów do urzędu – oraz o tym, czy przekroczenie terminu może wiązać się z karami pieniężnymi.

Z pomocy prawnej najlepiej skorzystać jeszcze zanim rozpocznie się postępowanie sądowe, gdyż to właśnie konsultacje ze specjalistą w większości przypadków uchronią nas przed błędami podczas trwania sprawy. 

Usługi radcy prawnego

Zakres działalności radcy prawnego jest bardzo szeroki – zajmuje się on np. prawem pracy, prawem cywilnym, gospodarczym i handlowym. 

Poza udzieleniem porady prawnej, radca prawny pomoże nam w takich sytuacjach jak:

 • rozwód z orzekaniem o winie albo separacja,
 • podział majątku wspólnego,
 • zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, gdy zapisy umowy nie są dla nas jasne, 
 • uzyskanie zaległego długu poprzez nakaz zapłaty,
 • oddłużanie firmy – radca prawny doradzi, jak przeprowadzić oddłużanie, tak aby klient rzeczywiście wyszedł z długów,
 • zawieranie umowy jako osoba fizyczna lub przedsiębiorca,
 • naruszanie praw pracownika, 
 • potrzeba napisania ważnego pisma do urzędu.

Radca prawny pomoże także w sprawach rodzinnych i spadkowych oraz udzieli pisemnej opinii prawnej. Świadczy on usługi nie tylko osobom prywatnym, ale również podmiotom gospodarczym lub jednostkom organizacyjnym.

prawnik tłumaczący klientowi umowę
Fot.: wichayada69/elements.envato.com

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata? 

Adwokat kojarzy się głównie z przygotowywaniem klienta do rozprawy sądowej i wyznaczaniem linii obrony. 

Adwokat ma za zadanie:

 • podejmować czynności procesowe na korzyść klienta, 
 • zachowywać informacje w tajemnicy, 
 • składać wnioski dowodowe w imieniu klienta,
 • wnosić zażalenia od niekorzystnych decyzji procesowych
 • oraz brać udział w posiedzeniach sądu.

Co więcej, adwokat może także przeanalizować zapisy umów, pomoże w kwestiach z zakresu prawa pracy, czy postępowań spadkowych (zależnie od specjalizacji danego prawnika).

W odróżnieniu od radcy prawnego, adwokat może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Ponadto, radca prawny może pracować na etacie u przedsiębiorcy lub w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast adwokat zatrudniany jest przez klientów poprzez umowę cywilnoprawną.  

Jeśli potrzebujesz skorzystać z usług adwokackich na terenie Łodzi, sprawdź zakres usług na Adwokat Łódź

Usługi notariusza

Notariusze świadczą zupełnie inne usługi niż adwokaci i radcy prawni – nie udzielają oni porad prawnych, ale zobowiązani są do udzielania klientom wyjaśnień w sprawie dokonywanej czynności notarialnej. Polega to na tłumaczeniu konsekwencji zamierzonej czynności. 

Do notariusza udamy się, jeśli musimy:

 • spisać testament, 
 • poświadczyć prawo do spadku, 
 • przeprowadzić sprzedaż lub darowiznę nieruchomości, 
 • założyć spółkę,
 • i udzielić pełnomocnictwo.

Notariusz poświadczy także autentyczność podpisu, kopii z oryginałem czy nawet treści strony internetowej lub wiadomości tekstowej. 

Podsumowanie

Pomoc prawna jest niezwykle przydatna w różnych dziedzinach życia. Szczególnie warto z niej skorzystać, jeśli nie mamy pewności, jak powinniśmy zachować się w danej sytuacji, by nie złamać prawa albo dowiedzieć się, jak dochodzić swoich praw.

Zdjęcie główne: dekddui1405/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*