Czego wymaga hodowla świnki morskiej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Świnki morskie są niezwykle inteligentnymi zwierzętami i przywiązują się do swoich opiekunów podobnie jak psy. Gryzonie to bardzo wdzięczne i dość łatwe w hodowli zwierzaki, dlatego tak ludzie tak chętnie podejmują się opieki nad nimi. To, że świnki morskie są mało wymagające w hodowli, nie oznacza jednak, że nie potrzebują one czułej i prawidłowej opieki. Poznaj wymagania gatunkowe świnek morskich.  

Świnki morskie to stadne zwierzęta  

Największym błędem, jaki możesz popełnić przy hodowli świnek morskich jest trzymanie w domu tylko jednego osobnika. Kawie domowe to niezwykle silnie stadne zwierzęta, co oznacza, że do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest stały kontakt z innymi przedstawicielami ich gatunku. W przeciwieństwie do zwierząt społecznych, takich jak psy czy koty, świnkom nie wystarcza kontakt z człowiekiem i nie są one w stanie nawiązać z nim wystarczająco silnej relacji, by zaspokoić potrzeby gatunkowe. W wielu krajach europejskich hodowanie pojedynczej kawii domowej jest nielegalne i uznawane za znęcanie się nad zwierzętami. Jest to bardzo uzasadnione prawo, gdyż samotne świnki, nieważne jak bardzo kochane przez swoich opiekunów, nie mogą być szczęśliwe, często zapadają na depresję i inne choroby o podłożu psychicznym i behawioralnym. Jeśli już zdecydujesz się na opiekę nad tymi gryzoniami, konieczne jest przygarnięcie minimum dwóch osobników. 

Świnki morskie potrzebują dużo miejsca   

Niestety bardzo często zdarza się, że świnki morskie trzymane są w stanowczo za małych klatkach. Chociaż to stosunkowo nieduże zwierzątka, potrzebują przestrzeni i dużo ruchu. Minimalne wymiary klatki dla dwóch świnek morskich to 120 cm na 60 cm, przy zwiększaniu stada powinno się te wymiary zwiększać o 20 cm długości i 10 cm szerokości na jedną świnkę. Jest to jednak absolutne minimum i warto postawić na większą klatkę. 

Poza odpowiednio dużą klatką należy dodatkowo zapewniać kawiom codzienne, kilkugodzinne wybiegi, aby dostarczyć im stymulacji intelektualnej, zabić nudę i dać im ciekawe zajęcie. Koniecznie pamiętaj o tym, aby przed wypuszczeniem zwierzaków z klatki zabezpieczyć wszystkie kable i niebezpieczne przedmioty, którymi świnki mogłyby spróbować się poczęstować lub zrobić sobie nimi krzywdę. Dla świnek morskich pod żadnym pozorem nie nadają się kołowrotki ani kule do biegania, ponieważ są to zwierzątka o bardzo delikatnych kręgosłupach. W takim urządzeniu kawia domowa musi wyginać kręgosłup w nienaturalny sposób, co może bardzo szybko (nawet przy pierwszym użyciu) doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu kończyn gryzonia. 

Dieta dla świnek morskich   

Prosiaczki to zwierzęta bezwzględnie roślinożerne, co oznacza, że nie trawią one żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawą ich żywienia powinno być świeże, dobrej jakości siano oraz świeże i suszone zioła, które zawsze muszą być dostępne w klatce. Świnki morskie są bardzo czułe na głód, a ich organy zaczynają otłuszczać się i trawić już po około 6 godzinach bez posiłku, dlatego siano i zioła zawsze powinny być w zasięgu pyszczka. Dodatkowo są one cennym źródłem minerałów i pomagają w ścieraniu szybko rosnących siekaczy oraz zębów trzonowych. 

Ponadto codziennym dodatkiem do diety powinny być świeże warzywa, na przykład marchew, pomidor, ogórek, brokuł, cukinia, pietruszka, seler, papryka i wiele innych. Warzywami, których nie mogą jeść kawie domowe są ziemniaki oraz cebula, por i inne warzywa z rodziny cebulowych. Dodatkiem uzupełniającym może być sucha karma.

Układ pokarmowy świnek morskich nie trawi skrobi ani glutenu, dlatego ich dieta musi być całkowicie bezzbożowa. Prosiaki nie mogą spożywać żadnych ziaren, ponieważ prowadzi to do tworzenia się złogów w jelitach. Jest jeszcze jeden powód, dla którego świnki morskie nie powinny jeść zboża. Suche ziarna łamią się podczas gryzienia na ostre drzazgi, które mogą wbijać się w dziąsła i prowadzić do bardzo poważnych komplikacji stomatologicznych. Sucha karma dla świnek powinna być jednolitym, całkowicie bezzbożowym granulatem, zawierać co najmniej 1000 mg witaminy C na 100 g produktu oraz dużo włókna, które wspiera trawienie oraz ścieranie stale rosnących zębów gryzonia. Dobrym wyborem będzie na przykład karma Cavia Complete od Versele Laga oraz granulat Beaphar Nature. Obie te karmy możesz kupić na stronie https://tuzwierzaki.pl/.  

Fot.: Vicky Prince/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*