Czy na ubezpieczeniu auta da się oszczędzić?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Własne auto to ogromna wygoda – możesz dzięki temu sprawnie poruszać się po mieście, a do tego wybierać się w miejsca, do których nie da się łatwo dotrzeć komunikacją lub zajmuje to dużo czasu. Posiadanie samochodu wiąże się jednak z kosztami, w tym z niekiedy wysokim ubezpieczeniem OC. Czy da się na nim zaoszczędzić? Sprawdźmy!

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy samochodu. Niekiedy może sporo kosztować, dlatego też nie dziwne, że sporo osób szuka sposobów na oszczędności. Na ostateczną cenę ubezpieczenia ma wpływ kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

  • wiek kierowcy,
  • doświadczenie w kierowaniu pojazdami,
  • miejsce zamieszkania,
  • marka i model samochodu.

To oczywiście nie wszystko, gdyż brany pod uwagę jest również sposób garażowania czy stan cywilny kierowcy. Więcej na ten temat przeczytaj tutaj: https://wtk.pl/news/81901-ubezpieczenie-samochodu-co-powinienes-o-nim-wiedziec. Teraz przejdźmy do metod, które pomogą Ci oszczędzić na ubezpieczeniu.

Płać mniej jako młody kierowca – rozważ współwłaściciela

Największy wpływ na wysokość składki OC ma wiek kierowcy. Osoby, które długo mają prawo jazdy i przez wiele lat opłacały ubezpieczenie, płacą mniej niż młodzi kierowcy. Różnica może wynieść nawet 500 zł! Dlatego też dobrym rozwiązaniem na oszczędzenie na składce jest współwłasność.

Jeśli w Twoim bliskim otoczeniu znajduje się doświadczony kierowca, spróbuj namówić go na to, by stał się współwłaścicielem Twojego auta. Nie jest to skomplikowane, a przynosi wymierne korzyści. 

Kup auto uważane za bezpieczne

Jeśli przed Tobą dopiero decyzja o zakupie samochodu, postaraj się wybrać markę, która uważana jest przez ubezpieczycieli za bezpieczną. Są to na przykład Tesla, Dacia, Suzuki, Kia, Toyota czy Citroen. Dobrym pomysłem jest też zakup Skody lub Hyundaia. Niższa składka w przypadku tych samochodów bierze się ze statystyk wypadków danych rodzajów aut. Wysokie koszty ubezpieczenia pojawią się np. przy marce BMW – najwyraźniej kierowcy takich aut wypadają gorzej pod kątem wypadkowości w porównaniu do np. Skody.

Samochód z mniejszą pojemnością silnika = tańsze OC

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wysokość ubezpieczenia, jest pojemność silnika auta. Te o potężnych jednostkach osiągają wyższe prędkości, a co za tym idzie – zwiększa się ryzyko wypadku. Dla towarzystw ubezpieczeniowych jest to powodem do podniesienia ceny składki OC. Przykładowo, średnia cena ubezpieczenia za silnik poniżej 1.0 l wynosi ok. 500 zł, a 1.6 do 2.0 l – już niemalże 700.

Auto w średnim wieku to dobry wybór

Nie tylko pojemność silnika czy marka samochodu ma wpływ na wysokość ubezpieczenia. Cena zależy także od wieku auta. Im młodszy pojazd, tym niższe będzie OC, acz warto pamiętać, że zasada ta nie dotyczy nowych aut zakupionych w salonie. Dobra zniżka pojawi się dopiero po mniej więcej czterech latach od rejestracji. Dlatego też, jeśli zależy Ci na oszczędności na OC, wybierz kilkuletni samochód. 

Zadbaj o rozważne parkowanie

Podczas wypełniania formularza z wnioskiem o ubezpieczenie OC, z pewnością Twoją uwagę zwróciło pytanie o miejsce parkowania samochodu. To również ma znaczenie w wyliczaniu wysokości składki. Jeśli parkujesz auto na ulicy, za jego ubezpieczenie zapłacisz nieco więcej, niż w przypadku pozostawienia go w garażu, nawet wspólnym. Warto zatem zadbać o to, by samochód znajdował się w bezpiecznym miejscu.

Porównaj kilka ofert ubezpieczycieli

Skorzystanie z porównywarki OC to dobry sposób na oszczędność podczas szukania ubezpieczyciela. Wypełniając formularz, należy jednak podać pełne dane osobowe – jest to konieczne do przedstawienia konkretnych ofert cenowych. Im ich więcej, tym większa szansa na znalezienie OC o najkorzystniejszej cenie. Różnice między ofertami mogą wynosić nawet do kilkuset złotych. 

Dodatkowo dużą oszczędnością może być też kupienie OC u ubezpieczyciela, z którego usług już korzystasz. Może to być np. polisa na dom lub inne kosztowności. Jeśli interesuje Cię ta opcja, sprawdź tu więcej na ten temat

Bezszkodowa jazda

Za bezszkodową jazdę przysługują zniżki. Aby osiągnąć ich pełną pulę, należy co najmniej kilka lat prowadzić auto bez wypadku w ruchu drogowym. Rabaty mogą sięgnąć nawet do 60%, dlatego też, jeśli nie posiadasz swoich zniżek, dopisz jako właściciela auta osobę, która je ma. 

Pamiętaj jednak, że przypadku szkody, która powstanie z Twojej winy, współwłaściciel może stracić swój rabat – choć tego na szczęście można jednak tego uniknąć. Ochrona zniżek OC skutecznie zabezpiecza przed znacznym podniesieniem ceny OC w przypadku stłuczki lub wypadku. 

Jakie są jeszcze metody, by zaoszczędzić na OC?

Choć płatność ratalna może kusić, warto zdecydować się na opłacenie ubezpieczenia OC w całości. Rozkładając ją na kilka płatności, jego koszt wzrośnie. Ostateczna cena ubezpieczenia może zwiększyć się nawet o 23%!

Z kolei jeśli przydarzyła Ci się szkoda i nie zabezpieczyłeś się przed utratą zniżek, sprawdź różne oferty ubezpieczycieli. Każdy z nich traktuje takich kierowców nieco inaczej – być może w innym towarzystwie będzie Ci się bardziej opłacało przedłużyć ubezpieczenie. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*