Artykuł sponsorowany
Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia, jest odpowiednie żywienie. Konie to zwierzęta pracujące przede wszystkim wysiłkowo. Dodatkowo potrzebują one bardzo dużo ruchu, przez co codziennie spalają bardzo dużo kalorii, a co za tym idzie, mają one ogromne zapotrzebowanie kaloryczne. Prawidłowo dobrana i zbilansowana dieta konia jest niezbędna do tego, by organizm zwierzęcia mógł funkcjonować, a jej zapewnienie to obowiązek każdego opiekuna. Dowiedz się, czym karmić konie.
Podstawą końskiej diety powinno być świeże, pachnące i chrupiące siano ze sprawdzonego źródła. Suszona trawa nie może zawierać pozostałości nawozów czy metali ciężkich, dlatego musisz mieć pewność, że łąka, z której pochodzi siano, rosła z dala od ruchliwych dróg i była nawożona tylko w naturalny sposób. Najzdrowsze i najbardziej odżywcze jest siano z wysoką zawartością lucerny, z kolei bardziej kwaśne trawy nie są tak dobroczynne dla zdrowia i mogą powodować problemy z trawieniem. Koń ważący ok. 450 kg powinien dziennie zjadać około 8 kg siana lub świeżej trawy. Siano jest przekąską sycącą, ale bardzo niskokaloryczną, dlatego poza sianem zwierze musi także dostawać odpowiednią paszę. Karma pełnoporcjowa dla konia ma za zadanie uzupełnić ewentualne niedobory w organizmie i dostarczyć potrzebnych witamin i minerałów. Dla koni sportowych warto wybierać paszę wysokoenergetyczną, która pomoże uzupełnić spalone podczas treningu kalorie. O wartościach odżywczych, ilości dodatkowych składników oraz suplementów, powinien poinformować Cię producent pasz. Dobrze skomponowana pasza powinna być bogata w mikro i makroelementy oraz zawierać potrzebne dodatki dietetyczne.
Pozytywnie na zdrowie konia wpływa spożywanie świeżych produktów, ale warto uważać z popularnymi warzywami i owocami. Zbyt duże ilości produktów z wysoką zawartością węglowodanów, na przykład marchewki czy jabłka, mogą powodować skoki cukru we krwi zwierzęcia oraz wzrost wagi, a także wzdęcia. Konie chętnie częstują się świeżą trawą i ziołami, dlatego warto pozwolić im paść się na łąkach. Takie miejsca nie mogą jednak znajdować się w pobliżu ruchliwych ulic czy pól uprawnych, z uwagi na wysoką zawartość metali ciężkich ze spalin oraz resztek nawozów z pól, które są dla koni szkodliwe. Te zwierzęta bardzo lubią skubnąć sobie też listki z krzewów wraz z gałązkami, a nawet korę z drzew. Należy jednak kontrolować, czy w miejscu wypasania nie ma roślin szkodliwych i trujących dla koni, takich jak bukszpan, cis, dąb szypułkowy, jaskier, konwalia majowa, orlica, skrzyp bagienny, wilczomlecz czy zawilec gajowy. Należy unikać także krzewów kolczastych, które mogą poranić zwierzęciu pysk lub wbić się w dziąsło albo podniebienie i narobić sporo problemów.
Zwierzęta potrzebują odpowiedniego żywienia, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i mieć dużo energii. Dobrze dobrane karmienie koni pozwala im utrzymać prawidłową masę ciała, co wpływa na stan układu kostnego i stawów. Dodatki dietetyczne działają na prawie każdy aspekt funkcjonowania organizmu konia – od trawienia po wygląd sierści. Od tego, co je koń, zależy jego samopoczucie i poziom energii. Aby zwierzę mogło czerpać przyjemność ze swojej pracy, musi mieć na nią siłę i ochotę. Dzięki odpowiednio dobranej diecie koń będzie zdrowy, silny i szczęśliwy.
Zdjęcie główne: pexels.com/Tomasz Filipek