Jesienne porządki – od czego koniecznie należy zacząć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Długie jesienne wieczory to idealny czas na nadrobienie domowych zaległości i uporządkowanie wszystkich rzeczy. Koniec lata to także dobry moment na zmianę dekoracji w mieszkaniu i nadanie mu jesiennego charakteru. 

Mycie okien 

To zadanie często zostawia się na chwile przed świętami Bożego Narodzenia. W tym okresie nie brakuje dodatkowych obowiązków domowych, dlatego nie ma powodu, by sobie dokładać kolejny. Co więcej, mycie okien przy mrozie nie jest niczym przyjemnym. Jesień to odpowiedni moment na wyczyszczenie szyb i ram okiennych z kurzu oraz brudu, które zdążyły się tam zebrać w czasie lata. Do świąt okna nie będą już tak zabrudzone, a krótko przed wizytą gości będzie je trzeba jedynie szybko przetrzeć z niewielkiej warstwy zabrudzeń. 

Uporządkowanie garderoby 

Kolejnym nieodłącznym elementem jesiennych porządków jest zrobienie porządku w szafach z ubraniami. Jesienią i zimą nie przyda się już letnia odzież, dlatego warto ją zapakować i zabezpieczyć na kolejne miesiące. Równocześnie jest to idealny moment na wyjęcie grubych zimowych ubrań i kurtek puchowych. Warto przejrzeć, które ubrania nadają się do noszenia, a które wymagają naprawy lub wymiany. Zimowe swetry można wyprać i przygotować do noszenia, tak by mroźna pogoda nas nie zaskoczyła. Warto również przejrzeć szafy z butami, sprawdzić, czy dotychczasowa kolekcja zimowych butów nie wymaga uzupełnienia lub odświeżenia. 

Przygotowanie sypialni 

Jesienne porządki to nie tylko sprzątanie, układanie i selekcja rzeczy, ale także przygotowanie ich do użytku. Jednym z tego typu elementów jesiennego porządkowania mieszkania jest przygotowanie sypialni na jesień. Pierwszą rzeczą, którą bardzo często się robi w tym czasie, jest przewracanie materaca na drugą stronę. Należy to robić dwa razy do roku. Dzięki temu materac dłużej zachowuje swoją elastyczność i wytrzymałość.

Kolejną kwestią jest przygotowanie pościeli. O ile same poszewki są prane regularnie, o tyle kołdra czy poduszki już niekoniecznie. Jesienią warto wykorzystać jeszcze ostatnie dni słonecznej pogody, wyprać pościel i pozostawić ją do wyschnięcia na dworze. W tym czasie często także wymienia się kołdrę letnią na zimową. Jej wyczyszczeniem również warto zająć się wcześniej. 

Rozmrażanie i czyszczenie lodówki 

Jeden z najbardziej pracochłonnych obowiązków domowych. Zasada jednak w tym przypadku jest całkiem prosta, lodówkę należy czyścić i rozmrażać przynajmniej dwa razy do roku. Najlepiej robi się to późną jesienią i wczesną wiosną. Czas jesieni jest o tyle sprzyjający, że produkty znajdujące się w zamrażalniku można zostawić na kilka godzin na zewnątrz, gdyż przy tej pogodzie nie powinny się zepsuć.

Co więcej, rozmrożenie i wyczyszczenie lodówki teraz ułatwi przechowywanie i układanie jedzenia przed i w czasie świąt Bożego Narodzenia, a miejsce do przechowywania wigilijnych potraw zawsze się przyda. Wnętrze lodówki należy dokładnie umyć i zdezynfekować, a środek zamrażalnika oczyścić z nadmiernego lodu.

Zdj. główne: Pille R. Priske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*