3 miejsca w polskich Tatrach, które warto zobaczyć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Tatry nie bez powodu są częstym miejscem wypoczynku zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów. Malowniczo usytuowane szlaki turystyczne zachwycają o każdej porze roku, a niepowtarzalne widoki stanowią piękną scenerię do odpoczynku blisko natury.  To również świetny punkt wypadowy dla osób, które uwielbiają aktywny wypoczynek na stokach narciarskich, jak i tych, którzy preferują trekking. Jakie miejsca w tym zakątku Polski powinien zobaczyć każdy turysta?

Dolina Kościeliska

Położona jest w zachodniej części Tatr, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie ma dużego stopnia trudności, dlatego jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc. To właśnie tutaj znajduje się słynna jaskinia Smocza Jama, która jest udostępniona do zwiedzanie. Cechą charakterystyczną Doliny, poza licznymi jaskiniami, są odgałęzienia prowadzące do innych dolin (m.in. do Tomanowej oraz Smytniej). W jej pobliżu znajduje się najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – góra Bystra (2159m n.p.m.).

Wybierając się na wędrówkę po Dolinie Kościeliska, zobaczysz także tzw. bramy, czyli wąwóz skalny, którego ściany w kilku miejscach niemal stykają się ze sobą. Sam obszar jest bardzo zalesiony, a na jego terenie rośnie wiele rzadkich roślin, co sprawia, że przez wielu Dolina Kościeliska uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całych Tatrach. Jej przejście zajmuje około 2 godzin. Szlaki są bardzo zróżnicowane i nie wymagają dużego przygotowania fizycznego. Z Doliny Kościeliska dojdziesz Latem turyści mogą przejechać się po niej dorożką, natomiast zimą są organizowane przejazdy saniami.

Morskie Oko

Przepiękne i największe jezioro w Tatrach, które położone jest na wysokości 1395 m n.p.m. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w tym rejonie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim malowiczemu usytuowaniu. Zielona woda jeziora jest wyjątkowa nie tylko z powodu barwy, ale także dlatego, że naturalnie żyją tu pstrągi (jezioro nie zostało zarybione przez ludzi). Dotarcie do Morskiego Oka nie jest trudne – trasa jest na tyle przyjemna oraz łatwa, że bez problemu mogą wybrać się w nią rodziny z dziećmi oraz osoby, które rzadko wędrują po górach.

Jezioro jest miejscem początkowym wejścia na Rysy. Z Morskiego oka dotrzesz także:

– na Szpiglasową Przełęcz

– na Przełęcz pod Chłopkiem

– do Doliny Pięciu Stawów

Ponadto, jest miejsce, które zachwyci nie tylko miłośników przyrody, ale także historii – z Morskim Okiem związanych jest bowiem wiele pieśni ludowych oraz legend. 

Giewont

To chyba jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce. Na samym szczycie góry znajduje się słynny metalowy krzyż wysoki na 15 m, który zbudowano w 1900 r. Giewont jest doskonale widoczny z każdego miejsca w Zakopanem. Dojście na samą górę jest zróżnicowane – od północy zbocza są znacznie trudniej dostępne niż od południa.  Łatwiejsze dla turystów są szlaki południowe. Miejsce zbudowane jest z wapieni, a porastają je rzadkie rośliny. Zimą na ścianach góry można spotkać kozice.

Tworzą go trzy masywy:

– Wielki Giewont (najwyższy szczyt w polskich Tatrach)

– Mały Giewont

– Długi Giewont

Wchodząc na szczyt, możesz odwiedzić takie miejsca jak Jaskinia Śpiących Rycerzy, Hala Kondratowa oraz Kozia Grota. O Giewoncie powstały liczne legendy, a najstarsza i najbardziej znana z nich, dotyczy śpiących rycerzy, którzy obudzą się, gdy będzie konieczność walki.

Tatry to wyjątkowe miejsce zarówno na rozpoczęcie swojej przygody z górskimi wyprawami, jak i zdobywanie nowych umiejętności. Doskonale poczują się tu osoby, które szukają odpoczynku od zgiełku miast. Rozpościerające się widoki są też doskonałym punktem do fotografowania. Jeżeli zaś chodzi o bazę noclegową, do której można zaliczyć przede wszystkim domki Zakopane jest najlepszym miejscem do zatrzymania się i zwiedzania okolicy.

fot. Wojciech Celiński/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*