Dla kogo stretching?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stretching to inaczej ćwiczenia rozciągające. Ma zastosowanie w treningu sportowców wyczynowych i amatorów. Stretching powinien być wstępem do każdego treningu.  Minimalizuje ryzyko uszkodzenia mięśni. W artykule wyjaśniamy, dla kogo niezbędne jest rozciąganie mięśni i dlaczego tak ważny jest trener indywidualny. 

1. Stretching dla wszystkich

2. Ćwiczenia rozciągające przed każdą aktywnością fizyczną 

Do wykonywania ćwiczeń rozciągających nie trzeba zachęcać profesjonalnych sportowców, gdyż doskonale wiedzą, że stretching stanowi podstawę każdego treningu. W przypadku amatorów, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają uprawiać sport, stretching (w tym stretching statyczny, stretching dynamiczny) bywa często pomijany, co jest błędem. Przykładowe ćwiczenia mogą Państwo wyszukać w internecie, ale najkorzystniejszy plan treningowy ułoży dla Państwa jedynie trener personalny łódź.

Stretching dla wszystkich

Są różne rodzaje stretchingu (przykładem może być rozciąganie statyczne). Warto decydować się na współpracę z trenerem osobistym, gdyż źle dobrany trening i źle wykonywane ćwiczenia mogą mieć fatalny wpływ na napięcie mięśni. Ogólnie rzecz ujmując, bardzo łatwo jest zafundować sobie mniej lub bardziej uciążliwe kontuzje. Wykonywanie stretchingu dynamicznego pozwoli na przygotowanie ciała do treningu. Rozgrzanie mięśni przed treningiem jest ważne dla osób początkujących i zaawansowanych. Stretching zapobiega przeciążeniom, poprawia motorykę i ogólną kondycję organizmu. Redukuje też poziom stresu. 

Ćwiczenia rozciągające przed każdą aktywnością fizyczną 

Rozciągnięcie mięśni stanowi bazę do każdego treningu. W szczególności muszą pamiętać o tym osoby, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia. Takie osoby mogą odczuwać sztywność mięśni i bóle kręgosłupa. Najchętniej by od razu chciały wykonywać trening dla zaawansowanych, co nie może mieć miejsca z wielu przyczyn. Młode osoby mogą dość szybko przejść z poziomu dla początkujących do zaawansowanych, gdyż na ogół mają lepszą kondycję. Osoby w wieku średnim i starsze muszą program treningu dopasowywać do swoich możliwości. Taka aktywność fizyczna powinna być poprzedzona ćwiczeniami rozciągającymi. Intensywne ćwiczenia powinny być wdrażane w zależności od tego, czy dana osoba jest już w stanie prawidłowo je wykonywać. Konsultacje  trenerem osobistym pozwolą na uniknięcie wielu błędów. Trening powinien sprawiać przyjemność i przynosić widoczne efekty. Oczywiście praca z ciałem ma charakter długoterminowy. Jeden trening nic nie zmieni, ale po kilku miesiącach można cieszyć się ze świetnych efektów. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*