Jak wybrać laptop do pracy zdalnej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W ostatnich latach praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością. Wykonywanie swoich obowiązków w trybie home office wymaga jednak odpowiedniego sprzętu – na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Dlaczego wybór laptopa do pracy zdalnej jest tak ważny?

W wielu branżach niemal wszystkie zadania są obecnie wykonywane z użyciem komputera, jednak biurowe „pecety” są wykorzystywane coraz rzadziej. Zamiast tego znacznie wygodniejszą opcją jest laptop – z urządzeniem tego typu możliwa jest praca z praktycznie dowolnego miejsca, a także bezproblemowe przenoszenie się pomiędzy biurem a domem. Należy jednak mieć na uwadze, że musi to być solidny, wydajny sprzęt. To właśnie od sprawności laptopa w dużej mierze zależy tempo i efektywność wykonywanych zadań – zwłaszcza w przypadku stanowisk, które wymagają korzystania z zaawansowanych programów komputerowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Podstawą powinna być wydajna specyfikacja – mowa przede wszystkim o szybkim procesorze i dużej ilości pamięci RAM. Do tego należy zwrócić uwagę na dostępne miejsce na dane, jak również gabaryty laptopa oraz obsługiwane metody łączności. Ostatnie aspekty będą szczególnie ważne w przypadku osób, które chcą pracować z różnych miejsc – kompaktowy, wydajny sprzęt ze wsparciem na przykład dla Wi-Fi 6 będzie strzałem w dziesiątkę. Aby znaleźć odpowiednie urządzenia dla biznesu i nie tylko, warto odwiedzić stronę https://www.voip24sklep.pl/.

Jaki procesor wybrać?

W kwestii tych kluczowych podzespołów na rynku dominują w zasadzie dwie firmy – Intel lub AMD. Zależnie od wersji procesora jego wydajność może wyglądać jednak zupełnie inaczej. Na co należy zwrócić uwagę? Najważniejszym czynnikiem będzie taktowanie zegara. Pod tym względem zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej – wartości powyżej 3,5 GHz powinny zapewnić wystarczającą wydajność do praktycznie każdego zadania. Warto także stawiać na 4-, 6- lub 8-rdzeniowe układy, które bez problemu poradzą sobie z wykonywaniem wielu czynności naraz. Nie zawsze jednak niezbędna będzie jednostka obliczeniowa z najwyższej półki. Dla większości firm doskonale sprawdzą się m.in. modele z serii Intel Core i5 czy AMD Ryzen 5, które zapewniają świetny stosunek ceny do wydajności.

RAM, nośnik danych i wymiary laptopa

Kolejnym ważnym elementem specyfikacji jest pamięć RAM, która w dużej mierze odpowiada za wydajność sprzętu. Również tutaj warto trzymać się zasady „im więcej, tym lepiej”. Do standardowych zadań wystarczy nawet 8 GB, z kolei 16 GB to odpowiednia wartość nawet do zaawansowanych czynności.

W przypadku nośnika danych najlepszą opcją są napędy SSD. Ten rodzaj pamięci charakteryzuje się znacznie szybszym działaniem niż stosowane wcześniej dyski HDD, a jednocześnie niższą awaryjnością. Na koniec warto zwrócić uwagę na rozmiar laptopa – wybór pod tym względem powinien zależeć od tego, czy zależy nam na mobilności, czy większej ilości miejsca na ekranie.

Fot.: Kari Shea/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*