Jak zdrowo i bezpiecznie się odchudzać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowe odchudzanie to połączenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Nie ma jednego, idealnego dla wszystkich sposobu, ale warto stosować się do pewnych zasad, żeby chudnąć bezpiecznie i zdrowo. W tym artykule znajdziesz informacje, jak to zrobić.

Białko

To najważniejszy składnik naszego ciała. Wzmacnia kości i pobudza organizm do budowy masy mięśniowej. Dzięki niemu tkanki mięśniowe są mniej podatne na kontuzje, dlatego jest tak ważne zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. W przypadku wyższego zapotrzebowania na białko możemy mieć problem z dostarczeniem go w odpowiedniej ilości. Na stronie https://inkospor.pl/bialko znajdziesz shake białkowe, które pozwolą Ci zapewnić organizmowi optymalną ilość protein.

Odpowiednie nawodnienie

Dbaj o to, żeby codziennie wypijać odpowiednią ilość płynów (około 2 litrów). Najlepszym wyborem będą: woda, herbata zielona, która pobudza przemianę materii, a także herbaty ziołowe i owocowe bez cukru. Unikaj napojów gazowanych i zbyt dużej ilości soków owocowych. Dobrym wyborem mogą być soki warzywne. Podczas diety zrezygnuj z alkoholu, ponieważ nie ma on żadnych wartości odżywczych.

Suplementy

To środki spożywcze, które mają uzupełniać dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Najczęściej są źródłem witamin i minerałów, między innymi witaminy A, D3 i K, a także kwasu foliowego czy wapniu. Suplementy diety najczęściej spotykane są w postaci, która ułatwia ich spożywanie, na przykład: kapsułki, tabletki czy proszek do rozpuszczenia w wodzie.

Fot. New Africa/Adobe Stock

Zadbaj o sen i spokój

Nieodpowiednia ilość snu i przewlekły stres mogą zwiększać poziom hormonu stresu, przez co może dojść do  zwiększenia uczucia głodu i, co za tym idzie, zwiększenia masy ciała. Aby schudnąć, warto spróbować przeanalizować sposoby radzenia sobie z nadmiernym stresem. Bardzo ważne jest też to, żeby dobrze się wysypiać. Jednym ze sposobów, żeby to osiągnąć, jest pójście spać odpowiednio wcześnie. Tym, co jest niezbędne do zdrowego snu, jest cisza. Sen w hałaśliwym otoczeniu nie zapewni Ci odpoczynku, dlatego też ważne jest, żeby – w miarę możliwości – zasypiać w cichych pomieszczeniach.

Nie zniechęcaj się

Odchudzanie to proces najczęściej minimum kilkumiesięczny, a więc nawet przy prawidłowej diecie i odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, żeby zdrowo i bezpiecznie chudnąć, potrzeba jest dużo wytrwałości i cierpliwości. Przygotuj się na to, że przez pierwsze tygodnie, a czasem nawet miesiące, waga może nie wskazywać większych zmian.

Jedz regularnie

Podstawą dobrej diety jest przestrzeganie regularności posiłków. To, że będziesz pomijać posiłki, nie sprawi, że szybciej schudniesz. Długi czas bez jedzenia spowalnia metabolizm i może prowadzić do napadu głodu i zajadania go niezdrowymi przekąskami, często w zbyt dużej ilości.

Najkorzystniejsze będzie zjadanie trzech większych posiłków i dwóch mniejszych w regularnych odstępach czasu.

Zaplanuj posiłki

Warto planować, co będzie się jadło kolejnego dnia. Pozwoli to przestrzegać diety, a także zaplanować odpowiednio i przygotować wcześniej posiłki jedzone w pracy. Dobrym pomysłem jest też spisywanie listy zakupów. Dzięki temu wszystkiemu nie wystąpi konieczność jedzenia w fast foodach i łatwo będzie można kontrolować, co i ile zjada się w ciągu dnia.

Pozwól sobie na „grzeszki”

Odchudzanie jest procesem długotrwałym, a więc ciężko będzie  zawsze postępować zgodnie z regułami. Rodzinne uroczystości czy ważne wyjścia mogą być dobrą okazją do tego, żeby na chwilę zapomnieć o zasadach i zjeść coś nieco bardziej tuczącego. Początkowo, w pierwszych tygodniach diety, może to być jeden posiłek tygodniowo. Nie pozwól jednak, żeby było ich więcej!

Zdjęcie główne:  Dmytro Flisak/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*