Jesienne festiwale w Polsce – gdzie warto się wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Po przymusowej społecznej kwarantannie i odwołanych wielu letnich imprezach wiążemy z jesienią spore nadzieje dotyczące wydarzeń kulturalnych. Na które festiwale warto będzie się wybrać?

Łódź Design Festival (17-20.09.2020)

Z powodu epidemii tegoroczna edycja Łódź Design Festivalu przesunięta została na wrzesień. Będzie to już 14. odsłona imprezy, która powstała z myślą o prezentacji osiągnięć polskiego wzornictwa. Każdą edycję promuje ją inne hasło przewodnie – w tym roku jest to „progres”. Celem festiwalu jest prezentowanie designu w różnych odsłonach – wzornictwa przemysłowego, architektury, grafiki i innych. Dotychczas w imprezie wzięło udział 435 tys. osób z całego świata. Festiwal odbywa się w formie wystaw tematycznych, spotkań z ekspertami, warsztatów i innych zajęć. Podczas wydarzenia rozstrzygane są konkursy – między innymi „make me!”, czyli oferta dla młodych artystów chcących zaprezentować swoje osiągnięcia szerokiej publiczności. Tegoroczna edycja ma, w związku z panującą sytuacją, być połączeniem tradycyjnego i wirtualnego oddziaływania na odbiorcę.


https://www.facebook.com/Lodz.Design/posts/3597851590226583

 

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (8-12.12.2020)

To jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie o niezwykle bogatej historii – organizowana od 1974 roku, początkowo w Gdańsku. Obecność na tym wielkim filmowym wydarzeniu daje często pierwszeństwo w zapoznaniu się z najnowszymi i najbardziej obiecującymi polski produkcjami. Podczas festiwalu przyznaje się cenione w środowisku nagrody: Srebrne i Złote Lwy. Wyróżnienia otrzymują najlepsze filmy, premiery i debiutanci. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni składa się obecnie z konkursu głównego i konkursu filmów krótkometrażowych. Dodatkowo widzowie mogą wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących i zapoznać się ze stałymi sekcjami, gdzie szczególnie interesujące są: „Czysta Klasyka”, „Skarby Kina Przedwojennego”, „Polonica”, czy też „Gdynia Dzieciom”.


 

56. Jazz nad Odrą (6-10.10.2020)

Liczący sobie ponad pół wieku „Jazz nad Odrą” to pięciodniowa uczta dla miłośników jazzu, koncertów, spotkań okolicznościowych i całonocnych jam session. W tym roku na koncercie otwarcia we wrocławskiej Hali Stulecia zaprezentują się Kasia Pietrzak Trio i Możdżer Danielsson Fresco & Holland Baroque. W późniejszych wydarzeniach pojawią się między innymi:

•  „Valeriy Stepanov,
•  „China Moses,
•  „EABS,
•  „Piotr Wojtasik wraz z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem,
•  „John Scofield i Dave Holland.

Odbędzie się również konkurs na Indywidualność Jazzową – najstarszy i najbardziej prestiżowy w naszym kraju. W przeszłości na festiwalowych scenach występowali między innymi Paco de Lucia, Pat Metheny czy Diana Krall.


https://www.facebook.com/JazzNadOdra/posts/3081138755300555

 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival (3-6.09.2020)

Na wrzesień przesunięto również lubelski festiwal „Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Publiczność ma co roku szansę na zapoznanie się z twórczością artystyczną w ramach różnych kultur, tradycji i stylów muzycznych. Ideą festiwalu jest prezentowanie muzyki ambitnej i nietuzinkowej, ale także pokazy filmowe, wystawy i spotkania związane z interesującą literaturą. Motywem przewodnim, zawartym w samym tytule, jest „wschód kultury„. Na festiwalu zaprezentuje się więc duża liczba artystów z Ukrainy, Białorusi, Rosji czy Armenii.


https://www.facebook.com/innebrzmienia/posts/3827217697294466

 

63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (18-26.09.2020)

Tegoroczna „Warszawska Jesień” odbywać się będzie pod hasłem „słowo i język”. Na uczestników czeka ponad 50 wydarzeń festiwalowych – w tym koncerty, performanse, różne formy opery, spotkania i warsztaty. Pojawią się postaci takie jak Mark Andre, François Sarhan, Grażyna Pstrokońska-Nawratil czy Joanna Woźny.

Tak wyglądała ubiegłoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*