Książki, które świetnie nadają się na prezent dla każdego!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Są takie książki, które wychodzą poza ramy gatunku, do którego je przypisano, i momentalnie stają się klasyką. Autorom takich książek w jakiś magiczny sposób udaje się poruszyć uczucia ludzi o odmiennych gustach. Poznaj te pozycje i spraw komuś wyjątkowy prezent!

„Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć”, Jorge Bucay

Bohater książki, Demián, trafia pod skrzydła niezwykłego psychoterapeuty zwanego Grubym. Tym psychoterapeutą jest sam Jorge Bucay, argentyński pisarz, z wykształcenia lekarz psychiatra.

Bucay uwielbia wszelkie możliwe baśnie, przypowieści, bajki, aforyzmy i przemawiające metafory, gdyż jego zdaniem dużo lepiej oddają one prawdy o życiu i drodze do własnego „ja” niż tysiące teoretycznych wskazówek i psychoanalitycznych interpretacji. Jak nauczyć się być samym sobą, wzmocnić poczucie własnej wartości i nie uzależniać jej od zdania innych osób? Jak poradzić sobie z uczuciem zazdrości czy instynktem własności? Na te i wiele innych pytań Gruby zawsze udzieli odpowiedzi. „Pozwól, że Ci opowiem…” to doskonały prezent na każdą okazję!

„Kwiaty dla Algernona”, Daniel Keyes

Ponadczasowa powieść, która wciąga już kolejne pokolenie czytelników. Jej bohaterem jest upośledzony umysłowo trzydziestodwuletni Charlie, który pracuje w piekarni i marzy o tym, by posiąść umiejętności pisania i czytania. Mężczyzna chce być taki, jak jego koledzy z piekarni. Pewnego dnia marzenie Charliego staje się rzeczywistością. Dwaj naukowcy dokonują udanego zabiegu chirurgicznego na myszy, którego celem jest zwiększenie jej zdolności umysłowych. Nadeszła pora przeprowadzić taki sam eksperyment na człowieku… 

„Nigdziebądź”, Neil Gaiman

Kolejna książka, której nie da się nie polubić i od której trudno się oderwać. Richard Mayhew był zwykłym mieszkańcem Londynu, pracował w biurze i niebawem miał się żenić. Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy pewnego razu postanawia pomóc nieznajomej dziewczynie o imieniu Drzwi. Młoda kobieta przybyła z innego świata, tego rozciągającego się w sieci londyńskich kanałów, z tzw. Londynu Pod. Kilka dni po spotkaniu z Drzwiami Richard zauważa, że został wykreślony z życia Londynu Nad. Pozostaje mu towarzyszyć ocalonej przez siebie nieznajomej w jej wędrówce po alternatywnej rzeczywistości.

„Duma i uprzedzenie”, Jane Austen

Lektura tej książki to przyjemność, której nie da się opisać. To genialna i urocza powieść o czystych i wzniosłych uczuciach i wynikających z nich nieporozumieniach, o normach moralnych obowiązujących w Anglii na przełomie XVIII i XIX stulecia. Jane Austen napisała powieść zabawną, a przy tym aforystyczną i mądrą, idealną na prezent zarówno dla starszych, jak i młodszych.

„Amsterdam”, Ian McEwan

Główni bohaterowie – słynny kompozytor pracujący nad „symfonią stulecia” i dobrze usytuowany redaktor naczelny popularnej gazety – zawierają dziwne porozumienie. Uzgadniają między sobą, że gdy jeden ciężko zachoruje, wpadnie w śpiączkę lub przestanie się kontrolować, drugi go zabije. Fascynująca powieść, która poprowadzi czytelnika po meandrach męskiej psychiki, przezabawna, a przy tym niepozbawiona wydźwięku moralnego. Obdarowana przez Ciebie osoba z pewnością się ucieszy!

Zdj. główne: Loren Cutler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*