Muzyczne inspiracje rodem z Islandii. Kogo warto posłuchać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Islandia to jeden z najpopularniejszych kierunków podróżniczych ostatnich lat. Przed wycieczką i w jej trakcie warto także poznać islandzkich artystów. 

Björk 

Ikona islandzkiej muzyki, która swoją karierę muzyczną rozpoczęła już w wieku 11 lat. Międzynarodową rozpoznawalność zyskała w 1986 roku – gdy miała zaledwie 21 lat, założyła zespół The Sugarcubes. Grupa nagrywała piosenki zarówno w języku islandzkim, jak i po angielsku. Dzięki temu ich debiutanckie single zyskały ogromną popularność w Wielkiej Brytanii. Po rozpadzie zespołu Björk przeprowadziła się do Londynu, gdzie rozpoczęła pracę nad solową karierą. Jej debiutancki album „Debut” w Stanach Zjednoczonych zyskał status złotej płyty. Przez wiele lat utrzymywała się na najważniejszych listach muzycznych, a jej płyty sprzedawały się w milionach egzemplarzy. Oprócz kariery muzycznej Björk spróbowała z sukcesem swoich sił w aktorstwie. Zagrała główną rolę kobiecą w filmie „Tańcząc w ciemnościach”, do którego skomponowała ścieżkę dźwiękową. Za tę kreację otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej podczas 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Na swoim koncie ma także nagrody Brit Awards, MTV Music Video Award oraz wielokrotne nominacje do nagrody Grammy. 

Daði ig Gagnamagnið

Młody zespół to jedna z najpopularniejszych aktualnie kapel pochodzących z Islandii. Zespół zyskał ogromną popularność po występach w konkursie piosenki „Eurowizja”. Po raz pierwszy swoich sił w krajowych eliminacjach do konkursu spróbował wokalista grupy Daði Freyr, jednak nie udało mu się zakwalifikować do konkursu głównego. Trzy lata później wygrał preselekcje wraz ze swoim zespołem po wykonaniu utworu „Think about things”. Piosenka cieszyła się dużą popularnością, a do tej pory została odtworzona w serwisie YouTube ponad 40 milionów razy. Daði ig Gagnamagnið jednak nie mogło wystąpić na koncercie, ponieważ ze względu na pandemię koronawirusa „Eurowizję” odwołano. Powrócili rok później z kolejnym hitem „10 years”, doszli do finału, w którym ostatecznie zajęli czwarte miejsce.

Júníus Meyvant

Kolejnym artystą, na którego warto zwrócić uwagę, słuchając muzyki islandzkiej, jest Júníus Meyvant. Wokalista oraz autor piosenek swój styl muzyczny opisuje jako „poruszające duszę melodie z Północy”. Muzyka islandzkiego piosenkarza tworzona jest w stylu muzyki lat 60., co nadaje jej niepowtarzalny charakter. W 2014 roku artysta wydał debiutancki singiel „Color Decay”, który szybko podbił islandzkie listy przebojów. Niepowtarzalna muzyka zyskała międzynarodową rozpoznawalność. Szczególne zainteresowanie okazał dyrektor programowy radia KEXP Seattle, który zaprosił artystę do nagrania specjalnego koncertu. Efekt współpracy umieszczony w serwisie YouTube obejrzało już niemal 300 tysięcy użytkowników. W 2015 roku Júníus Meyvant zdobył statuetki islandzkich Music Awards w kategoriach piosenka roku oraz debiut roku. 

Zdjęcie główne: Robert Lukeman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*