Podróżowanie to Twoja pasja? Tych podróżników musisz znać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu zapalonych miłośników podróży z zapałem obserwuje poczynania znanych podróżników. Jakie profile w mediach społecznościowych warto obserwować? Czyje wspomnienia z podróży warto przeczytać?

Podróżnicy znani z lekcji historii

Słyszysz hasło: znani podróżnicy – kto pierwszy przychodzi Ci na myśl? Krzysztof Kolumb, Marco Polo, Ferdynand Magellan? Wszyscy uczyliśmy się o odkryciach wielkich podróżników w szkole, jednak szkolna lista jest nieco uboga. 

Warto ją poszerzyć o współczesnych podróżników. Informacje o nich łatwo odnaleźć w sieci. Co więcej, wielu z nich wydało książki ze wspomnieniami z podróży i aktywnie prowadzą konta w portalach społecznościowych. Zamieszczane tam zdjęcia kuszą feerią barw, a żywe opisy niejednokrotnie sprawiają, że opisywane miejsce chciałoby się dorzucić na listę miejsc do odwiedzenia. 

Kogo zatem warto obserwować na portalach społecznościowych i czyje książki ze wspomnieniami z podróży warto kupić? Poniżej nasze typy z rodzimego podwórka.

Beata Pawlikowska – samotna podróżniczka 

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać autorki licznych książek podróżniczych, w tym najbardziej popularnej serii „Blondynka”. Beata Pawlikowska to nie tylko autorka książek i podróżniczka, ale też dziennikarka, tłumaczka i fotografka. 

Lubi wracać do Boliwii i Peru. Często podkreśla, że najbardziej lubi podróżować samotnie, jednak co roku organizuje wyprawę do dżungli amazońskiej dla grupy około 10 osób. Wyjazd jest połączony z warsztatami życiowej przemiany. Chętnych do uczestnictwa w wyjeździe jest sporo.

Martyna Wojciechowska – podróżniczka z wieloma pasjami

Zdobywczyni najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, czyli Korony Ziemi. Pierwsza Polka, która ukończyła rajd Sahara-Dakar. Była redaktorka polskiego „National Geographic” i „National Geographic Traveler”. Martyna Wojciechowska, bo o niej mowa, to kobieta wielu talentów. Jej program podróżniczy „Misja Martyna” cieszył się sporą popularnością wśród miłośników podróży.

Od 2009 roku realizuje program dokumentalny „Kobieta na krańcu świata”, w którym w każdym odcinku przedstawia inny problem społeczny. Działalność Martyny Wojciechowskiej zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Jacek Pałkiewicz – odkrywca źródła Amazonki

Po dwóch mocno „medialnych” osobach pora na nieco mniej znanego podróżnika. Jacek Pałkiewicz odbył między innymi 20-dniową pieszą wędrówkę przez Saharę, samotnie przepłynął Atlantyk łodzią ratunkową w 44 dni, odkrył źródło Amazonki – to tylko niewielka część z jego podróżniczych osiągnięć.

Napisał wiele książek o tematyce podróżniczej, na swoim koncie ma też imponującą ilość artykułów dla wielu gazet i periodyków z całego świata. Zdecydowanie polecamy zapoznanie się ze wspomnieniami z wypraw tego podróżnika.

Marek Kamiński – podróżnik ekstremalny

Pierwsza osoba, która zdobyła oba krańce Ziemi w jednym roku. Wziął udział w rejsie dookoła Atlantyku. Przemierzył Pustynię Gibsona. Był liderem pierwszej w historii wyprawy, podczas której osoba niepełnosprawna zdobyła oba bieguny. Jan Mela, z którym Marek Kamiński odbył tę wyprawę, był też najmłodszym w historii zdobywcą dwóch biegunów w jednym roku.

Marek Kamiński należy do grona podróżników ekstremalnych, a o tych doświadczeniach można przeczytać w jego licznych książkach.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*