Pomysły, które upiększą każdy ogród

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Marzysz o urokliwym ogrodzie, ale nie chcesz podejmować się wymagającej rekonstrukcji? Zainspiruj się naszymi wskazówkami, które pomogą Ci to zrobić krok po kroku.

Zanim zaczniesz kopać, sadzić i budować, dokładnie zaplanuj całą pracę. Zacznij od narysowania planu na papierze. Zaznacz gdzie wyobrażasz sobie drzewa, domek ogrodowy, piaskownicę lub grządki. Taki plan ułatwi Ci pracę, a jednocześnie podpowie jakich elementów w ogrodzie brakuje.

Krzewy kwitnące nadadzą ogrodowi zarówno intymności, jak i kolorów

Każdy ogród potrzebuje oddzielenia, ale pielęgnacja zielonego żywopłotu bukowego lub tui kosztuje dużo wysiłku i czasu. Natomiast dziko kwitnące krzewy potrzebują miejsca o szerokości około dwóch metrów, z drugiej strony prawie nie wymagają opieki. Nie czeka na Ciebie żadne przycinanie ani modelowanie. W przypadku kwitnących krzewów wystarczy uciąć gałązkę, która wystaje zbyt daleko w głąb ogrodu. Bambus to kolejna łatwa w pielęgnacji alternatywa dla żywopłotu, ponieważ rośnie wyjątkowo szybko, jest wytrzymały i zielony przez cały rok.

Oczko wodne jako romantyczne zacisze

Oczko wodne to wyjątkowa oaza spokoju w ogrodzie i miejsce do życia dla wielu stworzeń. Ważki, żaby czy perkozy pojawiają się na brzegach jeziora kilka tygodni po jego założeniu. Ponadto małe powierzchnie wodne w ogrodzie nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Umieść staw w najniższej części ogrodu, gdzie woda będzie naturalnie zatrzymywana. Powinien też znajdować się w cieniu, ponieważ promienie słoneczne ogrzewają wodę, co powoduje zwiększone tworzenie się glonów.

Łąka kwiatowa zamiast grządek

Najbardziej urokliwy i najmniej wymagający kwietnik został zaprojektowany przez samą naturę. Mieszanki łąkowe zazwyczaj zawierają nasiona bławatka, rumianku, maku lub wrotycza pospolitego. Kolorowe kwiaty upiększają ogród, a jednocześnie tworzą miejsce do życia dla trzmieli, motyli i innych gatunków owadów. Jeśli szukasz grządki, której nie będziesz musiał codziennie podlewać ani plewić, zainspiruj się amerykańskimi preriami. Gatunki roślin z Ameryki Północnej dobrze radzą sobie z dłuższym okresem suszy. Należą do nich popularne iglaki, komary, nawłoci, powojniki czy trawy ozdobne. Kwitnące łąki trzeba kosić tylko dwa razy w roku, nie są szczególnie wymagające podlewania, a szkodniki omijają je łukiem.

Wybierz rosłe drzewo

Drzewa nadają ogrodowi kształt i charakter. W letnie dni zapewniają przyjemny cień, a ich liście przyjemnie szeleszczą na wietrze. Dziś wielu ogrodników oferuje piękne wyrośnięte drzewa, które dowiozą bezpośrednio do Twojego ogrodu. Ich cena może być wyższa, ale takie drzewo ekspresowo odmieni Twój ogród. Jeśli chcesz zaoszczędzić pracy przy jesiennym czyszczeniu liści, posadź drzewo liściaste z dużymi liśćmi. Surmia, paulownie, klon czy dąb wielkokwiatowy mają tak duże liście, że można je zgrabić w kilka minut.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*