Poranne rytuały, które pomogą Ci lepiej zacząć dzień

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poranna rutyna ma niesamowity wpływ na poziom naszej energii i produktywności. Pozwala przejąć kontrolę nad naszym życiem. Zachęca do zadawania pytań: jak mogę wpłynąć na określone wydarzenia? Dodatkowo ułatwia budowanie zdrowych nawyków. Sprawdź, jakie poranne rytuały pomogą Ci lepiej zacząć dzień!

Zapisz najważniejsze zadania

Zacznij poranek od zidentyfikowania i zapisania 1-3 najważniejszych zadań, które musisz wykonać w danym dniu. Zastanów się, czy wspierają Twoje długoterminowe cele. Na przykład, jeśli piszesz książkę lub tworzysz angażującą społeczność internetową, załóż, by dzisiaj napisać 1-2 strony lub opublikować wartościowy artykuł na blogu. Jeśli chcesz, zapisz też inne zadania. Upewnij się jednak, że możesz wykonać je później lub podzielić na kilka części. Zapisując rano najważniejsze czynności, skupisz się na priorytetach. W rezultacie będziesz lepiej zarządzać czasem.

Zjedz zdrowe śniadanie

To, ile jesz rano, zależy od Twoich potrzeb. Upewnij się jednak, że śniadanie odżywi Twój mózg i ciało. Możesz przygotować smoothie, które zawiera dużo przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Jeśli chcesz, zastąp go shakiem proteinowym. Białko to wspaniały zastrzyk energii.

Wypróbuj technikę wdzięczności

Przypomnij sobie o trzech rzeczach lub kilku osobach, za które jesteś wdzięczny. Możesz to zrobić, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka. Jeśli chcesz, połącz technikę wdzięczności z porannym prysznicem lub myciem zębów. Synchronizacja umysłu, oddechu i ciała przy jednoczesnym odczuwaniu wdzięczności poprawi Ci humor i doda energii do działania.

Wykonaj ćwiczenia oddechowe 

Usiądź na podłodze koło łóżka i wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych. Następnie pomedytuj przez 10-15 sekund. Teraz weź prysznic, zjedz śniadanie. Jeśli pracujesz w domu, wybierz się przynajmniej na kilkuminutowy spacer. Poczujesz się pełna energii i gotowa na nowe wyzwania. 

Recytuj mantrę przed lustrem

Stań przed lustrem i przez 2-3 minuty recytuj afirmacje. Utrzymuj ze sobą kontakt wzrokowy i mów: “Kocham Cię. Jesteś piękna i mądra”. Jeśli chcesz, wymień swoje zalety. Zobaczysz, że staniesz się pewniejsza siebie. 

Med School Insiders – Anatomy of a Perfect Morning Routine

Wypróbuj ćwiczenia Qigong

Według chińskiej filozofii Qi oznacza siłę życiową lub energię właściwą wszystkim rzeczom. Qigong to praktyka kultywowania i rozprowadzania tej energii w ciele. Może wydawać się to ezoteryczne lub skomplikowane, ale w rzeczywistości chodzi o zestaw prostych ćwiczeń poprawiających zdrowie i witalność. 

Pij wodę z cytryną

Po prostu dodaj plasterek cytryny do gorącej wody i pij rano. To bardzo prosty rytuał, którego warto codziennie przestrzegać. Proponowany napój jest dobrym źródłem witaminy C. Wypłukuje toksyny z organizmu, równoważy i utrzymuje właściwy poziom pH w organizmie. Dodatkowo łagodzi ból i stany zapalne stawów i kolan. Pomaga również w odżywianiu komórek nerwowych i mózgowych.

Wstań wcześniej

Wstając wcześniej, masz więcej czasu na ćwiczenia oddechowe, medytację lub wypicie wody z cytryną. Możesz spokojnie przygotować plan dnia lub wybrać się na krótki spacer. Co ciekawe, badania wykazały, że osoby, które wstają wcześniej, podchodzą optymistycznie do życia i skuteczniej rozwiązują problemy.

Słuchaj muzyki podnoszącej na duchu

Muzyka wpływa bezpośrednio na nasz nastrój, zwłaszcza rano. Dodaje energii i pozytywnie nastawia do życia. Wiele osób lubi słuchać muzyki, jadąc do pracy. Najczęściej włączają radio lub wybierają losową playlistę ze smartfona. Pamiętaj, by poszukać piosenek, które poprawiają nastrój, zwłaszcza jeśli jesteś smutna i przygnębiona.

Pościel łóżko

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest ten krok, a okazuje się, że poranne ścielenie łóżka pomaga utrzymać porządek. Może Ci się to wydawać prostym obowiązkiem domowym, lecz ma także wymiar psychologiczny. Odczuwasz satysfakcję, że już dzisiaj coś zrobiłeś i chętniej podchodzisz do nowych zadań. 

Porozciągaj się

Tak, rozciąganie lub ćwiczenia powinny być częścią Twojej porannej rutyny. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj aktywności wybierzesz – pilates, zumba, gimnastyka, czy spacer. Poćwicz trochę, by utrzymać dobrą kondycję. Co ważne, wysiłek fizyczny uwalnia hormony szczęścia, dzięki czemu optymistycznie będziesz podchodziła do życia.

Fot. Danielle Macinnes/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*