Początek nowego roku to okres, w którym większość osób przygotowuje kilka postanowień na kolejne 365 dni. Jak w nich wytrwać?
Utrzymanie postanowień noworocznych powinno się rozpocząć od ich właściwego sformułowania. Należy być bardzo precyzyjnym i konkretnym. Im bardziej ogólnikowe postanowienia, tym łatwiej będzie się usprawiedliwić z ich niewypełnienia. Przykładowo postanowienie nie powinno dotyczyć ograniczenia palenia papierosów, a zmniejszenia liczby spalanych sztuk do kilku dziennie. Jeśli jednak złamiemy tak dokładnie sformułowane postanowienie, warto zaznaczyć ten dzień w kalendarzu i odrobić je w lepszym terminie.
Kolejnym sposobem, który może się okazać pomocny przy trzymaniu noworocznych postanowień, jest ich spisanie. Wypisanie wszystkich punktów i przymocowanie kartki z nimi w widocznym miejscu pomoże pamiętać o noworocznych założeniach. Spoglądanie na plan swojej zmiany może pomóc w wygenerowaniu dodatkowej motywacji do działania, a także nieustannie przypominać o chęci samodoskonalenia podjętej wraz z początkiem nowego roku.
Jednym z najpopularniejszych błędów, jakie popełniane są podczas planowania postanowień noworocznych, jest ich nierealność. Z tego powodu większość postanowień z góry skazanych jest na porażkę. Codzienne wizyty na siłowni czy bieganie są nierealne, jeśli nie zmienimy organizacji całego dnia. Proces ten nie zawsze jest możliwy ze względu na godziny pracy, opiekę nad dziećmi czy inne czynniki zewnętrze. Warto zatem mierzyć siły na zamiary i tworzyć swoje postanowienia realistycznie. Być może wizyta na siłowni nie jest możliwa każdego dnia, ale można postanowić, by pojawić się na niej przynajmniej trzy razy w tygodniu, a w resztę dni pobiegać lub zrealizować trening w domowych warunkach. Dzięki temu zwiększa się szansa utrzymania postanowień noworocznych i satysfakcja z ich wypełnienia.
Kolejnym popularnym błędem w kontekście postanowień noworocznych jest ich zbyt duża liczba. Więcej postanowień nie sprawi, że będą łatwiejsze do wykonania i odmienią życie. Wręcz przeciwnie. Zbyt dużo postanowień noworocznych może szybko zniechęcić do działania, być zbyt wymagające do wykonania i odebrać jakąkolwiek motywację do ich wypełnienia. W przypadku noworocznych zmian warto ograniczyć się do kilku konkretnych, najlepiej trzech lub czterech, które niekoniecznie są ze sobą powiązane. Jeśli każde z założeń będzie od siebie zależne, to przy niewypełnieniu jednego reszta również pozostanie niezrealizowana, a tym samym żaden z zaplanowanych celów nie zostanie osiągnięty.
Podobnie jak w przypadku uczenia dzieci odpowiedzialności za swoje czyny, tak w przypadku postanowień noworocznych warto wykorzystać tę samą technikę. Odpowiedni system nagród i kar pozwoli zwiększyć codzienną motywację do działania, pomoże zauważyć realne postępy i zmniejszyć ryzyko niewypełniania poszczególnych założeń. Warto pamiętać, by kary i nagrody były do siebie współmierne i nie wpływały na przyjęty plan postanowień noworocznych.
Zdj. główne: Nick Fewings/unsplash.com