Rolety jako zamiennik zasłon

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rolety czy zasłony? Jeśli aranżujesz wnętrza swojego domu lub mieszkania, z pewnością się nad tym zastanawiasz. Najważniejsze jest połączenie estetyki z funkcjonalnością, ponieważ jeśli zabraknie pierwszego – będziesz źle się czuć w swoich pomieszczeniach, a jeśli drugiego – szybko zaczniesz się irytować z powodu wybranego rozwiązania.

Rolety i zasłony – podobieństwa

Rolety i zasłony pełnią w pomieszczeniach bardzo ważną rolę. Są dekoracjami i uzupełniają aranżację wnętrz, ale również chronią przed światłem lub regulują jego natężenie, a przez to kształtują ogólny charakter pokoju. Zarówno rolety, jak i zasłony, zapewniają prywatność, mogą ograniczyć światło (słoneczne, księżycowe lub sztuczne, pochodzące z ulicznych lamp), a także – zwłaszcza latem – zahamować część wpadającego przez okna ciepła. Chociaż obie formy przysłon gwarantują spełnianie tych funkcji, powszechnie uważa się, że rolety lepiej wychładzają pomieszczenia podczas upałów. W obu przypadkach masz jednak wpływ na rodzaj materiału i przezierność wybranych modeli – a w ten sposób decydujesz, jaki będzie stopień przenikania promieni słonecznych i ciepła.

Rolety i zasłony – różnice 

Rolety, których szeroki wybór znajdziesz na przykład na stronie: https://rolety24.net/rolety-dzien-i-noc/rolety-dzien-i-noc-mini, i zasłony wydają się mieć więcej cech różniących niż wspólnych. Wybór elementu przesłaniającego okna wpływa na przykład na przestronność pomieszczeń. W przypadku rolet jest ona znacznie większa. W ciągu dnia w ogóle nie zasłaniają one szyby, przez co pokój wydaje się przestronniejszy. Zasłony wprowadzają nie tylko optyczne ograniczenie przestrzeni, ale również zajmują miejsce po bokach okna – które, w przypadku rolet, poszerza wnętrze i nadaje mu wrażenia przestronności i jasności. Wybór pomiędzy roletami a zasłonami zadecyduje również o ostatecznej estetyce pomieszczenia i spójności wybranego w aranżacji stylu. Rolety z pewnością lepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych, loftowych, skandynawskich, eklektycznych i boho. Z kolei zasłony doskonale nadają się do aranżacji klasycznych, rustykalnych, glamour, vintage i art déco. Jeśli nie wybrałeś do wnętrz żadnego konkretnego stylu, możesz kierować się ogólnym efektem, który chciałbyś osiągnąć. Dla pomieszczeń kameralnych i przytulnych lepsze będą zasłony, dla przestronnych i otwartych – rolety.

Praktyczność i funkcjonalność

Porównując rolety i zasłony pod względem funkcjonalności można łatwo stwierdzić, że to te pierwsze są praktyczniejsze. Rolety wewnętrzne, szczególnie wykonane na wymiar, gwarantują znacznie większą wygodę i przestronność w pomieszczeniach. Rolety charakteryzują się również lepszym spełnianiem swojej funkcji pod względem izolacji pomieszczenia od światła i temperatur, a także pasują do większej ilości stylów aranżacyjnych. Jeśli jednak nie jesteś w stanie podjąć decyzji, zawsze możesz zdecydować się na zastosowanie obu rozwiązań jednocześnie.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Mike Cox

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*