Slow design, czyli powrót do korzeni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy współcześnie narzekają na brak czasu. Pracujesz, jesz i nawet odpoczywasz w biegu? Zwolnij! Zacznij żyć w zgodzie z sobą i otaczać się jakościowymi i unikatowymi przedmiotami – zgodnie z ideologią slow design!

Slow zamiast fast

Jeśli masz już dość ciągłego życia w biegu, zainteresuj się ideologią Slow Movement. Przedstawiciele tego ruchu uważają, że jednostka ludzka powinna żyć swoim własnym tempem, w zgodzie z otoczeniem – zarówno innymi ludźmi, jak i przyrodą. Osoby wyznające tę ideologię, zamiast spożywać fast foody, skupiają się na produktach lokalnych, gotują samemu i spędzają czas z bliskimi. Tę samą zasadę można odnieść do każdej dziedziny życia. Wystarczy wybierać produkty jakościowe zamiast tych produkowanych masowo.

Zadbaj o siebie!

Czy każdego dnia wstajesz rano, spieszysz się do pracy, do domu czy na zakupy? Nieustanny pośpiech sprawia, że przestajesz zauważać piękno otaczającego Cię świata i popadasz w coraz większe zniechęcenie? Dlaczego tak się dzieje? To proste! Każdy człowiek ma własne tempo i zmuszanie Cię do tego, żeby egzystować w tempie wymyślonym przez rozpędzony świat, tylko Ci szkodzi. Zacznij o siebie dbać i zmień swoje życie w taki sposób, żeby mieć czas dla siebie, czas na zrobienie posiłku zamiast jedzenie fast foodów, czas dla bliskich i rodziny. Kierując się tymi zasadami, zadbasz nie tylko o siebie, ale również o otoczenie. Zdecyduj się na slow design, by zadbać o świat, który jest wokół Ciebie.

Koniec z tandetnością!

Otaczająca nas rzeczywistość jest coraz bardziej nijaka. Zamiast kupować wysokiej jakości produkty wytwarzane przez mistrzów w swojej dziedzinie, ludzie decydują się na kiepskie jakościowo meble, ubrania, buty. Jakość Twojego otoczenia bezpośrednio przekłada się na Twoją jakość życia. Zamiast sięgać po odzież czy meble ze znanych sieciówek, znajdź takie produkty, które naprawdę Ci się podobają, spełniają Twoje wymagania, są wykonane starannie i z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu ubrania będziesz nosić przez lata, zamiast wyrzucać je po roku, a meble czy akcesoria domowe przekażesz swoim dzieciom.

Slow design w domu

Kiedy szukasz mebli do domu czy mieszkania, za każdym razem musisz się godzić na kompromisy. Znalezienie wymarzonego sprzętu jest trudne, a znalezienie kilku graniczy z cudem. Dlaczego musisz się na to godzić? Szukasz konkretnych mebli i sprawdzonych rozwiązań? Przestań szukać w marketach, zdecyduj się na meble na wymiar. Doświadczony stolarz doradzi Ci, jakie materiały sprawdzą się w Twoim przypadku, jakie nowoczesne rozwiązanie zastosować. Meble na wymiar będą idealnie pasować do Twojego wnętrza i realizować Twoją wizję. Jeśli zdecydujesz się na slow design, wybierzesz jakość i przedmioty z duszą. Wiesz, że ktoś poświęcił im czas, żeby z uwagą i starannością przygotować je dla Ciebie. Nie musisz też kupować nowych mebli. Takie odnowione przez stolarzy mogą służyć jeszcze przez dziesięciolecia. Czasami wystarczy wymienić drobny element, nałożyć świeży lakier i zastosować jakieś nowe rozwiązanie technologiczne, by móc cieszyć się ergonomią oraz jakością. Koszt mebli odnowionych lub na wymiar jest często podobny do ceny mebli z salonu. Nie tracisz więc pieniędzy, tylko wybierasz jakość i unikalność zamiast tandety i masowych rozwiązań.

Jakość nie musi być droga

Niektórzy ludzie uważają, że przedmioty dobrej jakości są zbyt drogie, by z nich korzystać. Nie jest to prawda. Pomimo wyższej ceny takie produkty są wykorzystywane dużo dłużej. Zamiast kupować co roku nowy płaszcz w sieciowym sklepie odzieżowym, zdecyduj się na usługi krawca, który przygotuje Ci płaszcz skrojony dokładnie na Ciebie. Zakup taki będzie droższy, ale będzie Ci służyć nawet dziesięć lat zamiast roku. Będzie cieplejszy, nie rozpadnie się, nie zniszczy w trakcie pierwszego deszczowego dnia. Oczywiście nie ma też co przepłacać. Szukając dobrej jakości towaru, kieruj się opiniami i poleceniami znajomych. Pozwoli Ci to skorzystać z usług rzemieślników, którzy mają doświadczenie i pomogli zdobyć wymarzone rzeczy wielu osobom.

Fot. Taylor Simpson/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*