Test antygenowy covid jako podstawowa informacja medyczna w dobie pandemii

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko, w tym również postrzeganie świata i drugiego człowieka. Pojawienie się szkodliwego wirusa zmusiło także medycynę do ewaluacji. Zmodyfikowano stacjonarne wizyty pacjentów na tak zwane teleporady, przekształcono niektóre oddziały szpitali na covidowe, wprowadzono maseczki, ale też zaczęto przeprowadzać testy na obecność przeciwciał. Aktualnie, jednym z częściej stosowanych jest antygenowy test covid.

Test covid antygenowy – co to takiego?

Test antygenowy covid to niezwykle szybkie badanie na przeciwciała koronawirusa typu SARS-CoV-2. Innymi słowy, dzięki samodzielnie przeprowadzonemu wymazowi i naniesieniu go na specjalne, małe urządzenie można dowiedzieć się, czy w organizmie zostały wykryte białka, świadczące o zakażeniu się niebezpiecznym wirusem SARS-CoV-2.

Jednak… czy szybkość wykonania testu i otrzymania wyniku może iść w parze ze skutecznością? Dziś już wiemy, że to możliwe. Ostateczny rezultat ponad 80% testów antygenowych pokrywa się z efektami uzyskanymi za pomocą dokładniejszego testu na covid PT-PCR, na którego wynik trzeba czekać nawet dwie doby! To sprawia, że wiele osób sięga po tańszy odpowiednik, by sprawdzić stan swojego zdrowia. O teście antygenowym na covid przeczytasz więcej na DragonMask.pl

Kiedy stosuje się test antygenowy, wykrywający covid?

Wbrew pozorom, test antygenowy covid wykonywany jest nie tylko „z ciekawości”, by sprawdzić stan zdrowia. Przeprowadza się go również w miejscach publicznych, w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Zdj.: Materiał od klienta

Najczęściej są to karetki oraz szpitale, gdyż tam każda minuta jest na wagę złota i może uchronić nawet przed śmiercią. Pacjenci mający charakterystyczne objawy zakażenia koronawirusem, po kilku minutach (5-8) dowiadują się, czy są one uzasadnione, a organizm zaatakował SARS-CoV-2.

Test antygenowy covid apteka i możliwości zakupu

Warto pamiętać, że test potwierdzający lub negujący zakażenie koronawirusem można nabyć obecnie w większości aptek stacjonarnych. Co istotne, aby zakupić wyżej wymieniony produkt nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, jak w przypadku testu PCR. Czy łatwa dostępność produktu idzie w parze z wysokimi wydatkami? Sprawdziliśmy to. Test antygenowy covid cena wbrew pozorom nie jest bardzo drogi. W niektórych placówkach można go nabyć za około 40 złotych, zaś w innych całkowity koszt wynosić może aż 150 złotych.

Zależy to między innymi od narzuconej na daną placówkę marży od produktu. Innym czynnikiem, który również ma wpływ na koszta, jest lokalizacja placówki. Dlaczego? Gdyż to w głównej mierze od wielkości miasta zależy renoma danego punktu. Oprócz punktów stacjonarnych, antygenowy test covid można zakupić także przez internet – w większości aptek oraz niektórych sklepach medycznych z rozszerzonym asortymentem.

Zalecenia do wykonania testu antygenowego na obecność przeciwciał koronawirusa

Podstawą zbadania obecności białek koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie za pomocą niewielkiego urządzenia, przypominającego wyglądem test ciążowy jest występowanie u danej osoby przynajmniej kilku objawów.

Wśród tych, które w największej mierze powinny zaniepokoić i przekonać do wykonania testu antygenowego są:

 • trudności w oddychaniu,
 • dreszcze,
 • nudności,
 • utrata węchu i smaku,
 • bóle kostno-stawowe,
 • bóle mięśniowe,
 • bóle gardła i krtani,
 • bóle głowy,
 • uczucie rozbicia,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • duszności,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • gorączka,
 • kaszel,
 • złe samopoczucie.

Innym powodem zbadania się na przeciwciała koronawirusa może być chęć lub konieczność podróżowania za granicę, bądź podjęcie pracy w placówce, w której negatywny wynik jest pożądany.

Podsumowując, w dobie pandemii test antygenowy covid jest jedną z najpopularniejszych metod wykrywających zakażenie koronawirusem typu SARS-CoV-2. Warto zdecydować się na niego w momencie, gdy jesteśmy zaniepokojeni stanem naszego zdrowia, gdyż dzięki miarodajnemu wynikowi można jeszcze szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zdjęcie główne: Materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*