10 ciekawostek o Madagaskarze – ile z nich znasz?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Egzotyczny, kolorowy, ale i nadal nieodkryty – Madagaskar urzeka turystów swoją autentycznością i niepowtarzalną atmosferą. Oprócz wspaniałych plaż, czaruje także swoją historią, naturą i zwyczajami. Zanurz się w arcyciekawy świat Madagaskaru – jego polskiego króla, azjatyckie korzenie wyspy, endemiczną faunę i florę oraz zamieszkujących wyspę niewidzialnych ludzi.

Wakacje na Madagaskarze

To wyspiarskie państwo położone jest na Oceanie Indyjskim. Składa się z wyspy głównej i mniejszych wysp i wysepek – Nosy. Najbardziej znane wśród turystów to wakacyjna ostoja Nosy Be, gdzie znajduje się baza hotelowa dla europejskich przybyszów oraz Nosy Iranja, na którą turyści wybierają się dla bajkowych zdjęć długiego, jasnego, piaszczystego przesmyku na tle lazurowego oceanu.

Malgasze, czyli mieszkańcy Madagaskaru nazywają swoją ojczyznę „Lądem na końcu świata”. Ten ląd jest niesamowitą ostoją dla endemicznych gatunków zwierząt, znajdują się tu lasy tropikalne i białe jak mąka plaże, przypominające te karaibskie. Jest też pełen ciekawostek, które warto poznać, zanim się tu wybierzesz. Jeśli zastanawiasz się, jak tu dotrzeć – możesz odkryć Madagaskar z ITAKĄ, która w swojej ofercie ma pobyty właśnie na Nosy Be.

10 ciekawostek o Madagaskarze

1. Portugalskie odkrycie

Dopiero w XVI w. Madagaskar pojawił się na pierwszych mapach. Dla europejczyków został okryty w 1500 r. przez statek Diogo Diasa, który brał udział w wyprawie portugalskiego żeglarza – Pedro Alvaresa Cabrala. Ta miała dopłynąć do Indii, jednak po drodze flota odkryła Brazylię, a statki Diasa przybiły do wybrzeży Madagaskaru po tym, jak pobłądziły i zostały zniesione przez prądy morskie. Prawdopodobnie nie byli oni jednak prawdziwymi odkrywcami wyspy, bo już w IV w. odwiedzali ją Arabowie, a w X w. także Chińczycy.

2. Azjatyckie korzenie

Dziś Madagaskar stanowi część Afryki, jednak nie zawsze tak było. Około 88 milionów lat temu wyspa była częścią superkontynentu Gondwana, czyli dzisiejszej Azji, ale wyspa odłączyła się od Półwyspu Indyjskiego. Do azjatyckich korzeni nawiązuje nazwa wyspy – w języku malgaskim „Madagasikara” to „kraniec ziemi” oddalony od azjatyckiej ojczyzny Malgaszów.

3. Naturalnie zachwycający

Na Madagaskarze żyje ok. 350 gatunków gadów i ponad 6000 roślin, które spotkać można tylko tutaj, a przez ostatnie kilkanaście lat naukowcy odkryli tu ponad 700 nowych gatunków zwierząt! Znaleziono tu m.in. najmniejszą jaszczurkę na świecie – Brookesia Minima, której dorosły osobnik ma mierzy zaledwie 1,2 cm. Dodatkowo znajduje się tu skalisty masyw Tsingy de Bemhara, który jest niedostępny dla ludzi, a gdzie znajduje się 90% endemicznych gatunków fauny i flory.

4. Lemurlandia

Na Madagaskarze występuje ok. 100 gatunków lemurów – 75% wszystkich lemurów świata zamieszkuje właśnie tutaj. Nic więc dziwnego, że zwierzęcym symbolem kraju jest właśnie bohater popularnej animacji „Madagaskar”, czyli lemur. Warto też wiedzieć, że słynny Król Julian to przedstawiciel gatunku Katta.

5. Madagaskar pachnie wanilią

Ten wyspiarski kraj jest największym producentem wanilii na świecie – to właśnie stąd pochodzi prawie 80% wanilii dostępnej na świecie. Na Madagaskarze uprawia się też bawełnę, ryż, maniok, bataty, kawę, liczi, melony, awokado, papaję czy mango.

6. Kalanuri – niewidzialni ludzie

Malgasze, czyli mieszkańcy Madagaskaru, wierzą w istnienie kalanuri – niewidzialnych ludzi, dla których budują domy, by mieszkali obok nich.

7. Tradycja jednej dłoni

Będąc na Madagaskarze, nigdy nie podawaj niczego jedną ręką. Zgodnie z lokalną tradycją, jeśli chcesz komuś coś wręczyć, zrób to, używając obu dłoni. Ta sama zasada obowiązuje podczas powitania – kiedy podajesz komuś dłoń, druga dłoń powinna przytrzymywać tę podawaną w nadgarstku.

8. Polski król Madagaskaru

W czasach przed II wojną światową na Madagaskar przybył polski szlachcic – Maurycy August Beniowski. Był on zarządcą kolonii francuskiej, jednak po 3 latach został odwołany. Postanowił jednak wrócić, by pomóc w wyzwoleniu wyspy spod ucisku Francuzów i tak w 1776 r. przyjął od najstarszego wodza malgaskiego plemienia Raffangoura tytuł najwyższego władcy – „Ampansakaby”. Dziesięć lat później Beniowski zginłą w walce z Francuzami, jednak pamięć o nim przetrwała i jest uważany za bohatera narodowego Madagaskaru, a jego barwny życiorys z pewnością nadawałby się na filmowy scenariusz.

9. Kraina baobabów

Narodowym drzewem Madagaskaru jest baobab. 6 z 8 gatunków tego drzewa to endemiczne gatunki występujące tylko tutaj, a ok. 25 km od Morondawy znajduje się jeden z symboli kraju – Aleja Baobabów.

10. Piraci i rum

Madagaskar miał być niegdyś popularnym miejscem wśród europejskich piratów. Podobno tutaj mieli oni założyć swoje nieformalne państwo. Dziś po piratach nie ma już śladu, ale za ślad po nich można uznać najpopularniejszy trunek kraju, czyli rum. Ten z Madagaskaru ma ok. 12 proc. i jest doprawiany do smaku wanilią, cynamonem lub skórką pomarańczową.

Madagaskar to arcyciekawy kraj! Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania, wybierając się tam na wakacje. Ciekawe, ile niesamowitych rzeczy dowiesz się na miejscu.

Zdjęcia w treści: materiał prasowy Klienta.

Zdjęcie główne: iAko Randrianarivelo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*