10 powodów, dla których powinieneś odwiedzić kraje skandynawskie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kraje skandynawskie zachwycają surową, niemal dziewiczą naturą i malowniczymi widokami. Nie brak także osób oczarowanych tamtejszą architekturą i stylem życia. To wszystko rekompensuje niskie temperatury i sprawia, że wielu turystów woli chłodny, skandynawski klimat niż egzotyczne wakacje. Jeśli nie jesteś przekonany do wyjazdu do Skandynawii, poznaj 10 powodów, dla których warto tam pojechać.

Norweskie klify

Uwielbiasz przyrodę i naturalne piękno? W takim razie na pewno zachwycą Cię norweskie klify, takie jak Preikestolen czy Ambona. Ze szczytu możesz podziwiać naturę – błękitną wodę i skały przeplatane zielenią. Widok zapiera dech w piersiach i sprawia, że możesz poczuć, jakbyś odbył podróż do przeszłości i zupełnie odciął się od współczesnej cywilizacji.

Fiordy

Skoro mowa już o naturalnym pięknie Norwegii, to kolejnym powodem, by odwiedzić kraje skandynawskie, są fiordy. One również zachwycają swoją surowością. Jeśli jesteś miłośnikiem naturalnych krajobrazów i potęgi przyrody, koniecznie musisz zobaczyć jakiś z setek fiordów zdobiących brzegi Norwegii. Wśród najczęściej polecanych wymienić można, chociażby Romsdalsfjord czy Hardangerfjord.

Zorza polarna

Są takie rzeczy, które wydają się szczególnie niezwykłe i których doświadczyć chciałby praktycznie każdy. Jedną z nich jest zorza polarna. Niesamowite zjawisko kolorowego, nieba występuje między innymi w Skandynawii. Wybierając się na północ Norwegii, będziesz więc mieć okazję zobaczyć przepiękny pokaz naturalnych świateł. Aby móc podziwiać to niesamowite zjawisko, wyjedź do Norwegii późną jesienią lub wczesną wiosną.

Raukar

Warto odwiedzić Skandynawię także dla formacji wapiennych Raukar. Choć powstały w wyniku działalności lodowca skandynawskiego, wyglądają raczej jak dzieło olbrzymów czy innych, magicznych stworzeń. Formacje te wywierają niesamowite wrażenie, wyrastając wprost z wody lub górując nad płaskim terenem.

Parki rozrywki

Kraje skandynawskie to jednak nie tylko piękno natury, ale także parki rozrywki, w których można bawić się przez cały dzień. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim Liseberg w Göteborgu. To jeden z największych parków rozrywki w całej Europie. Największymi atrakcjami są w nim wieże swobodnego spadania, czy ogromne rollercoastery. Alternatywą może być park tym razem nie największy, za to jeden z najstarszych na całym świecie, bo do użytku oddany już w połowie XIX wieku – Ogrody Tivoli. Będąc w tym miejscu, możesz nie tylko świetnie się bawić, ale też poczuć niesamowity klimat, jadąc jedną z najstarszych karuzeli na świecie i podziwiając panoramę miasta.

Lodowy hotel

Miejscem wartym odwiedzenia jest także obiekt, który co roku stawiany jest od nowa. To lodowy hotel Jukkasjärvi, który w każdym sezonie przybiera inny kształt. W środku znajduje się sześćdziesiąt pokoi, kino, świątynie oraz galeria sztuki. Nie brak także wszechobecnego nawiązania do motywu zimy i lodu. Jak przystało na taki hotel, znajdują się w nim rzeźby lodowe wykonane przez znanych artystów, a drinki serwowane są w lodowych kieliszkach.

Kultura skandynawska

W Skandynawii niezwykle fascynującym elementem jest także sama kultura. W średniowiecznej Europie niemal w każdym kraju sztuka czy wierzenia były do siebie podobne. Kraje skandynawskie pod tym względem zachowały jednak znaczną odmienność. Właśnie dlatego dla większości turystów niesamowita jest zarówno architektura, jak i dawne wierzenia, czy opowieści o Wikingach pochodzących z tych rejonów. Idealnym miejscem, by poczuć ten klimat, jest duńska miejscowość Roskilde. Pełno tu nie tylko pięknej architektury, w tym tej znajdującej się na liście UNESCO, ale też oryginalnych fragmentów dawnych łodzi, czy robiących niesamowite wrażenie rekonstrukcji.

Muzeum Hansa Christiana Andersena

Nikomu nie trzeba przedstawiać Andersena. Na jego bajkach wychowało się kilka pokoleń. Opowieści o Małej Syrence czy Brzydkim Kaczątku wciąż wywołują wzruszenie, a znana historia Królowej Śniegu była inspiracją do stworzenia kultowej Krainy Lodu. W miejscowości Odense, w rodzinnym domu pisarza znajduje się jego muzeum. Odwiedzając to miejsce, możesz nie tylko przenieść się znów w świat dzieciństwa i pięknych bajek, ale też dowiedzieć się więcej o latach młodości Andersena.

Oslo

Dla miłośników architektury, sztuki czy sportu idealnym miejscem będzie także Oslo. To miasto ma niepowtarzalny klimat – to tu przeplata się nowoczesność, sport, kultura Wikingów i najznakomitsza sztuka. W muzeum Edwarda Muncha możesz podziwiać jego kultowy „Krzyk” czy „Madonnę”. Niezapomnianym widokiem jest także budynek Opery Narodowej w Oslo. Jeśli jesteś miłośnikiem historycznego dorobku, możesz natomiast wybrać się do Muzeum Łodzi Wikingów.

Lofoty

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym miejscu, które zapada w pamięć każdemu turyście. Skandynawię warto odwiedzić także dla Lofotów, czyli jednych z najpiękniejszych wysp na świecie. Malownicza, dziewicza przyroda i niepowtarzalne widoki rekompensują chłodną, niezbyt wakacyjną pogodę.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Summer in Henningsvær 🌤🌊 Foto @missvacay

Post udostępniony przez LOFOTEN 🇳🇴 (@lofotenislands)


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*