Wiele spośród starych mebli szkoda wyrzucać i chciałoby się im dać drugie życie. Za profesjonalną renowację musimy sporo zapłacić, jednak nie zawsze musimy udawać się do specjalisty. Niektóre meble z powodzeniem odnowimy samodzielnie!
Solidna drewniana komoda, przestronna szafa czy elegancki fotel – takich mebli, mimo że są zniszczone, szkoda się pozbywać. Na szczęście są sposoby na samodzielne odnowienie ich niskim kosztem. W niektórych przypadkach renowacja mebla wcale nie będzie wymagała głębokich zmian, a jedynie delikatnego odświeżenia. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na udaną renowację mebli.
Zanim przystąpimy do renowacji mebli, musimy się przede wszystkim zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać. Pomyślmy o kolorze farby, jej rodzaju, a także potrzebnych narzędziach. Warto również wyposażyć się w materiał, który ochroni podłoże naszego mieszkania podczas renowacji – mogą to być folia czy kartony. Jeśli mamy zgromadzone wszystkie niezbędne elementy, możemy rozpocząć renowację.
Restaurowanie mebli zaczynamy od usunięcia starej farby oraz przygotowania powierzchni pod nowy kolor. Najprostszym sposobem na oczyszczenie wierzchniej warstwy mebla jest użycie papieru ściernego. Do usunięcia farby możemy wykorzystać również szlifierkę – znacznie przyspieszy cały proces.
Po zeszlifowaniu lub starciu starej warstwy farby usuwamy nagromadzony kurz i pył za pomocą ścierki, zmiotki lub odkurzacza. To bardzo ważny krok podczas renowacji mebli – pozostawiony pył podczas malowania świeżą farbą zamieniłby się w nieestetyczne grudki.
Jeżeli nasze meble posiadają drobne uszkodzenia lub ubytki, możemy samodzielnie poprawić je w trakcie renowacji. Takie miejsca wystarczy wypełnić odpowiednim preparatem po oczyszczeniu mebla.
Wszelkie rysy, dziurki czy wgniecenia uzupełnić możemy masą szpachlową. Na rynku znajdziemy ją w różnych kolorach, dzięki czemu bez problemu dobierzemy odpowiedni odcień do naszego mebla, tak aby załatane miejsca nie rzucały się w oczy.
To sprawdzona metoda odnawiania mebli drewnianych. Skutecznie chroni je przed wilgocią i nadaje efekt świeżości. Wosk najlepiej zastosować na surowy materiał, tuż po usunięciu starej farby i oczyszczeniu pyłu. Oprócz popularnego bezbarwnego wosku producenci oferują także kolorowe preparaty – poprzez woskowanie możemy zatem zmienić barwę naszego mebla.
Lakierowanie jest bardzo popularną metodą renowacji drewnianych mebli – prawdopodobnie ze względu na łatwość zastosowania. Warto pamiętać, aby przed malowaniem lakierem położyć specjalny środek podkładowy. Dzięki temu odnowiona powierzchnia będzie bardziej odporna na wilgoć, ścieranie czy inne uszkodzenia mechaniczne.
Szczególnie chętnie stosowanym sposobem na renowację mebli jest przemalowanie ich na nowy kolor za pomocą farby. W tym celu najlepiej sięgnąć po farby akrylowe lub kredowe przeznaczone do odnawiania mebli. Który rodzaj wybrać? To zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeżeli Twoim celem jest stylizacja mebli na tzw. shabby chic, wówczas sięgnij po farbę kredową. Jeśli zaś zależy Ci na długotrwałym efekcie, warto wybrać farby akrylowe.
Zdj. główne: subvertivo _lab/unsplash.com